صادرات و واردات

اقدامات لازم جهت صادرات به هند

صادرات کالا

اقدامات لازم جهت صادرات به هند

 

هند در سال جاری میلادی نرخ رشد 6.1 درصد را تجربه کرده که یکی از بهترین نرخ‌های رشد اقتصادی در میان کشورهای مختلف جهان و منطقه بوده است.

نمودار فوق نشان می‌دهد که وضعیت نرخ رشد اقتصادی این کشور از سال 2017 به بعد به چه صورت بوده و پیش‌بینی‌ها تا سال 2024 به چه صورت خواهد بود. هم وضعیت کنونی و هم پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول حاکی از وضعیت مناسب این کشور در این شاخص اقتصادی است.

اقدامات لازم جهت صادرات به هند 12 | آفکو

اقدامات لازم جهت صادرات به هند 13 | آفکو

براساس آمار صندوق‌ بین‌المللی پول نرخ تورم در کشور هند در سالیان اخیر به طور متوسط عددی بین 3 تا 4 درصد بوده و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که این روند تا سال 2024 ادامه خواهد داشت.

شبه قاره همچنین به لحاظ تورم نیز یکی از باثبات‌ترین کشورها محسوب می‌شود و نرخ تورم بسیار پایینی دارد. به طوری که در سال 2018 نرخ تورم آن بین 3 تا 4 درصد بوده است.

براساس نمودار فوق و آنگونه که صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده تا سال  2024  نیزهمچنان این روند باثبات ادامه پیدا خواهد کرد و در این سال احتمالا شبه قاره تورمی در حدود 4 درصد را تجربه کند. اما نرخ بیکاری در این کشور چه وضعیتی دارد؟

نرخ بیکاری شبه‌جزیره در سال 2018 بین 3 تا 4 درصد بوده که نشان از پایین بودن آن است. این موضوع نشان از داشتن یک اقتصاد پویا و فعال بودن شرکت‌ها و واحدهای تولیدی و خدماتی در این کشور است. به هر حال، تفسیر این آمارها تنها در عبارت «حال خوب اقتصاد هند» خلاصه می‌شود. این حال خوب به ما می‌گوید که تجارت با چنین کشوری که پشتوانه اقتصادی مناسبی دارد، یک کار کاملا منطقی و به صرفه از نظر اقتصادی است.

روابط تجاری ایران و هند

ایران و هند از گذشته تاکنون دارای روابط سیاسی مستحکم و همراستایی بوده‌اند که این پشتوانه سیاسی مقدمات ایجاد روابط تجاری گسترده را فراهم کرده است.

اقدامات لازم جهت صادرات به هند 14 | آفکو

از گذشته‌های دور بسیاری از بازرگانان و تجار دو کشور ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر داشته و کالاهای ایرانی و هندی در دو کشور شهرت خاص خود را داشته‌اند که نمونه بارز و حال حاضر آن در کشور خودمان را می‌توان در برنج هندی دید!

روابط تجاری دو کشور به علت پشتوانه سیاسی، بسیار گسترده بوده و هر دو کشور جزء شرکای تجاری یکدیگر محسوب می‌شوند. اهمیت روابط تجاری ایران و هند را می‌توان در همکاری استراتژیک آنها در بندر چابهار مشاهده کرد.

به نحوی که برای اولین بار بوده که کشورمان چنین قراردادی (قرارداد توسعه بندر چابهار) را با یک کشور دیگر امضا کرده است. نکته‌ای که در خصوص این بندر و توسعه آن از جانب هندی‌ها وجود دارد، اهمیت استراتژیک این شاهراه حیاتی در آینده روابط تجاری دو کشور است.

چرا که مقامات هندوستان قصد دارند تا از این بندر به عنوان یک نقطه جهت صادرات کالا و کوتاه کردن مسیرهای صادراتی استفاده کنند. این موارد نشان می‌‌دهد که آینده روابط تجاری دو کشور درخشان خواهد بود.

رقبا ایران در صادرات به هند کدام کشورها هستند؟

در هر فعالیت تجاری و بازرگانی آشنایی با کشورها و شرکت‌های رقیب نقش زیادی در میزان موفقیت‌آمیز بودن آن تجارت دارد. فرایند صادرات از جمله موضوعاتی است که نیاز به داشتن اطلاعات دقیق از وضعیت رقبا و تحلیل رفتار آنها دارد.

اقدامات لازم جهت صادرات به هند 15 | آفکو

براساس آخرین آمار سازمان تجارت جهانی در سال 2018 حدود 2.9 درصد از نیازهای وارداتی کشور هند از ایران تامین شده است که نسبت به برخی کشورهای دیگر همچنان جای پیشرفت دارد.

 

حدود 7 کشور در بین کشورهای مختلف جهان به عنوان رقیب ایران در صادرات به هندوستان محسوب می‌شوند. سهم هر کدام از این کشورها در تامین نیازهای وارداتی هند به ترتیب به صورت زیر است:

 • چین 14.53 درصد
 • عربستان سعودی 5.59 درصد
 • عراق 4.54 درصد
 • کره جنوبی 3.22 درصد
 • ایالات متحده آمریکا 6.43 درصد
 • امارات متحده عربی 5.28 درصد
 • ایتالیا 3.55 درصد
 • اندونزی 3.16 درصد
لیست کالاهای صادراتی به هند چگونه است؟

یکی از نیازهای ثابت و همیشگی این کشور در بحث واردات، نفت و مشتقات نفتی است که از کشورهای مختلف من جمله ایران وارد می‌شود. اما علاوه بر آن کالاهای دیگری نیز وجود دارند که بیشتر بخش خصوصی کشور می‌توانند بر روی صادرات آنها به هند تمرکز کنند.

براساس آمارهای سازمان تجارت جهانی (WTO) این کشور در سال 2018 به میزان 507.6 میلیارد دلار کالا از سراسر جهان وارد کرده که ارزش دلاری آن که نسبت به سال 2014 و 2017 به ترتیب به میزان 10.5 و 14.3 درصد افزایش داشته است.

این موضوع نشان می‌دهد که میزان واردات هند سال به سال افزایش پیدا کرده است.

اقدامات لازم جهت صادرات به هند 16 | آفکو

آمارهای سازمان تجارت جهانی (WTO) نشان می‌دهد که در سال 2018 به ترتیب 10 محصول وارداتی هند به صورت نمودار فوق بوده است.

 

طبیعی است که چون شبه قاره تولید نفت چندانی ندارد، به یکی از مهم‌ترین واردکنندگان نفت تبدیل شود. اما علاوه بر این مورد، بخش خصوصی می‌تواند بر روی صادرات سایر محصولات دیگر به این کشور تمرکز داشته باشد.

با استفاده از داده‌های فوق بهتر می‌توان برای بازاریابی صادراتی محصولات خود در این کشور اقدام کرد. هر چند که طبیعی است کشوری در وسعت و جمعیت هند نیازهای بسیار بیشتری داشته باشد که بتوان از آنها به عنوان یک پتانسیل صادراتی برای تجار کشورمان استفاده کرد.

ایران در سال 1397 به میزان 2 میلیارد و 42 میلیون و 992 هزار دلار کالا و محصولات مختلف به شبه قاره صادر کرده که لیست مهم‌ترین و پرتکرارترین آنها به صورت زیر است:

 • خشکبار و حبوبات از قبیل خرما، بادام، پسته، میوه خشک شده
 • میوه‌ها و محصولات کشاورزی از جمله کیوی، سیب و زعفران
 • پشم و پوست انواع حیوانات مختلف
 • مصالح ساختمانی نظیر گچ و سیمان
 • فرآورده‌های نفتی و روغنی نظیر قیر، نفت و انواع روغن‌ها
 • محصولات شیمیایی مانند: متانول، آمونیاک، پلی‌استیرن، پلی‌اتیلن، تولوئن

در خصوص لیست کالاهای صادراتی به هند چندین نکته وجود دارد که اشاره به آنها ضروری است. از جمله آنکه در اینجا باید به نوع صادرکنندگان نیز دقت کرد. برخی گروه‌های کالایی ممکن است توسط شرکت‌ها، پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها صادر شوند.

در حالی که برخی محصولات نظیر خرما بیشتر توسط صادرکنندگان حقیقی و افراد مختلف صادر می‌شود. با نگاهی به نیازهای وارداتی هند که قبلا به آن اشاره شد، بهتر می‌توان خلاءهای صادراتی را شناسایی کرد.

از جمله آنکه معمولا در بین کالاهای صادراتی کشورمان محصولات پلاستیکی، تجهیزات پزشکی، روغن‌های گیاهی و حیوانی و برخی محصولات دیگر کمتر دیده می‌شوند. بحث دیگر آن است که در صادرات محصولات به شبه قاره باید به گمرک‌های صادراتی هم دقت کرد.

بیشتر حجم کالاهای صادراتی از گمرکات منطقه ویژه شهید رجایی، منطقه ویژه پتروشیمی بندر امام خمینی، منطقه ویژه اقتصادی پارس، منطقه ویژه بوشهر، منطقه ویژه معادن و فلزات، بندر امام خمینی، غرب تهران و برخی گمرکات دیگر صورت گرفته است.

ضمن آنکه برخی از گمرکات وجود دارند که بیشتر یک کالای خاص از آن صادر شده است. از جمله گمرکات کرمان، سیرجان یا رفسنجان که از طریق آنها بیشتر خرما و پسته صادر شده است.

 

 

بیشتر حجم کالاهای صادراتی از گمرکات منطقه ویژه شهید رجایی، منطقه ویژه پتروشیمی بندر امام خمینی، منطقه ویژه اقتصادی پارس، منطقه ویژه بوشهر، منطقه ویژه معادن و فلزات، بندر امام خمینی، غرب تهران و برخی گمرکات دیگر صورت گرفته است.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا