اخبارصادرات و واردات
موضوعات داغ

آمریکا خواهان کاهش صادرات نفت به کره شمالی شد

صادرات و واردات

8 / 100

آمریکا خواهان کاهش صادرات نفت به کره شمالی شد

ایالات متحده آمریکا قصد دارد از مسیر شورای امنیت سازمان ملل و بر اساس پیش‌نویس قطعنامه‌ای که تنظیم کرده،تحریم‌های جدیدی را علیه کره شمالی در واکنش به آزمایش موشک‌های بالستیک جدید این کشور وضع کند.

به گزارش «انرژی امروز» از یورو نیوز، از جمله خواسته‌های آمریکا در این راستا، ممنوع کردن صادرات تنباکو و کاهش صادرات نفت به این کشور به نصف میزان کنونی، همچنین قرار دادن گروه هکری «لازاروس» در فهرست سیاه تحریم‌ها است.

در صورت تصویب این قطعنامه، صادرات نفت خام به کره شمالی به ۲ میلیون بشکه در سال و صادرات نفت پالایش شده نیز به ۲۵۰ هزار بشکه در سال کاهش می‌یابد؛ صادرات «سوخت‌های معدنی، روغن‌های معدنی و محصولات تقطیر شده» همچنین صادرات هرگونه تنباکو به کره شمالی نیز ممنوع خواهد شد.

آمریکا خواهان کاهش صادرات نفت به کره شمالی شد 6 | آفکو

آمریکا همچنین معتقد است که گروه هکری «لازاروس» تحت کنترل اداره اطلاعات کره شمالی است و مسئول بسیاری از حملات سایبری این کشور به صرافی‌های ارز دیجیتال و بانکهای بین‌المللی و تولید صدها میلیون دلار درآمد به این شیوه برای پیونگ‌یانگ است.

ممنوعیت صادرات تنباکو در حالی وضع می‌شود که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به عنوان یک سیگاری حرفه‌ای شناخته می‌شود و در تصاویر منتشر شده از او در رسانه‌های دولتی این کشور نیز او اغلب سیگار به دست دیده می‌شود.

اگرچه واشنگتن پیش‌نویس این قصعنامه را در اختیار ۱۵ عضو شورای امنیت قرار داده، اما هنوز مشخص نیست که آیا این قطعنامه به رای گذاشته خواهد شد یا خیر.

دیگر اینکه برای تصویب این قطعنامه، باید دست‌کم ۹ عضو این شورا به آن رای موافق دهند و دیگر دارندگان حق وتو یعنی روسیه، چین، فرانسه و بریتانیا نیز با آن مخالفت نکنند. اما تحقق چنین موضوعی از هم اکنون بعید به نظر می‌رسد چراکه چین و روسیه پیش از این مخالفت خود را با افزایش تحریم‌های پیونگ‌یانگ اعلام کرده‌اند.

واشنگتن در حالی اصرار به تصویب این قطعنامه دارد که گزارش‌های مقامات رسمی و تحلیلگران آمریکایی و کره جنوبی حاکی از آن است که کره شمالی احتمالا به زودی و برای اولین بار از سال ۲۰۱۷ میلادی، یک سلاح هسته‌ای را آزمایش خواهد کرد.

کره شمالی از سال ۲۰۰۶ میلادی تحت تحریم‌های سازمان ملل است و شورای امنیت این سازمان نیز به طور پیوسته و در واکنش به آزمایش‌های موشکی این کشور و با هدف کاستن از بودجه برنامه‌های نظامی آن بر شدت این تحریم‌ها افزوده است.

آمریکا خواهان کاهش صادرات نفت به کره شمالی شد 7 | آفکو

آخرین دور تصویب تحریم علیه این کشور در شورای امنیت به سال ۲۰۱۷ میلادی برمی‌گردد؛ پس از آن دو کشور چین و روسیه اعلام کردند که به دلایل بشردوستانه با تشدید دوباره تحریم‌های کره شمالی مخالفت خواهند کرد.

منبع: تین نیوز

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا