صادرات و واردات

اقدامات لازم جهت حمل بار از چین

تجارت با چین

اقدامات لازم جهت حمل بار از چین

 

چین یکی از سه قطب اقتصادی جهان است که پیش بینی می‌شود در آینده نزدیک به بزرگترین اقتصاد جهان تبدیل شود. قدرت اقتصادی این کشور برگفته از توان بالای این کشور در تولید است. هزینه تولید کالا در این کشور بسیار پایین بوده و دانش ساخت و تولید در آن چنان بالا است که باعث شده بزرگترین شرکت‌های غربی و شرقی اقدام به استفاده از توان تولیدی این کشور کنند. تقریبا هر چیزی را می‌توان در این کشور پیدا کرد که از صفر تا صد تولید شود. با این حال، معضلی که بسیاری از افراد در کشورهای دیگر با آن روبرو هستند، حمل بار از چین است. حمل بار و واردات از چین آنچنان هم سخت نیست و اگر کمی در این زمینه آگاهی داشته باشید، به راحتی می‌توانید کالاهای خود را از چین به ایران وارد کنید.

 

اقدامات لازم جهت حمل بار از چین 6 | آفکو

روش‌های حمل بار از چین

روش‌های مختلف حمل و نقل بار  می‌توانند تفاوت زیادی در زمان حمل و نقل و هزینه‌های آن و حتی میزان سالم بودن کالا ایجاد کنند. بنابراین همیشه باید تعیین کنیم که کدام روش بهترین و مقرون به صرفه ترین روش خواهد بود. به صورت کلی پنج روش حمل و نقل بار از چین وجود دارد.

 

حمل و نقل زمینی

بین کشور ایران و چین فاصله زمینی زیادی وجود دارد و مرز مشترکی بین دو کشور وجود ندارد. این مسئله باعث شده که حمل و نقل زمینی به صورت واسطه‌ای بین چند کشور انجام شود و به همین دلیل هزینه ارسال کالا نیز به دلیل تعرفه‌هایی که کشورهای مختلف برای عبور زمینی کالا می‌گیرند بیشتر شود.

مسئله دیگری که وجود دارد این است که نزدیکترین راه‌های ارتباط زمینی با چین از ایران، از طریق کشورهای پاکستان، افغانستان و تاجیکستان است. مناطق غربی کشور چین که با این کشورها هم‌مرز هستند دارای مشکلات سیاسی متعدد هستند و مناقشات بر سر الحاق و جدایی این مسیرها را بسیار ناامن کرده‌اند. برای ارسال کالا به شکل زمینی باید از مسیرهای طولانی‌ترین استفاده کرد که هزینه حمل را بالا می‌برد.

اقدامات لازم جهت حمل بار از چین 7 | آفکو

همچنین نکته حائز اهمیت دیگری نیز وجود دارد و آن نکته این است که اکثر مراکز اقتصادی و تولیدی در چین در شرق و جنوب شرقی این کشور پهناور هستند. در واقع این مناطق، قطب اقتصادی چین محسوب می‌شوند و تامین کنندگان کالا بیشتر در شهرهایی مانند پکن و شانگهای، شنزن، گوانگجو و تیان‌جین در نیمه شرقی این کشور قرار دارند که این مسئله نیز باعث شده مدت زمان سفر زمینی از آن شهرها به ایران بسیار طولانی شود.

با این حال، حمل و نقل زمینی نسبت به روش‌های دیگر حمل و نقل مانند هواپیما، بسیار ارزان‌تر است و یک مزیت برای آن محسوب می‌شود. ولی باید این مسئله را در نظر داشته باشید که مطابق مسائل گفته شده، مدت زمان رسیدن کالا بسیار طولانی خواهد بود. همچنین در صورتی که بارها بسیار بزرگ باشند، این روش مقرون به صرفه نیست و بهتر است که با روش‌های دیگر اقدام به ارسال آن‌ها به ایران کنید.

 

حمل و نقل هوایی

اگر وزن بار خریداری شده از چین  خیلی زیاد باشد، (به عنوان مثال 500 کیلوگرم یا بیشتر) حمل و نقل هوایی ممکن است بهترین روش حمل بار از چین به ایران باشد. در حمل و نقل هوایی، هزینه‌ها به میزان قابل توجهی بالاتر از روش‌های دیگر است و علت آن به مسائل مختلف برمی‌گردد. یکی از اصلی‌‎ترین علت‌های آن این است که در این روش سرعت رسیدن کالا به مقصد بسیار بالا است و حمل و نقل زمینی و دریایی نمی‌توانند سریع‌تر کالاها را به مقصد برسانند.

این راه برای محموله‌های نه چندان سنگین است و از نظر امنیتی، بیشتر روی آن کنترل انجام خواهد شد و دولت‌ها بیشتر به آن حساس هستند. زمان حمل و نقل بر اساس برنامه خطوط هوایی متغیر است، اما به طور کلی بین 2 تا 10 روز بار از چین به ایران خواهد رسید.

در صورتی که قصد داشته باشید کالایی را از چین به صورت شخصی به ایران بیاورید، باید آن را در گمرک تحویل بگیرید و باید به تنهایی اسناد و ترخیص از گمرک را تهیه و ارائه کنید (برخلاف زمانی که از شرکت‌های حمل بار استفاده می‌کنید و نیازی به این مرحله نیست). این کار برای بسیاری از تازه کارها ممکن است غیر عملی به نظر برسد. البته شما می‌توانید با هزینه‌های اضافی این وظایف را به یک شرکت حمل و نقل واگذار کنید.

در صورتی که قصد دارید بارهای خود را از طریق هواپیما ارسال کنید، وزن بار بسیار مهم است. اگر وزن آن بیشتر از 250 کیلوگرم باشد، بهتر است که با شرکت‌های حمل بار هوایی از چین به ایران تماس بگیرید چرا که هر شرکتی توانایی حمل این حجم از بار را به شکل هوایی ندارد.

 

حمل و نقل دریایی

این روش را می‌توان مرسوم‌ترین روش حمل بار از چین دانست چرا که نسبت به دو روش قبلی از انعطاف زیادی از نظر زمان و هزینه برخوردار است. حمل و نقل از طریق دریا می‌تواند مدت زمان زیادی طول بکشد، اما حجم کالاهایی که می‌توانید با آن ارسال کنید محدودیتی ندارد، که این امر باعث کاهش هزینه‌ها نسبت به روش‌های دیگر می‌شود. تنوع محموله‌‎ای که می توان حمل کرد نیز از مزایای اصلی این حالت است. به همین دلیل است که این روش محبوب و پرکاربرد است.

با وجود مدت زمان طولانی تحویل کالا در این روش، اگر برنامه ریزی در پیش داشته باشید و زمان کافی برای انتظار داشته باشید، باربری دریا انتخاب بهتری برای شما خواهد بود. کالاها از طریق دریا ممکن است بین 3 تا 60 روز با توجه به نوع و هزینه‌ای که برای آن پرداخت کرده‌اید، به دست شما برسند.

درست مانند حمل و نقل هوایی، شما باید اسناد و مدارک، ترخیص کالا از گمرک و تحویل کالا از بندر به انبار خود را یا شخصا انجام بدهید یا آن را به یک شرکت فعال در زمینه حمل بار از چین بسپارید. حمل و نقل از طریق دریا می‌تواند برای افرادی که نگران هزینه حمل بار از چین به ایران هستند مقرون به صرفه باشد و کار آن‌ها را راه بیاندازد. علت این مسئله این است که قطب‌های اقتصادی چین که واقع در جنوب شرق و شرق این کشور هستند، به دریا راه دارند و اکثرا بندر هستند. کالاها در این روش از طریق دریا به دریای عمان و خلیج فارس می‌رسند و می‌توان به راحتی آن‌ها را از خلیج فارس به نقاط دیگر ایران منقل کرد.

 

حمل بار از چین به صورت ریلی

نوع دیگری از حمل بار از چین به ایران وجود دارد که همان حمل بار از طریق قطار است. در این روش از یک خط راه آهن استفاده می‌شود و راه دیگری برای ارسال کالا جز همین خط راه آهن وجود ندارد. حمل و نقل ریلی بسیار سریع‌تر از حمل و نقل زمینی با کامیون است اما محدودیت‌های بسیاری از نظر حجم ارسالی محدودیت‌های فراوانی دارد چرا که قطارها تنها 50 کابین دارند و به تعداد محدود در مسیر تردد می‌کنند. این خط از شانگهای در چین آغاز شده و سپس کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان را می‌پیماید و در نهایت به مشهد و تهران می‌رسد. شرکت ستاره آبی دریا به صورت تخصصی این امر انجام می دهد.

 

حمل و نقل ترکیبی

حمل و نقل به روش ترکیبی نوعی روش حمل و نقل است که از دو یا چند روش حمل و نقل در آن استفاده می‌شود تا کالا از چین به ایران برسد. در روش ترکیبی، معمولا باید فرآیندهای تحویل کالا، تنظیم بارنامه و غیره را چندبار انجام داد. البته استفاده از بارنامه‌های خاص در این روش امکان پذیر است و می‌توان تا حدی فرآیندهای اداری ارسال کالا را کاهش داد و به حداقل رساند اما از طرف دیگر هزینه‌های دریافتی برای مالیات و گمرک‌ها نیز ممکن است که در این روش بالاتر باشد. با این حال، برای افرادی که در شرایط خاص قرار دارند و یا شرکت‌هایی که به صورت بین المللی کار می‌کنند و نیاز دارند کالاها را به دو یا سه نقطه بفرستند، این روش بهترین روش حمل و نقل محسوب می‌شود. شرکت‌های کمی هستند که این نوع روش ارسال کالا را به خوبی انجام بدهند.

 

واردات جزئی از چین

با نگاهی به آمار کالاهای وارداتی از چین می‌توان دریافت که بخش قابل‌توجهی از آنها شامل قطعات و ابزارهای صنعتی هستند که بیشتر مورد استفاده برای کارخانجات و صنایع بزرگ هستند.

به طور دقیق‌‌تر می‌توان اینگونه تحلیل کرد که بخشی از کالاهای وارداتی از این کشور شامل مواد اولیه مورد نیاز صنایع و کارخانجات، کالاهای واسطه‌ای برای ساخت محصولات و ماشین‌‌آلات مورد نیاز است. با این حال، بسیاری از فعالان اقتصادی به دنبال واردات جزئی از چین برای پوشش دادن به برخی نیازهای خاص مصرف‌کنندگان ایرانی هستند. از جمله این کالاها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موبایل و لوازم جانبی موبایل و کامپیوتر
 • قطعات و لوازم پلاستیکی
 • وسایل مربوط به خیاطی
 • کاغذ دیواری و موارد مشابه
 • لوازم خانگی
 • انواع وسایل روشنایی و لامپ
 • انواع شیرآلات و اتصالات لوله‌کشی
 • لباس مردانه و زنانه
 • پارچه و انواع مختلف آن
 • پیچ و مهره

 

لیست کالاهای وارداتی از چین

انجام فرایند بازاریابی در صادرات و واردات یکی از اولین گام‌ها برای تجارت با هر کشوری محسوب می‌شود. برخی از افراد در این زمینه صرفا به پاره‌ای از اظهارات و شنیده‌ها در این خصوص اعتماد می‌کنند.

اگرچه این روش نیز تا حدودی می‌تواند به تجار تازه‌کار کمک کند. اما از آنجا که آمارهای رسمی تجارت با این کشور از سوی گمرک منتشر می‌شود، می‌توان با نگاهی به آنها با دقت بیشتری نسبت به انجام واردات اقدام کرد.

همچنین وبسایت اتاق بازرگانی تهران نیز اطلاعات مفیدی در این خصوص ارائه می‌‌دهد. براساس این آمارها به طور کل می‌‌توان لیست کالاهای وارداتی از این کشور را در چند گروه زیر خلاصه کرد:

 • قطعات صنعتی و ماشین‌آلات
 • لوازم جانبی اتومبیل
 • کاغذ
 • قطعات و لوازم جانبی موبایل و کامپیوتر
 • مواد اولیه شیمیایی و معدنی
 • قطعات ساختمانی و لوازم خانگی

برای بررسی بهتر لیست اقلام وارداتی از چین می‌توان به برخی آمارهای بین‌المللی در این خصوص مراجعه کرد. آمارها نشان می‌دهد که به عنوان مثال، در سال 2018 برخی محصولات از قبیل ماشین‌آلات صنعتی در صدر لیست کالاهای وارداتی از چین به ایران بود است. لیست زیر براساس داده‌های سال 2018 تنظیم شده که با سالیان قبل و بعد از خود نیز تفاوت چندانی ندارد. در این لیست 10 کالای وارداتی مهم ایران از چین نشان داده شده است.

1: ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی 2.6 میلیارد دلار

2: وسایل نقلیه 2.4 میلیارد دلار

3: تجهیزات برقی و الکترونیکی 1.9 میلیارد دلار

4:  آهن و فولاد 657 میلیون دلار

5: پلاستیک 511 میلیون دلار

6: مواد شیمیایی 401 میلیون دلار

7: تجهیزات پزشکی 379 میلیون دلار

8: تجهیزات و مصالح ساختمانی 298 میلیون دلار

9: کاغذ و مقوا 284 میلیون دلار

حمل و نقل به روش ترکیبی نوعی روش حمل و نقل است که از دو یا چند روش حمل و نقل در آن استفاده می‌شود تا کالا از چین به ایران برسد. در روش ترکیبی، معمولا باید فرآیندهای تحویل کالا، تنظیم بارنامه و غیره را چندبار انجام داد.
آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا