اخبار
موضوعات داغ

افزایش هزینه کرایه حمل‌ محصولات پتروشیمی اروپا با جنگ در اوکراین

اخبار داخلی و خارجی

8 / 100

افزایش هزینه کرایه حمل‌ محصولات پتروشیمی اروپا با جنگ در اوکراین

 

نخستین آثار درگیری‌های روسیه و اوکراین در بازار مواد پتروشیمیایی‌ پدیدار شد و هزینه کرایه حمل‌و‌نقل در بازارهای محصولات شیمیایی اروپا افزایش یافت.

به گزارش آی‌سی‌آی‌اس، نخستین نشانه‌های از آثار درگیری‌ها بین روسیه و اوکراین بر هزینه حمل مواد شیمیایی با شناورها هفته گذشته در بازار اروپا آشکار شد.

افزایش هزینه کرایه حمل‌ محصولات پتروشیمی اروپا با جنگ در اوکراین 6 | آفکو

بررسی مسیرهای آی‌سی‌آی‌اس در اروپا و بعضی از خطوط صادراتی به خارج از قاره سبز، نشان از افزایشی در هزینه‌های حمل و نقل مواد شیمیایی با شناورها دارد و پیش‌بینی‌ها از افزایش بیشتر در هفته‌های آینده حکایت می‌کند.

افزایش شدید قیمت سوخت و اختلال در برنامه رفت و آمد شناورها در آب‌های دریای سیاه و دریای آزوف، فشار بیشتری را بر این بازار وارد کرده است، این در حالی است که بازارها به‌دلیل تأخیرها و برنامه‌ریزی‌های دوباره ناشی از اختلال‌های جوی و طوفان‌های فراگیر پیش از این هم محدود شده بود.

چند شرکت بزرگ کشتیرانی، از جمله مرسک و شرکت کشتیرانی مدیترانه (MSC) اعلام کرده‌اند که تماس با بنادر اوکراین را تا اطلاع ثانوی متوقف می‌کنند.

بسیاری دیگر از فعالان بازار شناورهای ویژه حمل مواد شیمیایی تمایلی به ورود به دیگرر بنادر دریای سیاه را ندارند و بنابر گزارش‌ها، افرادی هم که حاضر به انجام این کار هستند، مسیرهایی را با قیمت‌های بالاتر پیشنهاد می‌کنند.

گزارش‌ها حکایت از آن دارد که در پی تشدید درگیری‌ها بین روسیه و اوکراین بسیاری از کشتی‌ها تلاش می کنند از دریای سیاه خارج شوند و بعضی دیگر به سمت بنادر رومانی و بلغارستان هدایت شده‌اند.

چند فعالا بازار حمل و نقل دریایی مواد شیمیایی در این هفته گزارش دادند که بعضی از کشتی‌ها با مقصد بنادر روسیه هم‌اکنون در بلاتکلیفی به سر می‌برند، زیرا چارترها در حال بررسی لغو قرارداد هستند و اکنون در انتظار تصمیم‌گیری درباره تحریم‌های اتحادیه اروپا هستند.

افزایش هزینه کرایه حمل‌ محصولات پتروشیمی اروپا با جنگ در اوکراین 7 | آفکو

در همین حال، گزارش‌هایی در بازار از حق بیمه‌های اضافی با ریسک بالا وجود دارد که توسط برخی از ارائه‌دهندگان بیمه دریایی برای کشتیرانی در آب‌های اوکراین مطرح ‌شده است و این شرایط هزینه‌های کلی حمل و نقل را بالاتر می‌برد.

اوکراین صادرکننده عمده مواد پتروشیمی و کود و غلات به بسیاری از صنایع اروپایی است که این محموله‌ها از طریق پایانه‌های دریایی این کشور عرضه می‌شود.

منبع: انرژیی امروز

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا