حمل و نقل بین المللیتعاریف حمل و نقل
موضوعات داغ

استاندارد BRC و IFS بخش اول

حمل و نقل بین المللی

 

استاندارد BRC و IFS بخش اول

 

 

استاندارد BRC و IFS بخش اول 6 | آفکو

استاندارد BRC و IFS

استاندارد BRC و IFS : مسئله سلامت و کیفیت غذا که امروزه به دغدغه‌ی اصلی زندگی افراد بدل شده‌است، توسط سازمان‌های معتبری در سطح ملی و بین‌المللی آنالیز و سنجش می‌شود و در صورت تأیید، گواهینامه‌هایی در این زمینه برای تولیدکنندگان صادر می‌شود. از معتبرترین گواهینامه‌های بین‌المللی می‌توان به «گواهینامه‌های سیستم بهداشت، ایمنی و کیفیت» (british retail consortium (BRC و (international food standard (IFS اشاره کرد. این استانداردها به حدی معتبر هستند که شرکت‌هایی که موفق به کسب آن شده‌اند، می‌توانند با کمترین محدودیت، به اتحادیه اروپا و حوزه شنگن صادرات داشته باشند.

استاندارد BRC برگرفته از اصطلاح BIRITISH RETAIL CONSORTIUM با عنوان استاندارد کنسرسیوم خرده فروشی انگلیسی می باشد که سابقه آن به سال ۱۹۹۶ میلادی در کشور انگلستان برمی گردد. این استاندارد، الزامات مواد غذایی و مواد بسته بندی را پوشش می دهد. وقتی اولین بار در ۱۹۹۸ منتشر شد، این استاندارد تنها به عنوان یک استاندارد حسابرسی مورد توجه قرار گرفت. در بررسی تجدید نظر شده در ۲۰۰۲، الزامات گواهینامه به استاندارد اضافه شده است. از سال ۲۰۰۳ به عنوان استاندارد مورد تایید توسط طرح جهانی ایمنی غذا پذیرفته شده است.

از آغاز سال ۲۰۰۳ میلادی به نام استاندارد جهانی غذا (The BRC Global Standard- Food) مورد استفاده تولید کنندگان مواد غذایی در کشورهای اروپایی قرار گرفت. این استاندارد اروپایی با تکیه بر کیفیت، بهداشت و ایمنی محصول در تولید فرآورده های غذایی و یا تامین مواد اولیه غذایی ، ایمنی فرآیند و فرآورده های غذایی را تضمین می کند.

در ممیزی این استاندارد، الزامات سیستم های HACCP ( Hazard analysis and critical control points )، مدیریت کیفیت، استانداردهای زیست محیطی، کنترل فراورده ها، کنترل فرایند و نیز الزامات پرسنلی در محل یا محیط کار یا محل های فرآوری غذا مورد بررسی قرار گرفته و گواهینامه BRC برای سازمان و محصول تولیدی آن صادر می گردد.

این استاندارد برای تمامی کسب و کارهای حوزه مواد غذایی بدون توجه به اندازه (کوچکی یا بزرگی) و یا پیچیدگی آن ها تدوین شده است. البته الزامات آن بیشتر برای سازمان ها و شرکت های معتبری نوشته شده است که یا محصولاتی به منظور خرده فروشی تولید می کنند و یا تامین کننده مواد غذایی برای فروشگاه های زنجیره ای داخل بریتانیا هستند.

استاندارد BRC و IFS بخش اول 7 | آفکو

کنسرسیوم خرده فروشی بریتانیا ( BRC ) این فروشگاه ها معمولا برای عرضه محصولات در فروشگاه هایشان اسناد معتبری را در رابطه با اصالت برند و محصول تولیدی درخواست می کنند. استانداردهای جهانی امنیت مواد غذایی را تدوین نموده است که با قوانین مرتبط با مواد غذایی بریتانیا همخوانی کامل دارند. این کنسرسیوم همچنین اصولی را برای ارزیابی تولید کننده مواد غذایی که ملزم به نشان دادن تطابق خود با استانداردهای وضع شده هستند، مشخص کرده است. در ادامه جهت آشنایی با برند سازی بین المللی، به مقاله برند سازی بین المللی سایت مراجعه نمایید.

در ممیزی این استاندارد، الزامات سیستم های HACCP، مدیریت کیفیت، استانداردهای زیست محیطی، کنترل فرآورده ها، کنترل فرایند و نیز الزامات پرسنلی در محل یا محیط کار یا محل های فرآوری غذا مورد بررسی قرار گرفته و سپس گواهینامه BRC ، برای سازمان و محصول تولیدی آن صادر می گردد.

توضیحی خلاصه در مورد HACCP

HACCP سیستمی نظام مند است که به کسب و کارهایی که در زنجیره مواد غذایی فعالیت می کنند، کمک می کند تا خطرهای ویژه و اقدام های لازم برای اطمینان از ایمنی مواد غذایی را شناسایی و کنترل کنند.

 

 

 

استاندارد غذا BRC چیست

استاندارد سیستم ایمنی غذا مواد غذایی BRC به منظور اطمینان از این که شرکت ها حداقل الزامات بهداشت را برآورده می کنند. به منظور دستیابی به این هدف، شرکت ها باید با معیارهای اساسی زیر مطابقت داشته باشند.

استاندارد صدور گواهینامه غذا، استانداردی است که برای هر تولید کننده مواد غذایی و تاسیسات غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. این گواهینامه معمولا برای امکانات پردازش مواد غذایی و همچنین بسته بندی، کشتارگاه، کنسرو و شرکت های پذیرایی صادر می شود. این استاندارد، مطابق انتظار مشتری، غذای سالم و شرایط تولید قانونی است.

 

سیستم مدیریت HACCP  و نقاط بحرانی

سیستم مدیریت کیفیت

استانداردهای محیطی

کنترل محصول

کنترل فرایند و صلاحیت کارکنان

استانداردهای بهداشتی

هدف استاندارد BRC

هدف اصلی استانداردهای BRC ایجاد یک ساختار بین المللی شناخته شده است که استانداردهای ایمنی مواد غذایی را پوشش می دهد. همچنین حمایت از توسعه ایمنی مواد غذایی در سراسر جهان است. استانداردهای BRC طراحی شده اند تا بینش را نسبت به نحوه تولید مواد غذایی در قالب و محتوای کار کنند. به این ترتیب، استانداردها در معیارهای ایمنی غذا و پروسه های پیگیری به دست آمده است.

 

گواهینامه مواد غذایی BRC به طور عمده موارد زیر را پوشش می دهد

گوشت قرمز و سفید خام و محصولات ماهی

میوه ها و سبزیجات تازه و یخ زده

غذاهای روزانه مانند شیر، محصولات لبنی و تخم مرغ

غذاهای یخ زده و گوشت و محصولات ماهی آماده برای پخت و پز

مقاومت در برابر شرایط محیطی، مواد محافظتی محافظت شده و مواد غذایی بسته بندی شده

سایر محصولات غذایی مانند نوشیدنی مقاوم در برابر شرایط محیطی، غذاهای خشک، محصولات غذایی سبک، غلات صبحانه، محصولات نانوایی، روغن و چربی و مکمل های غذایی

به طور خلاصه، سیستم ایمنی مواد غذایی غذایی BRC یک سیستم است که ظرفیت و کفایت تولید کنندگان و خرده فروشان را ثابت می کند، نیازهای حسابرسی خود را کاهش می دهد و بار اداری شرکت ها را در تامین کنندگان و مشتریان کاهش می دهد.

 

اصول این سیستم را می توان به صورت زیر خلاصه کرد

برای حصول اطمینان از این که مطابق با مقررات قانونی در نیروی کار عمل می کند

به طور مداوم بررسی و بهبود استانداردها و فرآیندهای کسب و کار

بهترین شیوه ها را توزیع کنند

برای تولید کیفیت و سالم تحت نظارت مستمر به جای ارزیابی های تکراری

با توجه به اهمیت زیاد ایمنی مواد غذایی موسسه های معتبر مراجع مختلف در مناطق مختلف جهان اقدام به تدوین استاندارد در این زمینه کرده اند که از معروف ترین آن ها استاندارد ( BRC( British Retail Consortium، استاندارد بین المللی غذا ( IFS( International Food Standard  می باشد.

BRC شرکت انگلستان با اعتبار از مرجع بین المللی خصوصی USAS آمریکا به ممیزی و صدور گواهینامه BRC در صنعت غذا می پردازد. این شرکت با توجه به سوابق دیرینه در انجام آموزش و صدور گواهینامه های صنایع غذایی و کشاورزی با به کارگیری سرممیزین مجرب BRC اقدام به ارزیابی و ممیزی این سیستم می کنند.

این استاندارد با ارزیابی و شناسایی مخاطرات احتمالی بر پایه یک فرآیند پیشگیری بنا شده است. این استاندارد برای کلیه تولیدکنندگان و توزیع کنندگان مواد غذایی صرف نظر از اندازه سازمان کاربرد دارد .

این استاندارد اروپایی با تکیه بر کیفیت و در نظر گرفتن بهداشت در تولید فرآورده های غذایی و زنجیره تولید، مواد غذایی را تضمین می کند. در ممیزی این استاندارد، الزامات سیستم های HACCP،سیستم  مدیریت کیفیت ،استانداردهای زیست محیطی ،کنترل فرآیند و نیز الزامات پرسنلی مورد بررسی قرار می گیرد و گواهینامه BRC برای سازمان و محصول تولیدی آن صادر می گردد.

 

مزایای پیاده سازی سیستم BRC در سازمان :

نمایانگر توجه و تعهد تولید کننده به اهمیت سلامت مصرف کننده است

استاندارد BRC هم استاندارد سیستم و هم استاندارد محصول است

استاندارد BRC الزامات شرایط خوب عملیات GMP( Good manufacturing practice )، سیستم مدیریت کیفیت و سیستم HACCP را پوشش می دهد

افزایش رضایت مشتریان

نشان دهنده كیفیت ، ایمنی،صلاحیت و كارائی در انجام فرایند تولید،بسته بندی و توزیع

آزمایشات كنترل كیفی پرهزینه به سمت تفكر پیشگیرانه می رود

 

 

منبع: آی اکسپورت

هدف اصلی استانداردهای BRC ایجاد یک ساختار بین المللی شناخته شده است که استانداردهای ایمنی مواد غذایی را پوشش می دهد.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا