صادرات و واردات
موضوعات داغ

از صادرات لبنیات چه می دانید؟

صادرات و واردات

از صادرات لبنیات چه می دانید؟

 

ایران سالهاست به عنوان یکی از بهترین کشورهای خاورمیانه در زمینه صادرات کالا و محصولات لبنی، فعالیت می کند. موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی ایران باعث شده است که صادرات لبنیات در این کشور رونق بسیاری یافته و تاجران به بیشتر کشورهای منطقه لبنیات با کیفیت صادر کنند. به صراحت می توانیم بگوییم ایران به بیشتر کشورهای همسایه از جمله عراق، ترکیه، امارات، قطر، افغانستان و حتی کشورهای دیگر لبنیات صادر می کند.

البته برخی از مردم ایران تصور می کنند که تنها محصولات صادرات در ایران مختص به محصولات پتروشیمی و نفت و گاز است. اما باید بگوییم فراورده های لبنی ایران سالهاست که بازار کشورهای همسایه را در دست گرفته و بازرگانان ایرانی بسیار در زمینه صادرات لبنیات ارزآوری به کشور داشته اند. در میان کشورهایی که ایران بسیار با آنها صادرات انجام می دهد باید به کشورهای عراق و روسیه اشاره کنیم.

از صادرات لبنیات چه می دانید؟ 6 | آفکو

شرایط اقلیمی کشور عراق منجر شده است تا بتواند بسیاری از نیازهای کشاورزی خود را تامین کند. از این رو این کشور نیاز دارد تا محصولات لبنی و کشاورزی را از دیگر کشورهای همسایه وارد کند. ایران نزدیکترین کشور به عراق، در زمینه صادرات کالا به این کشور فعالیت های زیادی تاکنون انجام داده است. طبق آماری که گمرک کشور بیان کرده است در سال های اخیر در هر 12 ماه بیش از 355 هزار تن محصولات لبنی از کشور صادر شده است.

که این میزان صادرات لبنیات ارز زیادی را وارد کشور کرده و در نتیجه منجر به بهبود کیفیت محصولات لبنی در ایران گردیده است. البته باید بگوییم در دو سال اخیر میزان صادرات محصولات لبنی به کشور عراق کاهش یافته و اینگونه به نظر می رسد که صنعت لبنیات به دنبال راهکاری جهت ورود به بازار کشورهای اوراسیا همچون روسیه، آذربایجان و ارمنستان است.

 

شرایط و مراحل صادرات لبنیات به عراق

تجارت با عراق تاکنون سود خوبی برای بازرگانان کشور به همراه داشته است. اما همانطور که می دانیم این کشور درگیر مشکلات زیادی است که می تواند ریسک تجارت با ایران را افزایش دهد. همانطور که می دانیم هر کشوری برای صادرات و واردات کالای خود، قوانین ویژه ای وضع کرده است. از آنجایی که عراق در حال حاضر درگیر بی ثباتی، تنوع قومی و مذهبی و جنگ و درگیری است، این مسئله می تواند خطرات و ریسک تجارت با این کشور را افزایش دهد. با این حال ایران از جمله کشورهای صادر کننده لبنیات به عراق است که تاکنون با موفقیت توانسته است نیازهای این کشور را برطرف کند. ایران علاوه بر صادرات لبنیات به عراق دیگر محصولات را نیز به این کشور صادر می کند. از جمله مواد غذایی و محصولات کشاورزی.

تاجران و بازرگانانی که تمایل دارند در زمینه صادرات لبنیات با کشور عراق همکاری داشته باشند، باید پیش از هر نوع اقدامی در جهت صادرات کالا، مراحل خاصی را طی کنند. از جمله مهمترین مراحل صادرات کالا به کشور عراق می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

یافتن مشتری در کشور عراق

از صادرات لبنیات چه می دانید؟ 7 | آفکو

دریافت مجوز صادرات کالا

ارائه اظهارنامه گمرکی

ارزش گذاری کالای صادراتی

عقد قرارداد برای حمل و نقل و بیمه کردن کالاهای صادراتی

بسته بندی و صادرات لبنیات

ارسال فاکتور صادرات کالا

اخذ گواهی بازرسی در مرزهای ایران و عراق

تعهد ارزی با قیمت مصوب برای  ارسال کالاهای صادراتی

 

شرایط خاص صادرات لبنیات به روسیه

 

در ایران تاکنون بیش از 28 شرکت موفق شده است تاییدیه و گواهی بهداشتی کشور روسیه را برای صادرات محصولات لبنی به این کشور دریافت کنند. مقامات این دو کشور تاکنون مبادلات تجاری زیادی در زمینه محصولات لبنی با یکدیگر داشته اند. زیرا ایران به عنوان یکی از کشورهای عالی در زمینه تولید محصولات لبنی شناخته می شود.

صادرات لبنیات به روسیه سالانه بیش از یک میلیون و 100 هزار تن انجام می شود، که یک بازار وسیع برای پذیرش محصولات لبنی ایران به شمار می رود. ایران با داشتن توانمندی ها و ظرفیت های عالی در تولید محصولات لبنی و صادرات لبنیات، قادر است به سرعت بازار کشورهای بزرگ اروپایی را در دست بگیرد. تمام محصولات لبنی که در ایران تولید می شود از نظر بهداشتی در شرایط استاندارد جهانی هستند.

از این رو کشور روسیه و ایران در زمینه صادرات لبنیات بدون هیچ مشکل بهداشتی تاکنون پیش رفته اند. البته لازم به ذکر است که در این میان برخی مشکلات تجاری میان این دو کشور وجود دارد که امید است به زودی این دسته از مشکلات نیز برطرف شوند. در واقع می توانیم بازار روسیه را به عنوان یکی از بازارهای عالی و ارز آور برای ایران به شمار آوریم.

 

منبع: باسکول

شرایط اقلیمی کشور عراق منجر شده است تا بتواند بسیاری از نیازهای کشاورزی خود را تامین کند.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا