حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

اتاق بازرگانی (بخش اول)

حمل و نقل بین المللی

اتاق بازرگانی (بخش اول)

 

قانون و نظم در کارها و فعالیت ها همیشه و در همه حال حائز اهمیت است. به همین دلیل هر صنف و شغلی که در ایران وجود دارد، نیاز به یک محل برای برقراری هماهنگی و همکاری میان افراد خواهد داشت. اتاق بازرگانی یکی از مراکز تجاری مهم در ایران به  شمار می رود که میان صاحبان صنایع و معادن و بازرگانان ارتباط برقرار می کند.

این مرکز تجاری توسط تقاضای تجار و به پیشنهاد وزارت اقتصاد کشور تاسیس شد، تا بتواند منافع بازرگانان و صاحبان صنایع و معادن را حفظ کند. وظیفه مهمی که اتاق بازرگانی در ایران برعهده دارد، منجر شده است تا بسیاری از بازرگانان و صاحبان صنایع تمایل داشته باشند در این مرز تجاری عضو شده و کارت عضویت دریافت کنند.

اتاق بازرگانی (بخش اول) 10 | آفکو

کارت بازرگانی را باید مجوزی به شمار آوریم که طبق ماده 3 قانون صادرات و واردات، هر شخصی اعم از شخص حقیقی و حقوقی که دارنده این کارت باشد، می تواند اقدام به تجارت نموده و در زمینه واردات و صادرات در کشور به فعالیت بپردازد. اشخاصی که موفق می شوند از اتاق بازرگانی کارت عضویت دریافت کنند در زمان واردات و ثبت سفارش و حتی ترخیص کردن کالاهای وارداتی باید این کارت را ارائه نمایند.

کارت بازرگانی توسط سازمان های خاص همچون وزارت بازرگانی، گمرک و بانک مرکزی مورد تایید بوده و دارندگان آن قادر هستند از مزایای بسیار زیادی برخوردار شوند. همین مسئله منجر شده است تا بسیاری از تاجران و بازرگانانی که در حوزه واردات و صادرات کالا فعالیت می کنند، تمایل داشته باشند که عضویت این اتاق درآمده و کارت بازرگانی دریافت کنند.

اشخاص حقیقی و حقوقی هر دو می توانند تقاضای دریافت کارت بازرگانی نموده و اقدام به استفاده از آن در تجارت نمایند. بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که یک شخص نمی تواند به صورت همزمان هم کارت بازرگانی حقیقی و هم حقوقی را دریافت کند. پس اگر بازرگانی مدیر عامل شرکتی باشد تنها قادر خواهد بود اقدام به دریافت کارت بازرگانی اشخاص حقوقی نماید.

اتاق بازرگانی (بخش اول) 11 | آفکو

آدرس سامانه اتاق بازرگانی در استان های مختلف ایران

هر اتاق بازرگانی که در یکی از استان های کشور واقع شده است، دارای سایت مخصوص بوده و کاربران می توانند با مراجعه به این سایت ها به راحتی اطلاعاتی که به آنها نیاز دارند را به دست آورند. تهران به عنوان پایتخت ایران از دو سامانه برخوردار است که آدرس این سامانه ها عبارتند از: Www.Iccima.Ir و Www.Tccim.Ir.

در ادامه به آدرس سامانه اتاق بازرگانی در استان های مختلف  اشاره خواهیم نمود تا بازرگانان در هر استانی که هستند بتوانند به راحتی به این سامانه ها دسترسی یابند. برای دریافت کارت بازرگانی و دیگر اطلاعات بازرگانی بهترین کار مراجعه به سامانه های بازرگانی در استان مربوطه خواهد بود.

اتاق بازرگانی (بخش اول) 12 | آفکو

 

نام اتاق                         آدرس سامانه  اتاق بازرگانی

اصفهان                         Http://Www.Eccim.Com

اراک                             Http://Www.Arakccim.Ir

زاهدان                          Http://Www.Zccim.Com

ارومیه                           Http://Urmiaccim.Com

زنجان                           Http://Zccima.Ir

اردبیل                           Http://Www.Accima.Ir

سنندج                            Http://Snaccim.Com

البرز                             Http://Www.Alborzccim.Ir

سمنان                            Http://Www.Seccima.Ir

شهرکرد                        Http://Chbccim.Com

ایلام                              Http://Www.Ilamccima.Ir

شیراز                            Http://Www.Sccim.Ir

بجنورد                          Http://Www.Bojnourdccim.Ir

اهواز                             Http://Www.Ahvazccim.Com

قزوین                            Http://Qccima.Com

کرمان                           Http://Www.Otagh-Bazargani.Com/V3

آبادان                             Http://Www.Abadanccim.Ir

کاشان                            Http://Kashanccima.Org

قم                                  Http://Qccima.Ir

بندر عباس                     Http://Www.Bndccim.Com

گرگان                           Http://Gccim.Com

بوشهر                           Http://Www.Bccim.Ir

تبریز                             Http://Www.Tzccim.Ir

کرمانشاه                        Http://Krccima.Ir

بیرجند                           Http://Www.Biccim.Org

مازندران                       Http://Mccima.Ir

رشت                             Http://Iccimguil.Ir

تهران                            Http://Www.Tccim.Ir

یزد                                Http://Www.Yazdccima.Com

مشهد                             Http://Www.Mccima.Com

یاسوج                            Http://Yasoujccim.Ir

خرم آباد                        Http://Www.Khdccima.Ir

خرمشهر                       Http://Khccima.Ir

همدان                            Http://Www.Hccim.Com

با دسترسی به سامانه های اتاق بازرگانی می توانید اطلاعاتی که نیاز دارید را پیش از اقدام به اخذ کارت بازرگانی به دست آورید.

 

آدرس سایت اتاق بازرگانی تهران

Https://Www.Tccim.Ir سایت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران تنها مرجع رسمی جهت دسترسی به اطلاعات لازم در خصوص تمامی صنف ها و تخصص های بخش بازرگانی است. در سال 1263 مجلس نهادی به عنوان نهاد حامی تجار ایرانی با نام ” وکلای تجار” ایجاد کرد، که این نهاد پس از مدتی به نام اتاق بازرگانی تغییر یافت.

بسیاری از محققان تاریخ اقتصاد ایران بر این باور هستند که تمامی فعالیت های تخصصی و صنفی بخش بازرگانی ایران، پس از تشکیل این نهاد در کشور آغاز گردید. این اتاق در ابتدای سال‌های فعالیت خود تنها به پشتیبانی از تشکل های تجاری کشور می پرداخت. از این رو صنایع کشور نیز اقدام به تاسیس نهادی نمودند که از آنها پشتیبانی کند. نهادی با نام اتاق صنایع و معادن. این اتاق در سال 1343 به تصویب مجلس رسید و رسما فعالیت خود را آغاز کرد.

پس از گذشت چند سال، در سال 1348 دولت تصمیم گرفت اتاق بازرگانی و اتاق صنایع و معادن را با یکدیگر ادغام نموده و یک اتاق واحد برای پشتیبانی از تجار و بازرگانان در صنایع مختلف ایجاد کند. پس از آن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران ایجاد شد و همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد. حتی پس از انقلاب نیز این اتاق همچنان به فعالیت خود تحت نظر افراد مناسب ادامه داد.

امروزه بسیاری از تاجران و بازرگانان به سادگی و تنها از طریق مراجعه به وب سایت اتاق بازرگانی می توانند از تمام فعالیت ها و خدمات این اتاق اطلاعات کسب کنند. این اتاق به دنبال افزایش ارائه خدمات تقویت بدنه فعالان بخش خصوصی است. تا بتوانند سیستم اقتصادی کشور را رونق بخشیده و به سود و نتیجه بهتری دست یابند.

از سوی دیگر اتاق بازرگانی کارکنان بخش بازرگانی را مورد ارزیابی قرار می دهد و در صورتی که فعالیت مطلوب و موثری داشته باشند، آنها را تشویق می کند. این اتاق بر روی ارائه خدمات جدید همچون کارت بازرگانی، بیمه تکمیلی و دیگر خدمات نوین نیز تمرکز نموده و تلاش می کند بهترین بازخورد را در خصوص ارائه این خدمات به مردم کشور داشته باشد.

 

شرایط اخذ کارت عضویت اتاق بازرگانی

اتاق بازرگانی (بخش اول) 13 | آفکو

یکی از مهمترین سوالاتی که بسیاری از بازرگانان و تاجران درگیر آن هستند، شرایط و نحوه اخذ کارت عضویت اتاق بازرگانی است. بدون تردید این کارت با کارت بازرگانی متفاوت بوده و برای کاربران مزایای دیگری به همراه دارد. افرادی که تمایل دارند اقدام به ثبت یک برند لاتین نمایند و یا تمایلی به صادرات و واردات در کشور ندارند، بهتر است به جای دریافت کارت بازرگانی اقدام به دریافت کارت عضویت نمایند.

تمام اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با ارائه مدارک و داشتن شرایط لازم، به عضویت این اتاق درآیند. عضویت در اتاق بازرگانی به مدت یک سال است و در صورتی که شخص شرایط خود جهت عضویت در اتاق را از دست نداده باشد می تواند اقدام به تمدید عضویت خود برای یک سال دیگر نماید. پس از آنکه عضو جدید در اتاق پذیرفته شد، برای ایشان کارت عضویت صادر می شود.

اشخاص حقیقی و حقوقی هر یک برای اخذ کارت عضویت اتاق بازرگانی باید شرایط ویژه ای داشته باشند. از جمله مهمترین شرایط عضویت اشخاص حقیقی در اتاق می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 

ارائه مدارکی از قبیل پروانه کسب، جواز تاسیس، مدرک تحصیلی دانشگاهی یا سند مالکیت

ارائه گواهی عدم سوء پیشینه

داشتن حداقل سن 23 سال

داشتن برگ پایان خدمت یا معافیت برای آقایان

تصویر شناسنامه

تایید صلاحیت اخلاقی، مالی و تجربی توسط دو نفر از دارندگان کارت عضویت اتاق بازرگانی یا کارت بازرگانی

پرداخت حق عضویت اتاق

دو قطعه عکس تمام رخ

گواهی ثبت در دفتر تجاری

داشتن محل کار با ارائه مدرک به اتاق بازرگانی، صنایع و معادن

امضاء تعهد نامه ماده 2 آیین نامه

اشخاص حقوقی که تمایل دارند اقدام به اخذ کارت عضویت اتاق بازرگانی نمایند، از شرایط عضویت متفاوتی برخوردار هستند. این اشخاص در صورتی می توانند کارت عضویت اتاق را دریافت کنند که دارای شرایط زیر باشند:

دارای گواهی پلمپ دفاتر

پرداخت حق عضویت اتاق

اخذ کارت عضویت توسط مدیر عامل یا رییس هیات مدیره در زمینه موضوع فعالیت

تصویر شناسنامه گیرنده کارت عضویت

تصویر مدرک تاسیس و تغییرات مندرج در روزنامه رسمی

اعضا و رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن

همانطور که پیش از این اشاره نمودیم، اتاق بازرگانی در اصل یک موسسه غیرانتفاعی بوده که در حال حاضر دارای 20 هزار نفر عضو می باشد. همانطور که هر موسسه ای نیاز به رئیس دارد، این اتاق نیز رئیس مخصوصی نیاز خواهد داشت. هیات نمایندگان اتاق ایران که مهمترین اتاق برای بازرگانان در سراسر کشور است، از 34 عضو منتخب اتاق های بازرگانی در سراسر کشور تشکیل شده است.

در این اتاق نمایندگانی از سندیکاهای کشوری و اتحادیه های وابسته به اتاق بازرگانی و دیگر ارکان مهم کشور نیز حضور دارند. طبق ماده 17 قانون اتاق ایران، اعضای هیات رئیسه این اتاق 7 نفر هستند. در حالی که هیات رئیسه اتاق های بازرگانی شهرستان ها 5 نفره هستند. در اولین جلسه هیات نمایندگان، رئیس اتاق بازرگانی به مدت 4 سال انتخاب می شود.

طبق ماده 6 قانون اتاق های بازرگانی، این اتاق ها دارای 4 اعضای مهم هستند. از جمله دبیرکل، هیات نمایندگان، هیات رئیسه و شورای عالی نظارت. طبق قانون این اتاق در اصل مدیریت دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی را بر عهده داشته و از 60 نماینده که 40 نماینده از آن مربوط به بخش خصوصی و 20 نماینده دیگر آن مربوط به بخش دولتی هستند، تشکیل می شود.

اتاق شهرستان ها نیز از هیات نمایندگان و هیات رئیسه برخوردار هستند و تمام این اتاق های بازرگانی در امور اداری و مالی به فعالیت میپردازند. برای تاسیس اتاق بازرگانی در شهرستان ها حداقل نیاز به 25 عضو است که تمام این اتاق ها چه در تهران و چه در شهرستان ها، از وظایف یکسانی برخوردار هستند.

 

منبع: باسکول

 اتاق بازرگانی در اصل یک موسسه غیرانتفاعی بوده که در حال حاضر دارای 20 هزار نفر عضو می باشد.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا