صادرات و واردات
موضوعات داغ

آشنایی با سامانه TSC گمرک

حمل و نقل بین المللی

7 / 100

آشنایی با سامانه TSC گمرک

برای ترخیص کالا از گمرک و طبقه بندی آنها ، یا انجام سایر وظایف گمرکی، باید ارزش کالای خود را داشته باشید. اگر مشکلی یا خطایی در تعیین این شماره وجود داشته باشد، ممکن است دچار مشکل شوید و مجبور باشید زمان بیشتری را صرف انجام آداب و رسوم خود کنید. بنابراین، بسیار مهم است که بدانید چگونه می توانید ارزش کالاهایی را که تعیین می کنید تعیین کنید، که باید با دقت زیادی انجام شود، زیرا در طول عملیات گمرک با این شناسه کار زیادی خواهید کرد.
در مرحله اول لازم است با TSC) Tariff specification code) یا شناسه ارزش کالا آشنا شوید. این شناسه یک کد 8 رقمی است که 4 رقم اول آن در سراسر جهان ثابت است و 4 رقم بعدی توسط دولت بر اساس قوانین و شرایط هر کشور تعیین می شود. بنابراین در واقع در هر کشور 4 رقم آخر در نظر گرفته شده است. این کد، همانطور که از نامش پیداست ، در واقع برای شناسایی ارزش کالا و همچنین تعیین دسته کالاهای طبقه بندی شده استفاده می شود. این کد برای هماهنگی ارزش کالاهای وارداتی، اجرای عدالت مالیاتی و میزان مالیاتی است که هنگام ورود به کشور به هر کالا پرداخت می شود. به این ترتیب از بی عدالتی مالیاتی و فساد جلوگیری می شود.

سیستم TSC چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

سیستم TSC به شما امکان می دهد به پایگاه داده جامعی از ارزش کالاهای تولیدی و تجاری دسترسی داشته باشید و توسط گمرک ایران تنظیم شده است. هدف از طراحی و بهره برداری از این سیستم افزایش سریع و ایجاد رویه ای هماهنگ و مشابه برای تعیین ارزش کالا بود.
این سیستم به صاحبان کالا و معامله گران کمک می کند تا به ارزش های مشابهی در سطح گمرک دست یابند و در نتیجه حجم موارد مورد اختلاف را تا میزان قابل توجهی کاهش دهند. در این سامانه به آدرس اینترنتی tsc.irica.co می‌توان به انواع کالاها، مشخصات تولیدکننده و ارزش آنها به شکل کاملا دسته‌بندی شده، دسترسی داشت و به راحتی در بین آن‌ها جستجو کرد. سیستم الکترونیکی ارزش TSC گمرک تفاوتهای ناشی از تعیین این ارزش را تا حد زیادی کاهش می دهد. زیرا هر فرد می تواند سندی برای اثبات ارزش محصول خود داشته باشد که منجر به کاهش اختلافات می شود.

چرا تعیین ارزش کالا مهم است و چگونه این کار را انجام دهیم؟

تعیین تعرفه و ارزش کالا کار بسیار حساس و مهمی است. اگر در تعیین تعرفه کالا اشتباه کنید یا گمرک تشخیص دهد که تعرفه اعلام شده متناسب با کالا نیست، برای صاحب کالا مشکلاتی ایجاد می شود. در این صورت بین صاحب کالا و گمرک اختلاف خواهد شد. همچنین ترخیص کالا با تاخیر انجام می شود و دویدن بیشتری را برای صاحب کالا به همراه خواهد داشت.
با این تفاسیر بهتر است تعرفه کالاهایی را که می خواهید وارد کنید با ارسال نمونه به اداره تعرفه گمرک ایران تعیین کنید. البته، باید در نظر داشته باشید که این کار بسیار زمان بر است و همچنین می توانید این کار را از طریق سیستم شناسایی ارزش کالا انجام دهید. برای انجام این کار، باید ماهیت کالا را در کتاب قانون مقررات صادرات و واردات کالا جستجو کنید، تعرفه آن را بیابید و آن را بررسی کنید تا از سوابق موجود در سیستم جامع امور گمرکی اطمینان حاصل شود.

در صورت بروز اختلاف در گمرک چه کنیم؟

برای حل مشکلات و اختلافات بین صاحب کالا و گمرک ، پرونده باید به کمیسیون حل اختلاف گمرک ارجاع شود. بنابراین ، اخذ تعرفه قانونی و متناسب و تعیین دقیق منبع ورود کالا از طریق ارزش کالا یا TSC این مشکلات را مشخص می کند. با توجه به این نکات ، بهتر است تعرفه کالاهای جدیدی که صاحبان کالا می خواهند از خارج از ایران وارد کنند با ارسال نمونه ای از کالاهای مربوطه به اداره تعرفه گمرک ایران به منظور آرامش ذهن و جلوگیری از چنین مواردی تعیین شود. چالش ها و مسائل. با این کار می توانید از ارزش کالاهای وارداتی خود ، میزان حقوق ورودی ، سود تجاری و سایر شرایط آن کالا ، زمان ورود به گمرک ایران و … مطلع شوید.

 

نحوه تعیین ارزش گمرکی کالاهای صادراتی چگونه است؟

هنگام صادرات کالا، برای تعیین ارزش گمرکی کالاهای صادراتی، قیمت فروش آن کالا باید به هزینه های دیگر مانند هزینه های حمل و نقل بین المللی، بیمه و غیره اضافه شود. به عبارت دیگر، هرگونه هزینه مربوط به کالا. تمام هزینه ها بالاست تا زمانی که کالاهای صادراتی به اولین گمرک برسد. خود صادرکننده باید کلیه اسناد را به گمرک تسلیم کند تا ارزش گمرکی کالاهای صادراتی مبنای محاسبه قرار گیرد. در هر کدام از مراحل، اگر بین شناسه کالا یا قسمت ثبت‌نام آن اختلاف وجود داشته باشد، فرد صادرکننده موظف است برای ترخیص کالای خود خسارت پرداخت کند و بنابراین فرآیند ترخیص کالا برای او زمان بیشتری می‌برد و مشکلات بیشتری خواهد داشت.

آشنایی با سامانه TSC گمرک 4 | آفکو

 

اگر در تعیین تعرفه کالا اشتباه کنید یا گمرک تشخیص دهد که تعرفه اعلام شده متناسب با کالا نیست، برای صاحب کالا مشکلاتی ایجاد می شود.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا