حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

آشنایی با اصطلاحات تجارت جهانی

بازرگانی و تجارت

آشنایی با اصطلاحات تجارت جهانی

 

 

جایگاه این اصطلاحات در میان معامله ها و هرجایی است که واسطه گری انجام می شود.

آشنایی با اصطلاحات تجارت جهانی 6 | آفکو

در مدیریت زنجیره تامین Supply Chain Management/SCM واسطه ها یا دلال ها بین تولید کننده و مصرف کننده نهایی قرار دارند. واسطه گری یا دلالی نقشی است که در تجارت جهانی قابل چشم پوشی نیست.

اصطلاحاتی مانند ,LOI ,IMFPA, FCO, ICPO POP اگرچه در زمینه تجارت جهانی اصطلاحات پرکاربردی هستند. اما تعریف رسمی چه در حقوق بین الملل و چه در استاندارد های تجارت برای آنها وجود ندارد. فرض بر این است که اصطلاحات را واسطه ها برای اطمینان از دریافت حقوق خود بوجود آورده اند. گزارشهایی مبنی بر ناکارآمد بودن این اسناد درهنگام اختلاف، کلاهبرداری و سرباز زدن از تعهد در دادگاه های بین المللی وجود دارد. البته از نظر برخی دیگر این اسناد در صورت گنجاندن نکات حقوقی در آن کارایی قابل قبولی خواهند داشت.

 

در زیر مراحل عقد قرارداد تجاری آورده شده است:

 

Delegation ► Negotiation►Approval ►MOU(Memorandum of Understanding)►LOI(Letter Of Intent) ►Draft Contract►Contract

 

آشنایی با اصطلاحات تجارت جهانی 7 | آفکو

LOI(Letter of Intent):

سندی است که خریدار به نفع فروشنده صادر کرده و به عبارتی نشان دهنده ی قصد خریدار برای تهیه ی کالای مورد نظر است. این سند شامل نوع کالا، قیمت و نحوه ی پرداخت است. و به طور معمول برای معاملات کمتر از 250 هزار دلار استفاده می شود.بر اساس تمایل و قصد طرفین برای انجام معامله حاصل میشود.  این سند تعهدآور نیست اما در معاملات تجاری الزامی است.

 

LOI (Letter of Indemnity) در تجارت جهانی:

این عبارت اختصاری در مفهوم دیگری نیز استفاده می شود. به معنای غرامت نامه که نوعی ضمانت نامه بانکی است. و شرح آن در این بحث نمی گنجد و صرفا برای اشتباه نشدن با اصطلاح قبلی ذکر شد.

 

BCL:

این سند مشابه LOI است (Bank Comfort/Credit/Confirmation/Capability Letter)  . خریدار این سند را تهیه میکند. و پس از اخذ تاییدیه بانک بوسیله ی سوئیفت به بانک فروشنده رسیده و نوعی ضمانت نامه برای فروشنده است. به این صورت که بانک خریدار تمام یا قسمتی از موجودی را بلوکه کرده یا بر اساس اعتبار خریدار نزد بانک، از او وثیقه میگیرد. بانک خریدار باید از بانکهای طراز اول جهانی باشد. این سند بار مالی دارد و بطور معمول برای مبادلات کمتر از 1 میلیون دلار استفاده می شود. کاربرد این سند مشابه ضمانت نامه بانکی و مشروط است. در صورت بروز اختلاف حل آن با بانک است.

 

Vibration BCL:

این سند تجمعی (cumulative) بوده و اجازه برداشت مبلغی به عنوان پیش پرداخت را میدهد. این سند بار مالیو حقوقی داشته و تضمین پرداخت مبلغ به فروشنده است

 

Del Credre Risk:

این واژه یک واژه ایتالیایی است. و این سند یک ضمانت نامه بانکی است که برای معاملات بیشتر از یک میلیون دلار و به ظور معمول برای کالاهای قیمتی مانند جواهرات و سنگهای قیمتی مورد استفاده قرار میگیرد.

FCO(Full Corporate Offer):

فاکتور موقتی که فروشنده به خریدار ارائه می کند تا خریدار از قیمت کالا مطلع شود.اما فاکتور نهایی را فروشنده بعد از توافق با خریدار تنظیم و صادر میکند. این فاکتور مقدمه ی صدور POP است. و به عبارتی پس از صدور LOI توسط خریدار، فاکتور FCO توسط فروشنده ارائه می شود.

FPO/IMFPA(Irrevocable Fee Protection Agreement):

این اصطلاح قراردادی است برای اطمینان دلال یا واسطه از پرداخت حق کمیسیون (Commission Fee) مورد استفاده قرار میگیرد. واسطه با استناد به این قرارداد میتواند در صورت بروز اختلاف دعوی حقوقی کند.

 

 

NCNDA(Non-Circumvention Non-Disclosure Agreement):

این قرارداد در شرایطی امضا میشود که واسطه ای برای تامین کالا مورد نیاز باشد. قراردادی که بین فروشنده و خریدار و وکیل قانونی برای امنیت منافع او امضا خواهد شد. این قرارداد بدون ابهام و متفاوت از قرارداد نمایندگی و در موارد خاص مورد استفاده است.

 

 

LOA(Letter Of Agency):

این قرارداد با اعتماد فروشنده به خریدار و برای معاملات مداوم استفاده میشود. به عبارتی قرارداد نمایندگی است. هدف واسطه دریافت این گواهی است که جنبه رسمی تری را متوجه معاملات خواهد کرد.

 

 

POP(Proof Of Product):

گواهینامه ای که توسط مرجع مسئول در کشورمبدا به تقاضای فروشنده برای خریدار صادر شده و در آن تطابق کالای مورد نظر با خواسته خریدار اعلام میشود. به عبارتی نوعی ضمانت نامه برای خریدار کالاست.

 

 

ICPO (Irrevocable Corporate Purchase Order):

این نوع سفارش خرید، توسط خریدار و به طور غیر قابل برگشت بر اساس FCO صادر شده از سوی فروشنده تنظیم میشود. پس از تایید توسط بانک خریدار ارسال شده و نشان قطعی شدن سفارش کالا است. این فاکتور باید با سربرگ، مهر و امضای رسمی شرکت خریدار ارسال شود. به عبارتی فاکتوری است که پس از توافق فروشنده و خریدار برای فروشنده صادر می شود.

 

 

سوئیفت در تجارت جهانی MT799:

عموما در سیستم سوئیفت برای ارتباطات تجاری بین شرکتها در حوزه تجارت جهانی از این کد استفاده می شود. در این کد سوئیفت قرارداد به فول تلکس ارسالی ضمیمه شده و داوری در کانتنر بانک می آید. در این کد سوئیفت OTC مطابق شرایط لحاظ شده در قرار داد بانکها به عنوان داور،پرداخت را انجام می دهند. این کد سریعتر از کدهای دیگر و به لحاظ بوروکراسی اداری ساده تر است.

 

 

منبع: آیسان صنعت کهن مهر

جایگاه این اصطلاحات در میان معامله ها و هرجایی است که واسطه گری انجام می شود.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا