حمل و نقل بین المللیانواع سیستم های حمل و نقل
موضوعات داغ

ارسال هوایی بار به خارج از کشور چگونه انجام می‌شود؟

حمل و نقل بین المللی

ارسال هوایی بار به خارج از کشور چگونه انجام می‌شود؟

 

هر مسافری با خود وسایلی را حمل می‌کند که براساس مدت زمان سفر، برداشته است. همچنین هر ایرلاینی قوانین خاص خود را در مورد اضافه وزن و ساک دستی در کابین هواپیما دارد، به همین خاطر هر چقدر وزن بار اضافه‌تر شود، مسافر باید هزینه اضافی پرداخت کند، که به طور یقین گران‌ خواهد شد.

ارسال بار هوایی از ایران به خارج از کشور به دو صورت باری و تجاری انجام می‌شود، که هر کدام قوانین و مقررات خاص خودش را دارد. اطلاع داشتن از این قوانین می‌تواند باعث سهولت فرآیند ارسال بار شود.

ارسال هوایی بار به خارج از کشور چگونه انجام می‌شود؟ 6 | آفکو

 

هزینه ارسال بار هوایی از ایران به خارج از کشور

در حمل و نقل هوایی بار، اولین نکته‌ای که در هزینه تاثیرگذار است، انتخاب ایرلاین داخلی یا خارج خواهد بود. به طور معمول هر ایرلاین براساس مصوبه و قانون‌های خود تعرفه‌های جداگانه‌ای برای ارسال بار دارند. بعد از انتخاب ایرلاین، عواملی دیگری که در تعیین قیمت اثر می‌گذارند عبارتند از:

قیمت ارز

وزن، حجم، نوع و شرایط نگه‌داری کالا

مقصد

تعرفه‌های گمرکی

ارسال هوایی بار به خارج از کشور چگونه انجام می‌شود؟ 7 | آفکو

هزینه‌های جانبی بارنامه، سوخت، بیمه، تمبر، بارنامه، مالیات

کلاس شرکت هوایی

فریت بار یا کارگو

 

به طور معمول قیمت هر کیلو بار در ارسال هوایی به مقصدهای مختلف از ۱ دلار تا ۴ دلار خواهد بود. همچنین وزن بار به صورت زیر تقسیم‌بندی می‌شود:

بار مینیمم؛ وزن بین 10 الی 11 کیلوگرم

بار نرمال؛ وزن بین 7 تا 30 کیلوگرم

وزن بار تا 45 کیلوگرم؛ این وزن یک عدد ثابت در وزن بار هوایی است که با توجه به نرخ ارز تغییر می‌کند.

وزن بار 100 کیلوگرم؛ همه بارها بین 54 تا 100 کیلوگرم در این دسته قرار می‌گیرند.

وزن بار 100 الی 300 کیلوگرم، این وزن هم یک عدد ثابت است که نرخ مقصد در آن تاثیر ندارد.

وزن تناژ؛ بارهایی که بیشتر از 300 کیلوگرم وزن دارد.

 

ارسال بار هوایی از چین

بیشتر بازرگانان و تاجران ایرانی، کالاهای تجاری خود از چین خریداری می‌کنند. یکی از موارد مهم برای این افراد ارسال بار هوایی از چین به ایران است. زیرا مسافت بین این دو کشور در تعیین هزینه حمل بار به شدت تاثیرگذار خواهد بود.

تاجرها ارسال بار هوایی از چین را به دلیل سرعت بالا، انتخاب می‌کنند. هزینه این حمل و نقل نسبت به هزینه دریایی بیشتر است اما از لحاظ ایمنی و سرعت بهترین کیفیت را داشته و برای بارهای وزن هزار کیلوگرم و ارزش تجاری مناسب است. مدت زمان ارسال هوایی بار از چین به نوع ناوگان هوایی (ایرانی یا خارجی)، پرواز مستقیم یا غیرمستقیم، کیفیت و تعداد پروازهای ایرلاین دارد.

شرکت‌هایی هوایی ماهان ایر، ترکیش ایرلاین، قطر ایرویز، هواپیمایی امارات و به تازگی هواپیمایی کشور چین (چاینا ساترن) از فرودگاه‌های پکن، دالیان، ژیامن، شانگهای، گوانجو، شنزن و هنگ کنک به سمت فرودگاه امام خمینی (ره) ارسال هوایی دارند.

 

تشریفات گمرکی برای ارسال بار هوایی از چین

ارسال بار هوایی از چین زیر نظر شرکت حمل و نقل بین‌المللی و شیپر، انجام می‌گیرد. افراد برای اخذ مجوز صادرات کالا از چین باید تشریفات گمرگی مرسوم در این کشور را انجام دهند که عبارتند از:

فاکتور خرید و لیست کالاها Invoice & Packing List

مجوز فروش مبدا Certificate of Origin

اگر فرد کارت بازرگانی نداشته باشد، شرکت حمل بار می‌تواند اقدام به تهیه موارد بالا کند که البته هزینه تشریفات گمرگی و صادرات کالا افزایش می‌یابد.

 

ارسال بار هوایی از ترکیه

یکی دیگر از مقصدهای تاجران کشور همسایه ترکیه است. حمل و نقل هوایی به ترکیه یکی از سریع‌ترین روش‌های جابه‌جایی کالا بوده که با توجه به نوع ایرلاین می‌تواند زمانی متفاوت داشته باشد اما حداکثر 1 روز طول خواهد کشید.

به طورمعمول از فرودگاه‌های بین‌‌المللی آنکارا، استانبول، آنتالی ازمیر، آدانا و دالامان به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) ارسال هوایی بار انجام می‌شود. همچنین ایرلاین‌های ایرانی مانند ماهان‌ایر نیز حمل بار از ترکیه به ایران را انجام می‌دهند که قیمت آن نسبت ایرلاین‌های ترکیش کمتر و مناسب است.

ارسال بار هوایی از ایران به سایر کشورها

ارسال هوایی بار از فرودگاه امام خمینی به کشورهای همسایه، آسیایی، اروپایی، استرالیا و آمریکایی انجام می‌شود. فقط براساس خطوط حمل و نقل هوایی ممکن است بار به دو صورت مستقیم یا غیر مستقیم جابه جا شود.

  • افغانستان سالیان سال زیادی است که مقصد کالاهای صادراتی از ایران برای تاجران شده است و حمل انواع کالا از فرودگاه امام‌خمینی (ره) به فرودگاه‌های کابل، مراز شریف و قندهار انجام می‌شود.
  • ارسال بار از ایران به فرودگاه‌های بین‌المللی بمبئی و دهلی‌نو به راحتی انجام می‌گیرد.
  • پاکستان کشور دیگری است که از فرودگاه امام‌ خمینی(ره) به کلیه فرودگاه بین‌المللی این کشور، ارسال بار هوایی انجام می‌شود.
  • ارسال بار هوایی به کشورهایی اروپایی مانند انگلستان از فرودگاه‌بین‌المللی تهران، مشهد و برخی دیگر از کشورها نیز در حال انجام‌گیری است.

 

منبع: لتکا آبی کیش

 یکی از موارد مهم برای این افراد ارسال بار هوایی از چین به ایران است. زیرا مسافت بین این دو کشور در تعیین هزینه حمل بار به شدت تاثیرگذار خواهد بود.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا