صادرات و واردات

آشنایی با اصطلاحات بازرگانی، گمرکی و بازاریابی (بخش سوم)

صادرات کالا

آشنایی با اصطلاحات بازرگانی، گمرکی و بازاریابی

 

گواهی بیمه
اظهاریه امضا شده ای است که حاکی از مبدا ساخت کالا می باشد. گواهی مبدا توسط صادر کننده کالا و نماینده اش تهیه می شود ولی این گواهی در بعضی از کشورها باید روی فرم خاصی که حاوی تائید یک سازمان اداری مستقل (برای مثال اتاق بازرگانی) باشد صادر شود.

 

آشنایی با اصطلاحات بازرگانی، گمرکی و بازاریابی (بخش سوم) 6 | آفکو

مانیفست
فهرست محمولات یک کشتی یا یک قطار یا یک کاروان از کامیونهایی را می گویند که بیشتر از یک بارنامه دارند. در فارسی می توان آنرا فهرست کل کالا خواند که حاوی ریز کلیه برنامه های مربوط به محموله است. این فهرست کل،زمانی عرضه می شود که محموله تجاری به گمرک مقصد می رسد.

 

مانیفست محموله (بار)
عبارت است از فهرستی از کالاهای تشکیل دهنده محموله بار که در یک وسیله حمل و نقل یا در یک واحد حمل و نقل حمل می شوند. مانیفست محموله بار که به این ترتیب حاوی مشخصات بازرگانی مربوط به کالاها از قبیل شماره های اسناد حمل, نام صادر کننده و گیرنده کالا, علامت و شماره،تعداد و نوع بسته بندی, مقدار و شرح کالا باشد و ممکن است به جای اظهارنامه محوله بار به کار رود.

 

نظارت گمرکی
یعنی اقدامی برای تضمین اجرای قوانین و مقرراتی که گمرک مسئول اجرای آنهاست به عمل می اید.

 

آشنایی با اصطلاحات بازرگانی، گمرکی و بازاریابی (بخش سوم) 7 | آفکو

وزن قانونی
وزن قانونی یعنی وزنی که طبق قانون برای مقاصد معین تعیین شده یا میشود. در قانون گمرک نیز این وزن عبارت از وزن ناخالص (وزن با ظرفGross Weight )منهای وزن تقریبی(اوزان ظروف در قانون گمرک مشخص شده) ظرف. وزنی که به این ترتیب به دست می اید برای محاسبه حقوق گمرکی و عوارض ورودی در مواردی که این حقوق از روی وزن اخذ می شود به کار می رود.

 

هزینه های  گمرکی
هزینه های گمرکی وجوهی هستند که میزان و چگونگی وصل انها با تصویب هیات وزیران برای تخلیه , باربری , انبار داری , ازمایش, تعرفه بندی, بدرقه کالا, خدمات فوق العاده و نظایر ان تعیین و به وسیله گمرک وصول می شود بعضی از این هزینه ها در اظهار نامه های گمرکی و قبل از این هزینه ها در اظهارنامه های گمرکی و قبل از اظهار , محاسبه و منظور می شوند و برخی به موجب قبض درآمد و جدا از اظهارنامه وصول می شوند.(نظیر هزینه خدمات فوق العاده, هزینه ازمایش کالا, هزینه تعرفه بندی و هزینه بدرقه کالا(

 

اعتبارات اسنادی LC چیست ؟
تعهدی است که بانک گشایش کننده اعتبار در مقابل بانک فروشنده بر عهده می گیرد تا در قبال دریافت اسناد از بانک فرشنده،وجه اعتبار را به صورت نقد یا مدت دار پرداخت نماید،اعتبار اسنادی به دو شکل(قابل برگشت و غیر قابل برگشت)صورت می پذیرد

 • اعتبار اسنادی غیرفعال(LC ) NON Operative )کدام است ؟
  اعتباری است که گشایش شده و به ذینفع ابلاغ گردیده است اما در متن آن شرایطی ذکر شده تا در صورت تحقق آن شرایط این اعتبار اسنادی فعال گردد .

 

 • اعتبار اسنادی یوزانسUsance LC چیست ؟
  اعتباری است که پرداخت وجه کالا به فروشنده در صورت تحقق شرایط اعتبار بصورت مدت دار ( زیر یک سال ) توسط بانک گشایش کننده اعتبار یا بانک کارگزار پرداخت می گردد .

 

 • فرمS.A.D در گمرک چیست ؟
  سند یا اظهار نامه واحد گمرکی است که به منظور یکسان سازی جمع آوری اطلاعات و پردازش ماشینی آن طراحی گردیده است .

 

 CRF•چیست ؟
یک سند گمرکی است که توسط موسسات بازرسی کالا صادر می شود و نشان می دهد که قیمت کالا در مبدأ مورد تأیید شرکت بازرسی قرار گرفته است .

 

 • معاملهBay back چیست ؟
  فروشنده در یک کشور خارجی ماشین آلات و دانش فنی و تأسیسات و امکانات را به کشور خریدار می دهد تا در آنجا کالا تولید شود و به کشور فروشنده برگردد .
 • فرمSD چیست ؟
  سندی که تولیدکننده کالا به موجب آن کتباً اقرار می کند که کالای تولید شده مطابق استاندارد خواسته شده آن تولید گردیده است .

 

 • فرمMD چیست ؟
  اظهار نامه تولید کننده کالاست که به موجب آن تأئید می کند کالا براساس ضوابط استاندارد تولید گردیده ا ست .

 

 • گواهیSFR چیست ؟
  گواهی ثبت استاندارد در موسسه استاندارد است .

 

 • منطقه آزاد تجاری – صنعتی چیست ؟
  قسمتی از قلمرو سیاسی یک کشور که کالای عرضه شده در آنجا از لحاظ ارتباط حقوق و عوارض ورودی مشمول نظارتهای معمول گمرکی نمی شود . واردات کالا به مناطق آزاد از خارج تابع مقررات صادرات و واردات و امور گمرکی مناطق آزاد جمهوری اسلامی و مقررات متحدالشکل اعتبارات اسنادی( UCP500 )بوده و از مقررات صادرات و واردات کشور مستثنی می باشد .

 

 • کشورهایCIS ) کشورهای مستقل مشترک المنافع ) کدامند ؟
  جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع در سال ۱۹۹۱ تأسیس گردیده و اتحادیه ای است که از جنبه های قوانین داخلی و بین المللی جانشین اتحاد جماهیر شوروی سابق شده است و سه کشور روسیه ، اوکراین و روسیه سفید آن را بنیاد نهاده اند و کشورهای آذربایجان ، ارمنستان ، ازبکستان ، ترکمنستان ، تاجیکستان ، قرقیزستان ، قزاقستان و مولداوی و گرجستان به عضویت آن درآمده اند.

 

 • بازارچه های مرزی چیست ؟
  محوطه ای است محصور واقع در نقطه صفر مرزی و در جوار گمرکات مجاز به انجام تشریفات ترخیص کالا قرار دارند و اهالی دو طرف می تواند کالا و محصولات مورد نیاز خود را با رعایت مقررات صادرات و واردات در این بازارچه ها عرضه نماید.

 

 • روش خریدهای متقابل چگونه است ؟
  روش خریدی است که در آن پرداخت بهای کالای خریداری شده بصورت غیرنقدی صورت می گیرد.
 • ورود موقت چیست ؟
  رویه گمرکی است که به موجب آن برخی از کالاها بدون پرداخت حقوق ورودی عوارض به قصد خروج مجدد در مدت مقرر وارد قلمرو گمرکی می گردد و سه گونه است:
  _۱  ورود موقت کالا جهت تعمیر یا تولید و بسته بندی
  _۲  ورود موقت به منظور نمایش در نمایشگاهها
  _۳  ورود موقت خودرو

 

 • اصطلاحات اینکوترمز: international commercial terms 2010
  طبقه بندی چهارگروه اینکوترمز
  گروه E گروه F گروه C گروه D

گروه E:

تحویل کالا در نقطه عزیمت در مبدأ

گروه F:

تحویل کالا به خریدار بدون پرداخت کرایه حمل در مبدأ

گروه C:
تحویل کالا در مبدأ به خریدارباپرداخت کرایه حمل
گروه D:
تحویل کالا در مقصد

EXW :تحویل کالا در محل کار (کارخانه ، انبار و….)
FCA :تحویل کالا به حمل کننده در مبدأ
FAS :تحویل کالا در کنار کشتی در مبدأ
FOB :تحویل کالا روی عرشه کشتی در مبدأ
CFR :ارزش کالا و کرایه حمل تا مقصد
CIF :ارزش کالا،بیمه و کرایه حمل تا مقصد
CPT :تحویل با پرداخت کرایه حمل تا مقصد
CIP :تحویل با پرداخت کرایه حمل و بیمه تا مقصد
DAT :تحویل در پایانه تعیین شده بعد از تخلیه بار (در مقصد)
DAP :تحویل روی وسیله نقلیه (در مقصد)
DDP :تحویل در مقصد با پرداخت حقوق و عوارض گمرکی

آربیتراژ :
شرایطی است که در آن یک ارز در بازارهای مختلف قیمتهای متفاوت دارد . در نتیجه ، افرادی که « آربیتراژ ورها » نامیده می شوند ، این ارز را در بازاری که قیمت پائین دارد می خرند و در بازاری که قیمت بالا دارد می فروشند و از این مابه التفاوت استفاده می کنند .

 

اسپکولاسیون ( معاملات سوداگری ، سفته بازی)
در حالیکه آربیتراژور به دنبال سود مطمئن و فاقد ریسک است ،اسپکولاتور )سفته باز) با قبول ریسک و به امید دست یافتن به سود قابل ملاحظه ، ارز را به نرخ روز یا نرخ وعده دار خریدو فروش می کند .
اسپکولاتور اگر پیش بینی کند که نرخ روز ارزی افزایش خواهد یافت ، آن را می خرد و اگر پیش بینی کند که نرخ روز ارزی کاهش خواهد یافت آن را می فروشد . حال اگر پیش بینی او در هر مورد صحیح باشد ، سود هنگفتی عاید او خواهد شد .
اگر اسپکولاتور پیش بینی کند که ارزش ارز معینی در مثلاْ سه ماه آینده افزایش خواهد یافت ، به خرید وعده دار ارز مزبور می پردازد و اگر پیش بینی کند که ارزش ارز معینی در مثلا ْ شش ماه آینده کاهش خواهد یافت ، به فروش وعده دار ارز مزبور می پردازد .


اسپکولاسیون ( معاملات سوداگری ) بر دو نوع است :
۱ _اسپکولاسیون با ثبات : وقتی اتفاق می افتد که نرخ مبادله ارز معینی تغییر کند،لیکن اسپکولاتور پیش بینی کند که نرخ مبادله مزبور در آینده در جهت عکس تغییر خواهد کرد و عمل خود را با این پیش بینی تنظیم کند .
۲ _اسپکولاسیون بی ثبات : وقتی اتفاق می افتد که نرخ ارز معینی تغییر کند و اسپکولاتور پیش بینی کند که در آینده نرخ مزبور در همین جهت بیشتر تغییر خواهد کرد و عمل و اقدام خود را با پیش بینی تنظیم کند . یک عامل مخرب در جریان بین المللی تجارت و سرمایه گذاری به شمار می رود .

 

بازار مشترک :
در سال ۱۹۵۴ شش کشور آلمان غربی ، ایتالیا ، بلژیک ، فرانسه ، لوکزامبورک و هلند پیمان تأسیس « اتحادیه اروپای غربی » را امضاء کردند و در سال ۱۹۵۷ همین کشورها «جامعه اقتصادی اروپا » را بنیان نهادند که به بازار مشترک معروف است .

 

موافقت نامه عمومی تعرفه و تجارت ( گات) :
در سال ۱۹۴۷ ، ۵۳ کشور جهان در هاوانا دور هم جمع شدند تا ترتیباتی را اتخاذ کنند که مبادله بین آنها آسانتر انجام شود . در سال ۱۹۴۸ یک معاهده چند جانبه موسوم به « موافق نامه عمومی تعرفه و تجارت » به امضای ۲۳ کشور رسید و به اجرا گذاشته شد . این مؤافقت نامه شامل ۳ نکته مهم بود .
۱ _اگر کشوری تسهیلاتی برای واردات کالاهای کشور دیگر فراهم کرد ، کشورهای دیگر نیز بتوانند از این مزایا استفاده کنند .
۲ _به منظور افزایش کارائی و بالا بودن در آمد کشور های عضو ، این کشورها باید از طریق مذاکره،تعرفه های گمرکی را پائین بیاورند و اجازه دهند که کالای رقیب آسانتر به داخل کشور آنها وارد شود .
۳ _کاهش دادن و در صورت امکان حذف سهمیه بندی بر واردات .

 

سازمان خوارو بار و کشاورزی (فائو):
فائو از مؤسسات تخصصی سازمان ملل متحد است و دارای وظایف زیر است :
۱ _به طور مداوم وضع خوارو بار و کشاورزی جهان را زیر نظر دارد و دولتهای عضو را از آمار و اطلاعات مربوط به مواد غذائی ، کشاورزی ، پیش بینی تولید و… مطلع می سازد .
۲ _اقدامات ملی و بین المللی برای افزایش تولید ، توزیع ، و ذخیره سازی محصولات کشاورزی به عمل می آورد .
۳ _توسعه اعتبارات کشاورزی را توصیه می کند .
۴ _برای کشف و ایجاد زمینهای کشاورزی جدید ، بالا بردن محصول ، بالا بردن سطح زندگی روستاییان به اعضا وام می دهد .

 

کمیسیون سازمان ملل در مورد تجارت و توسعه ( اونکتاد):
در سال ۱۹۴۶، به منظور بررسی مشکلات پولی ، مالی و تجاری کشورهای جهان سوم ، کنفرانسی از دولتهای جهان تشکیل شد که بعدها ( اونکتاد ) نامیده شد .
کشورهای عضو ( اونکتاد ) در پنج گروه تشکیل شدند :
۱ )کشورهای روبه رشد آسیایی و آفریقایی
۲ )گروه کشورهای اروپایی ، آمریکای شمالی ، استرالیا ، زلاندنو ، اسرائیل ، آفریقای جنوبی و ژاپن
۳ )گروه کشورهای آمریکای لاتین
۴ )گروه کشورهای سوسیالیستی
۵ )کشور چین

سازمان همکاری اقتصادی ( اکو):
در سال ۱۹۴۶ میلادی « پیمان همکاری و عمران منطقه ای » ( آر سی دی ) بین سه کشور ایران ، ترکیه و پاکستان منعقد شد . اهداف عمده این پیمان همکاری های فنی ، فرهنگی ، اقتصادی و نیز مبادله آزاد کالا ها از طریق انعقاد قرار داد های بازرگانی و بهبود خطوط حمل و نقل هوایی ، زمینی ، دریایی،بین سه کشور ایران ، ترکیه ، پاکستان و لغو تشریفات روادید عبور در منطقه و کاهش دادن نرخ های حمل ونقل پستی عنوان شده بود البته علاوه بر اهداف مزبور،پیمان همکاری و عمران منطقه ای ( آر سی دی ) از اهداف سیاسی و نظامی سنتونیز به طور ضمنی داشته است .
در سال ۱۳۶۳ هجری شمسی اجلاسی در تهران برگزار شد پس از تجدید نظرهای لازم سازمان همکاری اقتصادی جانشین پیمان آر سی دی شد .
در اجلاس چهارم،سازمان همکاری اقتصادی ( اکو ) پیشنهاد تشکیل « بازار مشترک اسلامی » را مطرح کرد . همچنین پیشنهاد تأسیس بانک توسعه سرمایه گزاری اکو و برقراری ترتیبات خاص برای پرداخت های چند جانبه بین سه کشور ایران ، ترکیه ، پاکستان به منظور تسهیل امور بازرگانی مطرح گردید .
با پیوستن افغانستان و پاره ای از کشورهای مسلمان تازه استقلال یافته اتحاد جماهیر شوروی سابق به سازمان همکاری اقتصادی (اکو ) روابط تجاری کشورهای مسلمان منطقه در قالب اهداف اکو،توسعه چشمگیری خواهد یافت .

 

بازار مشترک :
در سال ۱۹۵۴ شش کشور آلمان غربی ، ایتالیا ، بلژیک ، فرانسه ، لوکزامبورک و هلند پیمان تأسیس « اتحادیه اروپای غربی » را امضاء کردند و در سال ۱۹۵۷ همین کشورها «جامعه اقتصادی اروپا » را بنیان نهادند که به بازار مشترک معروف است .

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا