اخبار
موضوعات داغ

افت تجارت به اوراسیا تا پایان ماه دهم

اخبار داخلی و خارجی

افت تجارت به اوراسیا تا پایان ماه دهم

 

آمار عملکرد تجارت ایران با اوراسیا طی 10 ماهه سال 99 منتشر شد.جزییات آمار اعلامی از سوی معاونت اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، نشان می‌دهد، تجار ایرانی کالاهایی به ارزش حدودا یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار با شرکای تجاری خود در اتحادیه اوراسیا مبادله کرده‌اند. این رقم حاکی از این است که، تجارت با این اتحادیه نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۸.۴ درصد کاهش نشان می‌دهد. بنابراین آمارها نشان‌دهنده افت تجارت با اتحادیه اوراسیا است. براساس داده‌های منتشر شده، میزان کالاهای صادر شده از سوی صادرکنندگان ایرانی برابر با ۲.۲ میلیون تن به ارزش ۸۲۴ میلیون دلار گزارش شده، که نشان از افت 4 درصدی صادرات به لحاظ ارزشی دارد.در مقابل واردکنندگان، حدود ۲.۷ میلیون تن کالا به ارزش ۹۵۶ میلیون دلار وارد کشور کرده‌اند که تحلیل داده‌های آماری نشان می‌دهد، میزان واردات در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ ارزشی حدود ۱۲ درصد کاهش داشته است. اگرچه مطابق آمارها، تراز تجاری ایران تا پایان ماه دهم منفی۱۳۲ میلیون دلار بوده، اما این مقدار نسبت به سال گذشته بهبود ۸۸ میلیون دلاری داشته که بخشی از این بهبود به دلیل افزایش صادرات و کاهش واردات به‌طور همزمان از بلاروس، قزاقستان و روسیه و بخشی از آن فقط به دلیل کاهش واردات از قرقیزستان عنوان شده است.

 

افت تجارت به اوراسیا تا پایان ماه دهم 6 | آفکو

    تصویر تجارت ۱۰ ماهه

 

معاونت اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گزارشی درباره آمار تجارت ایران با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا منتشر کرد که نشان می‌دهد ارزش تجارت کالایی بدون احتساب نفت خام ایران با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا در ۱۰ ماهه امسال حدود یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بوده که نزدیک به سه درصد از کل ارزش تجارت ایران را تشکیل می‌دهد. این آمار نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته حدود ۸.۴ درصد کاهش نشان می‌دهد. برپایه این گزارش، در ۱۰ ماهه امسال حدود ۲.۲ میلیون تن کالا بدون احتساب نفت خام به ارزش ۸۲۴ میلیون دلار به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی و ارزشی به ترتیب با کاهش ۱۸ درصدی و 4 درصدی همراه بوده است. واردات ایران در این مدت از کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا حدود ۲.۷ میلیون تن به ارزش ۹۵۶ میلیون دلار بوده که نسبت به ۱۰ ماهه پارسال از نظر وزنی افزایش 7 درصدی را تجربه کرده و به لحاظ ارزشی حدود ۱۲ درصد کاهش داشته است.

 

ارزش تجارت کالایی بدون احتساب نفت خام ایران با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا طی 10 ماهه نخست 1399، حدود 1.8 میلیارد دلار بوده که نزدیک به 3 درصد از کل ارزش تجارت ایران طی 10 ماهه 1399 را تشکیل می‌دهد و نسبت به مدت زمان مشابه سال 1398 8.4 درصد کاهش یافته است.

 

    روسیه، مقصد نخست صادراتی

 

افت تجارت به اوراسیا تا پایان ماه دهم 7 | آفکو

طی این مدت صادرات ایران به دو کشور روسیه با ۳۸۷ میلیون دلار و ارمنستان با ۲۶۵ میلیون دلار از سایر کشورهای این اتحادیه بیشتر بوده و نسبت به ۱۰ ماهه سال گذشته به ترتیب افزایش ۲۹ درصدی و کاهش ۲۷ درصدی را تجربه کرده است. در ۱۰ ماهه امسال مقدار وزنی صادرات ایران به دو کشور بلاروس با افزایش ۴۴ درصدی و روسیه با افزایش ۲۶ درصدی همراه بوده و به مقصد کشورهای ارمنستان، قرقیزستان و قزاقستان با افت وزنی مواجه شده است، اما به‌جز ارمنستان و قرقیزستان، صادرات ایران به سایر کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا از لحاظ ارزشی با افزایش همراه بوده است.

میانگین قیمت صادرات ایران به اوراسیا برابر با ۳۷۵ دلار در هر تن و میانگین قیمت واردات از این منطقه برابر با ۳۵۱ دلار در هر تن است. بالاترین میانگین قیمت صادراتی ایران به مقصد بلاروس با رقم ۲ هزار و ۹۸۸ دلار در هر تن، قزاقستان با رقم ۵۲۷ دلار در هر تن و روسیه با رقم ۴۷۸ دلار در هر تن است. از کل صادرات ایران به پنج کشور اوراسیا در ۱۰ ماهه سال جاری حدود ۶۱۰ میلیون تن به ارزش ۴۵۸ میلیون دلار به اقلام کشاورزی و غذایی اختصاص داشته است که سهم این اقلام از کل صادرات ایران به این منطقه از نظر وزنی معادل ۲۷.۸ درصد و از لحاظ ارزشی برابر با ۵۵.۶ درصد است. مقاصد اصلی صادرات کشاورزی و غذایی ایران در بین کشورهای اوراسیا سه کشور روسیه با رقم ۳۲۷ میلیون دلار، قزاقستان با رقم ۸۵ میلیون دلار و قرقیزستان با رقم ۲۱ میلیون دلار هستند. واردات ایران در ۱۰ ماهه نخست سال جاری از کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا حدود ۲.۷ میلیون تن به ارزش ۹۵۶ میلیون دلار بوده (۳.۱ درصد از کل ارزش واردات کالایی) که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی افزایش هفت درصدی را تجربه کرده و به لحاظ ارزشی حدود ۱۲ درصد کاهش یافته است. بیشترین میزان واردات ایران در ۱۰ ماهه سال جاری در میان کشورهای اوراسیا از کشور روسیه به ارزش ۹۰۱ میلیون دلار بوده است که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود چهار درصد کاهش را نشان می‌دهد. اگر چه تراز تجاری ایران در ۱۰ ماهه سال جاری با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا منفی ۱۳۲ میلیون دلار بوده، اما این مقدار نسبت به سال گذشته با بهبود ۸۸ میلیون دلاری همراه بوده است که بخشی از این بهبود به دلیل افزایش صادرات و کاهش واردات به‌طور همزمان از بلاروس، قزاقستان و روسیه و بخشی از آن فقط به دلیل کاهش واردات از قرقیزستان بوده است.تراز تجاری ایران در ۱۰ ماهه سال جاری با کشورهای ارمنستان و قرقیزستان تضعیف شده است. در مبادلات تجاری ایران با پنج کشور عضو اتحادیه اوراسیا در ۱۰ ماهه امسال، تراز تجاری ایران بیش از سایر کشورها به نفع روسیه بوده (منفی ۵۱۴ میلیون دلار)، اگرچه نسبت به ۱۰ ماهه سال گذشته با بهبود ۱۰۶ میلیون دلاری به نفع ایران هم همراه بوده است.

 

منبع خبر : تی نیوز

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا