صادرات و واردات
موضوعات داغ

استاندارد اجباری چیست؟

حمل و نقل بین المللی

10 / 100

استاندارد اجباری چیست؟

 

استانداردسازی اجباری برای اطمینان از سلامت واردکننده و صادرکننده انجام می شود. در بیشتر موارد ، این استاندارد زمان ترخیص کالا از گمرک را افزایش می دهد. در آزمایش های استاندارد اجباری ، کمیت و کیفیت محصول مورد بررسی قرار می گیرد. استاندارد اجباری استانداردی است که اجرای آن به طور کلی یا جزئی در کشور ، مطابق قانون اصلاح قوانین و مقررات سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ، برای تولید برای مصارف داخلی ، صادرات یا واردات اجباری است. موسسات تحت عنوان استاندارد اجباری دارای این مشخصات هستند و مجوزهای لازم را برای ترخیص کالا از گمرک صادر می کنند. کالاهای مبادله شده بین صادرکننده و واردکننده توسط شخص ثالث مورد بررسی قرار می گیرد. این شخص ثالث باید توسط هر دو طرف تأیید شود و کلیه قوانین و مسائل تجاری را در نظر بگیرد.

 

استاندارد اجباری چیست؟ 12 | آفکو

استاندارد ملی

هر کشوری استانداردی دارد که محصول باید قبل از رسیدن به دست مصرف کنندگان رعایت کند. استاندارد ملی استانداردی است که توسط سازمان استاندارد ملی مانند استاندارد ملی ایران ISIRI تأیید شده است.

استاندارد اجباری چیست؟ 13 | آفکو

 

استاندارد منطقه ای

این استانداردی است که توسط یک سازمان استاندارد منطقه ای پذیرفته شده و در دسترس عموم قرار می گیرد. این استاندارد برای تقویت روابط تجاری بین تعدادی از کشورها ایجاد شده است. به عنوان مثال ، استاندارد اتحادیه اروپا.

استاندارد اجباری چیست؟ 14 | آفکو

استاندارد بین المللی

ISO یکی از بزرگترین موسساتی است که در تدوین این استاندارد دخیل است. این استاندارد مورد تایید همه کشورهای جهان است.

استاندارد اجباری چیست؟ 15 | آفکو

استاندارد اجباری چیست؟ 16 | آفکو

گواهینامه انطباق (COC) Certification Of Conformity

سندی است که بر اساس روش‌های ارزیابی انطباق و مقررات مربوطه، انطباق محصول با استانداردها یا ضوابط فنی گواهی می‌گردد.

 

گواهینامه بازرسی (COI) Certification Of Inspection

سندی است که بر اساس بازرسی انجام شده توسط نهاد بازرسی کننده صادر می‌گردد.

 

وظایف موسسه استاندارد ایران در مورد استاندارد اجباری واردات

یکی از وظایف استاندارد اجباری حفاظت از مصرف کننده داخلی است. این استاندارد کیفیت کالاهای وارداتی را بررسی کرده و از ورود کالاهای نامرغوب به کشور جلوگیری می کند. به این ترتیب تولیدکنندگانی که مواد اولیه مورد نیاز خود را وارد می کنند. مصرف کنندگان داخلی نیز با استانداردهای اجباری مورد توجه و حمایت قرار می گیرند. قوانین استاندارد اجباری به بخشهای گمرک وارد شده ارسال می شود. اما این بدان معنا نیست که استاندارد اجباری فقط برای واردات بلکه برای صادرات است.

موسسه استاندارد ایران با جلوگیری از صادرات کالاهای بی کیفیت ، بازار کالاهای ایرانی را در برابر تسلط رقبای خارجی محافظت می کند.

 

 

یکی از وظایف استاندارد اجباری حفاظت از مصرف کننده داخلی است.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا