صادرات و واردات

اقدامات لازم جهت صادرات به کویت

صادرات کالا

اقدامات لازم جهت صادرات به کویت

تجارت کویت با جهان و ایران چگونه است؟

کویت حجم صادرات غیرنفتی چندان بالایی ندارد. بیشتر صادرات این کشور بر محور صادرات نفت و سوخت‌های فسیلی است. بیشتر کالاهای صادراتی کویت به کشورهایی همچون هند، امارات متحده عربی، عراق، پاکستان، عمان و چین صورت می‌گیرد.

برابر با آخرین داده‌های جهانی، کشور کویت در سال 2018 به میزان 66 میلیارد دلار کالا به کشورهای مختلف جهان صادر کرده که نسبت به سال قبل از آن جهشی در حدود 20 درصد داشته است.

در این سال قریب به 92 درصد از کالاهای صادراتی کویت را نفت و سوخت‌های فسیلی تشکیل داده است. مواد شیمیایی آلی، انواع کود، پلاستیک، محصولات معدنی، آلومینیوم و سنگ‌های قیمتی هر کدام با درصد اندکی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

اقدامات لازم جهت صادرات به کویت 10 | آفکو

این آمار و ارقام نشان می‌دهد که نفت و سوخت‌های فسیلی شاکله اصلی اقتصاد کویت را تشکیل داده و این کشور به واردات بسیاری از کالاها نیاز دارد.

بیشترین واردات کویت از کدام کشورها است؟

از آنجا که اقتصاد این کشور حاشیه خلیج فارس تک محصولی بوده، بنابراین بسیاری از نیازهای خود از جمله محصولات و مواد خوراکی را از طریق واردات تامین می‌کند.

آمارها نشان می‌دهد که دو کشور چین و آمریکا از شرکاء اصلی کویت در بحث واردات محسوب می‌شوند. در میان کشورهای همسایه کویت نیز دو کشور عربستان و امارات متحده عربی بخش قابل توجهی کالا به کویت صادر می‌کنند.

این در حالی است که جای خالی کالاهای ایرانی در کویت کاملا احساس می‌شود. نقشه زیر نشان‌دهنده شرکاء اصلی کویت در بحث واردات کالا است.

اقدامات لازم جهت صادرات به کویت 11 | آفکو

داده‌های سازمان تجارت جهانی (WTO) در سال 2018 نشان می‌دهد که ایران سهم چندانی از واردات کویت ندارد

اقدامات لازم جهت صادرات به کویت 12 | آفکو

.

براساس همین داده‌ها، در میان کالاهای وارداتی کویت نام برخی از کالاها بیشتر به چشم می‌خورد که نشان‌دهنده نیازهای وارداتی کویت است. در ادامه به اصلی‌ترین گروه‌های وارداتی این کشور اشاره خواهیم کرد.

آمار صادرات ایران به کویت چگونه است؟

آمارها نشان می‌دهد که در طول سالیان اخیر میزان صادرات کالاهای ایران به کویت همواره با اندکی اختلاف در نوسان بوده است. اما این آمار به یکباره در سال 2018 جهش قابل توجهی داشته است.

در این سال از ایران به مقدار 358 میلیون دلار کالا به کویت صادر شده است. هر چند این مقدار کالا به نسبت کل واردات کویت از سایر کشورها چندان زیاد نیست، اما نشان از رشد بسیار قابل توجه نسبت به سالیان قبل دارد.

به گونه‌ای که در سال 2017 میزان صادرات کالاهای ایرانی به کویت کمتر از 200 میلیون دلار بود. نمودار زیر نشان‌دهنده میزان صادرات کالاهای ایرانی به کویت طی سالیان اخیر است.

ایران در سال 2018 بیش از 350 میلیون دلار کالا به کویت صادر کرده است.

نمودار فوق نشان می‌دهد که دو جهش قابل توجه در صادرات کالای ایرانی به کویت رخ داده که اولین جهش مربوط به سال 2013 و دومی مربوط به سال 2018 بوده است.

اقدامات لازم جهت صادرات به کویت 13 | آفکو

 

لازم به ذکر است که آمار سال‌های 2009 و 2012 در دسترس نبوده است.

کالاهای صادراتی به کویت چه محصولاتی هستند؟

در قسمت قبل به مهم‌ترین نیازهای وارداتی کویت که هر ساله توسط این کشور وارد می‌شود، اشاره کردیم. در اینجا قصد داریم تا به لیست کالاهای صادراتی به کویت از جانب ایران بپردازیم.

بررسی آن به تجار و بازرگانان ایرانی کمک می‌کند تا بهتر بتوانند تجارت با این کشور را تحلیل و بررسی کنند. براساس آمارها، مهم‌ترین کالاهایی که توسط ایران در سال 2018 به کویت صادر شده، به ترتیب از قرار زیر است.

1: محصولات معدنی گچ، آهک، سیمان، گوگرد، نمک و سنگ

3: آهن و فولاد

5: گوسفند و سایر حیوانات زنده

7: دانه‌های روغنی

9: محصولات غذایی مانند آرد، غلات، لبنیات

2: انواع سبزیجات و محصولات کشاورزی

4: ماهی و سایر آبزیان دریایی

6: انواع میوه و مرکبات، هندوانه

8: آثار هنری و فرهنگی

10: مصالح ساختمانی

علاوه بر محصولات فوق، کالاهای مختلف دیگری نیز به کویت صادر می‌شود. هر چند لیست کالاهای صادراتی به کویت هر ساله ممکن است دچار تغییراتی شود، اما غالبا بسیاری از محصولات صادراتی هر ساله یکسان هستند.

به گونه‌ای که بررسی آمارهای گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز نشان می‌دهد که کم‌ وبیش کالاهایی که در لیست فوق وجود دارند توسط تجار کشورمان به کویت صادر شده است.

 

کویت حجم صادرات غیرنفتی چندان بالایی ندارد. بیشتر صادرات این کشور بر محور صادرات نفت و سوخت‌های فسیلی است. بیشتر کالاهای صادراتی کویت به کشورهایی همچون هند، امارات متحده عربی، عراق، پاکستان، عمان و چین صورت می‌گیرد.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا