اخبار
موضوعات داغ

افزایش حمل‌ونقل دریایی بین ایران و اروپا

اخبار داخلی و خارجی

افزایش حمل‌ونقل دریایی بین ایران و اروپا

 

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از سازمان بنادرو دریانوردی، نادر پسنده در آستانه روز جهانی هیدروگرافی با اشاره به اینکه حمل و نقل دریایی موثرترین شیوه برای جابجایی کالا در سطح بین‌الملل است و سالانه بیشترین میزان حمل‌و نقل کالا در جهان را به خود اختصاص می‌دهد، اظهار کرد: ایران به دلیل دسترسی به دریای خزر در شمال کشور و خلیج فارس و دریای عمان در جنوب کشور دارای ۵ هزار و ۷۹۰ کیلومتر نوار ساحلی است و حدود ۳۰۰۰ کیلومتر آن بخشی از خطوط دریایی بوده و موقعیت مناسب برای تجارت دریایی دارد و بخش زیادی از حمل و نقل بین ‌المللی خود را از این طریق انجام می دهد.

وی ادامه داد: در این بین، بیشترین تجارت دریایی از جنوب کشور بوده و ترابری دریایی به کشورهای جنوب خلیج فارس و اقیانوس هند و خاور دور سهم زیادی را در بر می‌گیرد.

افزایش حمل‌ونقل دریایی بین ایران و اروپا 6 | آفکو

مدیرکل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه در سال‌های اخیر، حمل و نقل دریایی اروپا به ایران و بالعکس رو به افزایش بوده و ایران با دسترسی به آب‌های بین‌المللی توانسته امکان تبادل مستقیم کالا با کشورهای اروپایی را گسترش دهد، گفت: بدون شک از ضروریات حمل و نقل دریایی ایمن، دسترسی دریانوردان و فعالان این عرصه به نقشه‌های به روز از مسیرهای شناخته شده دریایی و آبراهه‌ها است که این مهم از طریق برداشت داده‌های دریایی از جمله هیدروگرافی تامین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این سازمان، سه نقش اصلی را در جهت بهبود چارت‌های بین المللی دریایی و هیدروگرافی در بین کشورهای عضو بر عهده دارد، اظهار داشت: تدوین راهنما و استانداردهای بین المللی لازم برای انجام هیدروگرافی و تهیه چارت‌های دریایی، هماهنگی جهت ارائه چارت‌های دریایی مناسب و خدمات هیدروگرافی در سطح جهانی و منطقه‌ای، توسعه توانمندی‌های هیدروگرافی در میان کشورها از طریق همکاری‌های منطقه‌ای و برنامه‌های آموزشی سه نقش اصلی این سازمان است.

هیدروگرافی شاخه‌ای از علم ژئودزی است که به بررسی ویژگی‌های فیزیکی اقیانوس‌ها، کف دریاها و دریاچه‌ها، رودها و رودخانه‌ها و حتی مخازن سدها می‌پردازد و این علم در حوزه دریانوردی کمک می‌کند تا از محل‌های قابل کشتیرانی اطلاع پیدا کرده و پیمایش در اقیانوس‌ها و آبراه‌های دریایی به طور ایمن انجام شود. شعار امسال روزجهانی هیدروگرافی؛ ۱۰۰سال همکاری بین‌المللی درحوزه هیدروگرافی است. این روز هر سال ۳۱ خرداد در سراسر جهان گرامی داشته می شود.

 

منبع: خبربان

بیشترین تجارت دریایی از جنوب کشور بوده و ترابری دریایی به کشورهای جنوب خلیج فارس و اقیانوس هند و خاور دور سهم زیادی را در بر می‌گیرد.

افزایش حمل‌ونقل دریایی بین ایران و اروپا 7 | آفکو
آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 3.73 ( 2 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا