حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

آشنایی با بنادر کشور روسیه 

حمل و نقل بین المللی

10 / 100

آشنایی با بنادر کشور روسیه

 

بندر آرخانگلسک ARKHANGELSK

بندر آرخانگلسک Arkhangelsk از طرفی در ۵۰ کیلومتری دریای سفید روی رودخانه‌ی دوینا Dvina در شمال غربی روسیه و از طرفی در حدود ۴۵۰ مایلی بندر مورمانسک Murmansk و ۷۰۰ کیلومتری قسمت شمال شرقی بندر سن‌پترزبورگ St. Petersburg واقع‌شده است. این بندر بخش اداری منطقه آرخانگلسک بوده و در سال ۲۰۰۶ حدود ۳۵۰ هزار نفر از مردم در این بندر زندگی می‌کردند، بندر آرخانگلسک Arkhangelsk بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بندر روسیه در قرون‌وسطی بود. امروزه این بندر به‌عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده چوب در روسیه محسوب می‏‌شود و ازجمله صنایع موجود در این بندر، صنعت پردازش چوب و کشتی‌سازی و تعمیر کشتی است.

آشنایی با بنادر کشور روسیه  16 | آفکو

آشنایی با بنادر کشور روسیه  17 | آفکو

نووروسیسک NOVOROSSIYSK

بندر نووروسیسک بر روی دهانه خلیج تسمس Tsemes بر روی سواحل شمال شرقی دریای سیاه و در قسمت جنوب غربی کشور روسیه واقع ‌شده است. این بندر یکی از شهرهای روسیه محسوب می‏‌شود که تحت عنوان شهر قهرمان در طول جنگ جهانی دوم به رسمیت شناخته شد. در سال ۲۰۰۶ بیش از ۲۳۰ هزار نفر از مردم در این بندر زندگی می‌کردند. بندر نووروسیسک به‌عنوان پایگاه نیروی دریایی، پایگاه کشتی‌سازی و پایانه خطوط انتقال نفت، یکی از مهم‌ترین واصلی‌ترین بنادر روسیه در دریای سیاه به شمار می‏‌رود. بندر نووروسیسک Novorossiysk تجارت دریای روسیه را پشتیبانی می‌کند و از طرفی، این بندر محل جای گیری صنایع تولید مواد غذایی و کالاهای فلزی نیز به شمار می‏‌رود.

آشنایی با بنادر کشور روسیه  18 | آفکو

بندر کالینینگراد Kaliningrad

بندر کالینیگراد Kaliningrad بر روی سواحل رودخانه پرگولیا Pregolya در حدود ۶ کیلومتری مرداب فریچس Frisches و در منطقه کالینینگراد Kaliningrad روسیه واقع‌شده است و از طرفی به‌عنوان غربی‌ترین منطقه روسیه محسوب می‌‏شود. در سال ۲۰۰۶ بیش از ۴۲۳ هزار نفر از مردم در این بندر زندگی می‌کردند. این بندر تا سال ۱۹۴۵ تحت عنوان کنیگسبرگ Konigsberg نامیده می‌شد و به‌عنوان یکی از پایتخت‌های پروس Prussia شرقی بود. بندر کالینینگراد Kaliningrad پس از جنگ جهانی دوم تحت شرایط قرارداد پوتسدام Potsdam بین متفقین بخشی از روسیه شد. امروزه این بندر، صنایعی ازجمله ماهیگیری، کاغذسازی، چوب‌بری و ماشین‌آلات را در برمی‌گیرد. در سال ۱۹۹۶ به‌منظور تقویت اقتصاد محلی، منطقه ویژه اقتصادی در بندر کالینینگراد که بیشتر اجناس آن از عوارض گمرکی معاف بودند، تأسیس شد

آشنایی با بنادر کشور روسیه  19 | آفکو

 

بندر سن‌پترزبورگ PETERSBURG

 

آشنایی با بنادر کشور روسیه  20 | آفکو

بندر سن‌پترزبورگ St. Petersburg بر روی دلتای رود نوا Neva، در قسمت انتهایی خلیج فنلاند Finland و در قسمت میانی زمین‌های پست تایگا در روسیه غربی واقع‌شده است. بندر سنت پترزبورگ دومین شهر بزرگ روسیه پس از مسکو محسوب می‏شود. در سال ۲۰۰۶ بیش از ۴٫۵ میلیون نفر در سن‌پترزبورگ زندگی می‌کردند. بندر سن‌پترزبورگ دروازه مهمی برای تجارت، مرکز صنعتی و امور مالی روسیه است. صنایع موجود در بندر سن‌پترزبورگ عبارت‌اند از: تجارت نفت و گاز، هوا و فضا، الکترونیک و رادیو، کامپیوتر و نرم‌افزار و کشتی‌سازی؛ این بندر تولیدکننده ماشین‌آلات و حمل‌ونقل تجهیزات سنگین نیز می‏باشد. ازجمله تجهیزات این بندر عبارت‌اند از: معدن، تجهیزات پزشکی، آلومینیوم، مواد شیمیایی، دارویی، پارچه، پوشاک و تولید مواد غذایی.

آشنایی با بنادر کشور روسیه  21 | آفکو

بندر ناخودکا NAKHODKA

بندر ناخودکا  Nakhodka در جنوب شرقی‌ترین نقطه از روسیه در خلیج ناخودکا و در دریای ژاپن واقع‌شده است. بندر امروزی در اوایل دهه ۱۹۸۰ تحت سلطه شهر ناخودکا ساخته شد. این بندر به‌عنوان بزرگ‌ترین و مکانیزه‌ترین بندر در شرق روسیه تأسیس و علاوه بر این، مرکزِ مهمِ صادرات و محل قرارگیری ناوگان ماهیگیری و کشتی‌های مسافربری به بندر یوکوهاما Yokohama و ژاپن به شمار می‏رود. در سال ۲۰۰۶ این بندر محل زندگی بیش از ۱۷۱ هزار نفر بود.

آشنایی با بنادر کشور روسیه  22 | آفکو

 

 

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا