حمل و نقل بین المللیصادرات و واردات
موضوعات داغ

 اسناد گمرکی و اسناد حمل بخش دوم

صادرات و بازرگانی

8 / 100

اسناد گمرکی و اسناد حمل بخش دوم

 

گواهی بازرسی کالا توسط شخص ثالث

Third Party Inspestion Certificate

این نوع گواهی بازرسی کالا توسط  شخص ثالث یا موسسه بازرسی مستقلی صادر می گردد. این موسسات کالا از نظر کمی و کیفی ( بستگی به نوع قرارداد و یا شرای ط تعیین شده در اعتبار اسنادی) بازرسی نموده و گواهی می نمایند که کالا را در زمان حمل و یا در انبار کارخانه بررسی نموده و آن را برابر با مشخصات داده شده تایید می نمایند و یا اینکه مشخصات کالا را دقیقا در گواهینامه ذکر می نمایند.

 اسناد گمرکی و اسناد حمل بخش دوم 6 | آفکو

 

گواهی تجزیه سازنده کالا (آنالیز)

Manufacturer Analysis Certificate

این گواهی اجزا، مواد اولیه و نسبتهای آنها در ساخت مواد شیمیایی و دارویی را به وسیله تجزیه بیان می نماید. در بعضی موارد صدور این گواهی توسط یک لابراتوار یا موسسه مستقل در خواست می گردد.

 

گواهی لیست سیاه

Blak- List Certificate

کشورهایی که در حال جنگ با کشور دیگری بوده و یا با لحاظ روابط تیره سیاسی با کشوری، خرید از کشور مزبور را ممنوع اعلام داشته اند تقاضای ارائه گواهی فوق را می نمایند در این سند اطلاعات ذیل می تواند درخواست شود:

 اسناد گمرکی و اسناد حمل بخش دوم 7 | آفکو

الف. کالا ساخت کشور مورد نظز نیست.

ب. طرف های درگیر در فرآیند معامله (از قبیل کارخانه سازنده کالا، بانک، شرکت بیمه، شرکت حمل کننده کالا و غیره که ممکن است دارای روابط دوستانه ای با چنین کشور خارجی باشند)در لیست سیاه قرار نداشته باشند.

ج. وسیله نقلیه ای که کالا را حمل می نماید نباید در بنادر آن کشور توقف نماید مگر اینکه به علت خاص مجبور به توقف باشد. البته موسسات و اتاق های بازرگانی اکثر کشورها از دادن چنین گواهی نامه ای اکراه دارند.

 

گواهی بهداشت و سلامت دام

Helth Veterinary And Sanitary Certificate

این نوع گواهینامه معمولا هنگامی صادر می گردد که مقامات بهداشت و بهداری کشور خریدار چنین گواهینامه ای را در هنگام ورود کالا درخواست نمایند و لذا فروشنده موظف است کالاهای کشاورزی را قبل از بارگیری ضدعفونی نموده و مقامات بهداشت کشور فروشنده نیز گواهی و تایید نماید که کالای فروخته شده عاری از هر نوع آفت گیاهی می باشد. البته لاید توجه نمود که شرکت حمل کننده کالاهای کشاورزی نیز موظف است قبل از بارگیری انبارهای خود را ضدعفونی نماید و چنانچه به علت عدم ضدعفونی، کالای مربوط خسارت ببیند مسئولیت آن متوجه شرکت حمل و نقل خواهد بود.

 

 

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا