صادرات و واردات

اقدامات لازم جهت صادرات به روسیه

صادرات کالا

اقدامات لازم جهت صادرات به روسیه

 

کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا از برخی امتیازات جهت تجارت با یکدیگر برخوردار هستند. از همین رو در چند سال اخیر صادرات به روسیه به یکی از مقاصد جذاب برای بازرگانان ایرانی تبدیل شده است.

اطلاعات عمومی کشور روسیه؛ ابرقدرت شرقی را بیشتر بشناسیم

اقدامات لازم جهت صادرات به روسیه 16 | آفکو

با نگاهی به محصولات مختلف صادرات به روسیه در چند سال اخیر، می‌توان مشاهده کرد که گزینه‌هایی همچون صادرات میوه به روسیه یا صادرات محصولات کشاورزی به روسیه جزء گزینه‌های پرطرفدار برای بازرگانان ایرانی بوده‌اند.

اما صادرات به این کشور نیازمند کسب دانش و اطلاعات اولیه بوده که در این مقاله قصد داریم به آن اشاره کنیم. ابتدا بهتر است اندکی با ویژگی‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی آن آشنا شویم.

بدون شک کشور روسیه از قرن‌ها قبل تاکنون یکی از کشورهای بسیار تاثیرگذار در سیاست و اقتصاد جهان بوده است. حتی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی نیز نتوانست از اهمیت و نقش این کشور در سراسر جهان کم کند.

جمعیت و وسعت بالای روسیه در کنار آب‌وهوای سرد باعث شده تا همسایه شمالی ایران به یکی از مهم‌ترین واردکنندگان مواد غذایی تبدیل شود.

روسیه یکی از کشورهای اصلی عضو اتحادیه اوراسیا بوده که همین مساله تجارت بازرگانان ایرانی را با این کشور بسیار تسهیل می‌کند. چرا که کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا از برخی امتیازات جهت تجارت با یکدیگر برخوردار هستند.

روابط سیاسی استراتژیک و پایدار روسیه و ایران باعث شده تا تجارت و صادرات به این کشور نیز از یک پشتوانه سیاسی مناسب برخودار باشد.

اقدامات لازم جهت صادرات به روسیه 17 | آفکو

نمای کلی تجارت روسیه با جهان چگونه است؟

روسیه به علت برخورداری از هزاران کیلومتر مرز با کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی، توانسته تجارت خود را با بسیاری از کشورهای مهم جهان توسعه دهد. البته نباید قدرت سیاسی و نظامی روسیه را نیز در گسترش تجارت با جهان نادیده گرفت. خصوصا آنکه بخش بسیار قابل توجهی از تجارت آن مربوط به تجارت سلاح و جنگ‌افزار است.

فدراسیون روسیه کشاورزی چندان قوی ندارد. به همین دلیل صادرات محصولات کشاورزی به روسیه همواره جزء محصولات وارداتی پرطرفدار این کشور است. روسیه علی‌رغم قدرت برتر نظامی و سیاسی، اما صنعت چندان قوی همانند چین یا آمریکا و کشورهای اروپایی ندارد. کشورهای همسایه خصوصا چین نقش زیادی در تجارت با این کشور دارند که می‌تواند ناشی از مرز مشترک و روابط سیاسی مناسب باشد.

از کشورهای اروپایی نیز می‌توان به آلمان اشاره کرد که حجم تجارت بالایی با این کشور دارد. علی‌رغم آنکه ایران و روسیه به لحاظ سیاسی روابط بسیار خوبی دارند، اما حجم تجارت بین آن دو چندان بالا نیست. البته عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا این شرایط را به وجود آورده که تنور تجارت دو کشور در آینده بیشتر گرم شود.

روسیه به کدام کشورها کالا صادر می‌کند؟

چین کشوری است که هم مرز مشترک طولانی با روسیه دارد و هم در اقتصاد آن نیز بسیار سهیم است. به گونه‌ای که بیشترین میزان صادرات کالا از روسیه به چین صورت می‌گیرد. نمودار زیر براساس داده‌های سازمان تجارت جهانی در سال 2018 بوده که مهم‌ترین شرکاء چین در بحث صادرات را نشان می‌دهد.

اقدامات لازم جهت صادرات به روسیه 18 | آفکو

براساس داده‌های سازمان تجارت جهانی در سال 2018 حدود 12.47 درصد از کالاهای صادراتی روسیه به چین صادر شده است.

 بعد از چین بیشترین میزان کالاهای صارداتی روسیه به ترتیب به کشورهای آلمان (9.67 درصد)، هلند (7.59 درصد)، ترکیه (4.75 درصد)، کره جنوبی (4 درصد)، ایتالیا (3.65 درصد) آمریکا (3 درصد) و قزاقستان (2.88 درصد) بوده است.

بیشترین واردات روسیه از کدام کشورها است؟

چین باز هم نقش تعیین کننده‌ای در تامین نیازهای وارداتی روسیه بازی می‌کند. این کشور حدود 21.93 درصد از کالاهای وارداتی روسیه را تامین می‌کند که رقم بسیار قابل‌توجهی است.

با نگاهی به نقشه وارداتی روسیه در سال 2018 می‌توان گفت که شرکاء وارداتی آن همان کشورهایی هستند که در بحث صادرات نیز شریک هستند.

اقدامات لازم جهت صادرات به روسیه 19 | آفکو

کشورهای اصلی صادرکننده کالا به روسیه براساس داده‌های سازمان تجارت جهانی در سال 2018

 براساس نمودار فوق علاوه بر چین، بیشترین میزان نیازهای وارداتی فدراسیون روسیه به ترتیب از کشورهای آلمان (10.71 درصد)، آمریکا (5.33 درصد)، ایتالیا (4.45 درصد)، فرانسه (4 درصد)، ژاپن (3.70 درصد)، کره جنوبی (2.94 درصد)، اکراین (2.23 درصد) و برخی کشورهای دیگر بوده است.

در این میان ایران نقش چندان قابل توجهی در تامین نیازهای وارداتی روسیه ندارد که انتظار می‌رود با فعال‌تر شدن اتحادیه اوراسیا، این روند بهبود پیدا کند.

مهم‌ترین کالاهایی که روسیه وارد می‌کند؟

روسیه در سال 2018 مقدار 238.2 میلیارد دلار از کشورهای مختلف جهان کالا وارد کرده که نسبت به سال قبل از آن مقداری افزایش را تجربه کرده است.

واردات روسیه حدود 1.3 درصد از واردات کل جهان را به خود اختصاص داده است. از این مقدار به میزان 47.1 درصد از کشورهای اروپایی، 42.2 درصد از کشورهای آسیایی، 3.1 درصد از کشورهای آمریکای لاتین و 1.2 درصد از آفریقا وارد شده است.

بنابراین کشورهای اروپایی و آسیایی در واردات به ترکیه با یکدیگر رقابت نزدیکی دارند. نمودار زیر مهم‌ترین گروه‌های کالایی که در سال 2018 توسط روسیه وارد شده را نشان می‌دهد.

اقدامات لازم جهت صادرات به روسیه 20 | آفکو

مهم‌ترین گروه‌های کالایی وارداتی روسیه در سال 2018

 حجم و میزان صادرات ایران به روسیه

براساس داده‌های بین‌المللی فدراسیون روسیه در سال 2018 به میزان 538 میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده است. این میزان نسبت به سال 2017 جهش بسیار قابل توجهی داشته است.

در میان لیست محصولات صادراتی ایران به روسیه نام برخی از گروه‌های کالایی بیشتر دیده می‌شود که محصولات غذایی و کشاورزی مهم‌ترین آنها هستند.

اقدامات لازم جهت صادرات به روسیه 21 | آفکو

حجم صادرات ایران به روسیه 2010 تا 2018

نمودار فوق نشان می‌دهد که بیشترین میزان صادرات ایران به روسیه در سال 2018 بوده است. روند تجارت بین دو کشور به گونه‌ای بوده که در سال 2011 به یکباره با یک جهش قابل توجهی روبرو شده است.

در این سال حجم صادرات به روسیه به 350 میلیون دلار رسیده است. از 2011 به بعد جزء در سال‌های 2015 و 2016 معمولا میزان صادرات به این کشور بالای 350 میلیون دلار بوده است.

در سال 2017 ایران حدود 400 میلیون دلار کالا به فدراسیون روسیه صادر کرده است. انتظار می‌رود با توجه به پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا، این میزان در سال‌های آینده به مرور افزایش پیدا کند.

لیست اقلام صادراتی به روسیه

در میان لیست صادرات به روسیه نام برخی از کالاها و محصولات بیشتر دیده می‌شود. صادرات خشکبار به روسیه در کنار صادرات میوه و محصولات خوراکی و کشاورزی دیگر از جمله گروه‌های صادراتی پرطرفدار محسوب می‌شود.

محصولات دیگری همچون مس، انواع سنگ‌ها، پلاستیک و محصولات دارویی در میان لیست صادرات به روسیه مشاهده می‌شود. نمودار زیر ارزش دلاری چندین کالای پرطرفدار صادراتی به روسیه را در سال 2018 نشان می‌دهد.

اقدامات لازم جهت صادرات به روسیه 22 | آفکو

لیست صادرات به روسیه از ایران در سال 2018

 براساس نمودار فوق در سال 2018 گروه میوه و خشکبار به میزان 207 میلیون دلار در صدر لیست اقلام صادراتی به روسیه قرار گرفته است. علاوه بر آن نام برخی گروه‌های خوراکی و غذایی دیگر نیز دیده می‌شود. این موضوع نشان از نیاز شدید بازار روسیه به اقلام خوراکی و کشاورزی دارد که ناشی از آب‌وهوای سرد این کشور و عدم امکان کشاورزی است.

 

منبع: پایگاه الوبیزنس

با نگاهی به محصولات مختلف صادرات به روسیه در چند سال اخیر، می‌توان مشاهده کرد که گزینه‌هایی همچون صادرات میوه به روسیه یا صادرات محصولات کشاورزی به روسیه جزء گزینه‌های پرطرفدار برای بازرگانان ایرانی بوده‌اند.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا