حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

آینده حمل و نقل هوایی و نقش فناوری در آینده آن

حمل و نقل و فناوری

10 / 100

آینده حمل و نقل هوایی و نقش فناوری در آینده آن

 

حمل و نقل هوایی قطعا آینده را در دستان خود خواهد گرفت. این صنعت که امروزه از مرز کشورها فراتر رفته است، مدام در حال تغییر و پیشرفت است به طوری که حتی شاید تا چند دهه آینده شاهد پروازها و رفت و آمدهایی بسیار عادی به فضا باشیم. اما در این میان نقش فناوری در آینده آن چگونه خواهد بود؟ با کارگو همراه باشید.

حمل و نقل و ستون های حمل و نقل (هوا، زمین و دریا) در مرکز اصلی بافت اقتصادی و اجتماعی ما قرار دارند. آنها روابط اجتماعی را تحت تأثیر قرار داده و دسترسی به کالاها و خدمات، تجارت، مشاغل، مراقبت های بهداشتی و آموزش را تسهیل می کنند.

آینده حمل و نقل هوایی و نقش فناوری در آینده آن 6 | آفکو

در دنیای امروز، جابجایی از طریق هوا، جاده و آب با کارآیی، سرعت، اتصال و سهولت تقریبا در دسترس همه است. با این حال، سازمان ملل پیش بینی کرده است که تا سال ۲۰۵۰ دو سوم جمعیت جهان در شهرها زندگی می کنند.

اکنون سوال اینجاست که چگونه می توانیم سیستم حمل و نقلی که از مدتها قبل طراحی شده است را تطبیق داده و تقویت کنیم تا بتواند انتظارات و تقاضاهای افزایش یافته ما را پاسخ دهد؟ چگونه می توان آن را مجدداً تقویت کرد تا پایدار باشد؟

صنعت حمل و نقل و روشهای آن، مدام در حال تطبیق و آماده کردن خود هستند تا بتوانند متناسب با نیازهای آینده انسانها پاسخگوی انتظاراتشان باشند. تطبیق و پیشرفتی که مناسب کشورها و شهرها برای آینده است.

از سوی دیگر فناوری نیز به تمام زوایای زندگی انسانها ورود پیدا کرده و به شدت در حال تغییر و گسترش است. صنعت حمل و نقل نیز به عنوان یک صنعت کلان در دنیا سعی می کند پابه پای فناوری حرکت کند. در روش های مختلف حمل نقل از زمینی تا دریایی و ریلی و هوایی، باید بتوانند برای کارایی، سهولت، امنیت و کاهش هزینه ها خود را با تکنولوژی های جدید تطبیق دهد.

 

صنعت حمل و نقل هوایی

آینده حمل و نقل هوایی و نقش فناوری در آینده آن 7 | آفکو

در این میان حمل و نقل هوایی که دسترسی به کشورها و شهرها را تسهیل می کند، راندمان در سفر را افزایش می دهد و ایمنی و امنیت را در اولویت های اصلی سفر قرار می دهد نیز به دنبال تطبیق خود با آینده و افزایش تقاضا است.

صنعت حمل و نقل هوایی در حال گسترش است و آینده هواپیمایی بسیار روشن است. طی کمی بیشتر از یک قرن، صنعت حمل و نقل هوایی از یادگیری پرواز، پرواز سریع تر، پروازهای بیشتر، پرواز با هواپیماهای سنگین تر، اکنون به بیش از ۴۰۰ پرواز در ساعت در دنیا رسیده است!

نوآوری ها در حمل و نقل هوایی بسیار زیاد است، به عنوان مثال نوآوری های هواپیمای بدون سرنشین؛ هوش مصنوعی؛ بیومتریک؛ رباتیک؛ سوخت های جایگزین و هواپیماهای برقی. بنابراین حمل و نقل هوایی برای حمایت از گفتمان نوآوری و تأثیرات احتمالی آن بر حمل و نقل جدید در موقعیت ایده آل قرار گرفته است.

باید گفت پیشرفت صنعت هوایی و تحولات آن به لطف فناوری پیشرفته و راه حلهای نوآورانه، انواع و روش‌های جدید حمل و نقل هوایی را در پیشبرد حمل و نقل قرار داده است. بحث “نوآوری در حمل و نقل هوایی” نشان می‌دهد که پیشرفت در بخش آن در صنایع و شیوه های حمل و نقل تأثیر دارد.

حمل و نقل هوایی در واقع در رأس نوآوری قرار گرفته است تا به یکی از امن ترین و مطمئن ترین حالت های حمل و نقل در جهان امروز تبدیل شود.

 

فناوری های مورد استفاده در آینده نزدیک

بیایید به چند فناوری برتر در حال ظهور نگاهی بیندازیم که انقلابی در تجربیات پرواز ایجاد کرده و آنرا به صورت دیجیتالی تبدیل به یک صنعت با فن آوری و مشتری محور می کنند:

رباتیک

صنعت هواپیمایی می تواند در کمک به کارهای مختلفی مانند مدیریت مشتری، جابجایی چمدان، پارکینگ اتومبیل و غیره از روباتیک استفاده کند.

معرفی Spencer Robot  از نظر اجتماعی حواشی زیادی ایجاد کرد. این ربات به توانایی مقابله با موقعیت های اجتماعی بین افراد مجهز شده است و می تواند افراد در این نزدیکی را با حسگرهای خود تجزیه و تحلیل کند. اسپنسر همچنین می تواند بین افراد، خانواده ها و گروه های بزرگتر تمایز قائل شود و همچنین در مورد آنها یاد بگیرد و سپس از قوانین اجتماعی پیروی کند و در نهایت به روشی انسان دوستانه عمل کند.

 

بیومتریک

تکنولوژیی برای اندازه‌گیری و آنالیز مشخصات بدن افراد جهت تشخیص هویت شخص. به عبارت دیگر بیومتریک عبارتست از شناسایی اتوماتیک یک شخص با استفاده از ویژگی‌های اختصاصی (مشخصات فیزیولوژیکی یا رفتاری).

صنعت هواپیمایی به طور مداوم در تلاش است تا تجربه سفر را برای مشتریان خود لذت بخش و راحت کند، به همین دلیل بیومتریک به کمک صنعت هوایی نیز آمده است، تا فرایندهای مربوط به سفرهای هوایی مانند صف های طولانی مهاجران و یا گیت های ورودی را تسریع بخشد. همچنین فناوری بیومتریک نقش به سزایی جهت کاهش جعل مدارکی چون پاسپورت را دارد.

فناوری بیومتریک از جمله تشخیص چهره، عنبیه و اسکن اثر انگشت قادر است فرایند امنیتی را سرعت دهد. برخی فناوریهایی که در صنایع دیگر مانند دستگاههای حضور غیاب کاربرد دارند، بزودی در صنعت هوایی مشاهده خواهد شد.

 

منبع: کارگو

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا