اخبار
موضوعات داغ

انجام ۳۰‌درصد صادرات ایران با کارت‌های بازرگانی تهران

اخبار داخلی و خارجی

7 / 100

انجام ۳۰‌درصد صادرات ایران با کارت‌های بازرگانی تهران

 

دنیای‌اقتصاد: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: بر اساس آمار سازمان توسعه تجارت، حدود ۳۰‌درصد صادرات کل کشور با کارت‌های بازرگانی این استان انجام می‌شود و صدور این کارت‌ها در ۹‌ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۶۰‌درصد رشد داشته است. یدالله صادقی در گفت‌وگو با «ایرنا» افزود: در نظام آماری صادرات و واردات استان تهران مشکلی دارد، اگر بر اساس تعداد کارت بازرگانی بخواهیم اعلام نظر کنیم و صادرات بر مبنای محل صدور کارت بازرگانی باشد، ۳۰‌درصد صادرات کشور با کارت‌های بازرگانی صادر‌شده تهران انجام می‌شود.

وی یادآور شد: اگر بر اساس عملکرد گمرکاتی، میزان صادرات و واردات تهران محاسبه شود، در ۹‌ماه سال‌جاری نزدیک به یک‌میلیارد دلار، صادرات کالا و خدمات داشته‌ایم که نسبت به سال قبل، ۳۷‌درصد رشد داشته است. صادقی تاکید کرد: این آمار درستی برای استان تهران نیست چون این آمار در گمرک این استان اظهار شده است اما عمده محصولات صادراتی بازرگانان ما در گمرکات مرزی دیگر اظهار می‌شوند که نمی‌توان در این زمینه آمار دقیقی اعلام کرد. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: ثبت عملکرد ۳۰‌درصدی صادرات کل کشور به‌نام کارت‌های بازرگانی تهران، حکایت از صادرات ۱۲‌میلیارد یورویی دارد اما طی ۱۰‌ماه گذشته در گمرک این استان یک‌میلیارد یورو صادرات ثبت و اظهار شده است.

وی عنوان کرد: بالطبع، با وجود ۲۴‌درصد صنایع کل کشور و ۴۰‌درصد واحدهای صنفی و تولیدی در استان تهران، یک‌میلیارد یورو عملکرد قابل‌قبولی در حوزه صادرات نیست، از همین‌رو از سازمان گمرکات خواسته‌ایم تا عملکرد صادراتی را بر مبنای مبدا تولید کالا اعلام کند. صادقی به تعداد کارت‌های بازرگانی صادر شده در این استان اشاره کرد و ادامه داد: طی ۹‌ماهه ۱۴۰۰، معادل ۱۳‌هزار و ۷۹‌مورد کارت بازرگانی صادر و تمدید شده که نسبت به هفت‌هزار و ۷۴۸ کارت صادر شده در ۹‌ماه سال گذشته، ۶۹‌درصد رشد داشته است. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران با بیان اینکه آمار عملکرد کارت بازرگانی امسال به‌طور عمده تمدید اعتبار است، اظهار کرد: تعداد کارت‌های صادره طی ۹‌ماه سال‌جاری سه‌هزار و ۸۱۵ مورد و تمدیدی ۹‌هزار و ۲۶۴ مورد بوده است که مجموع آنها به ۱۳‌هزار و ۸۱۵ کارت بازرگانی می‌رسد. وی اعلام کرد: اکنون ۱۵‌هزار و ۶۰۰‌مورد کارت بازرگانی فعال در استان تهران داریم که بیش از ۵۰‌درصد کارت‌های فعال کل کشور است چون تعداد واحدهای صنعتی و خدماتی این استان بسیار زیاد است.

انجام ۳۰‌درصد صادرات ایران با کارت‌های بازرگانی تهران 6 | آفکو

صادقی اضافه کرد: اکنون واحدهای تولیدی کشور حتی با وجود استقرار دفتر مرکزی، کارت بازرگانی خود را از استانی که واحد تولیدی در آن مستقر است، دریافت می‌کنند و ثبت‌سفارش آنها باید در جایی صورت بگیرد که محل استقرار کارخانه باشد. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: در حال‌حاضر بیش از ۵۰‌درصد کارت بازرگانی کشور را داریم و ۵۰‌درصد ثبت‌سفارش‌های کشور هم در استان تهران انجام می‌گیرد.

وی افزود: پرونده‌های ثبت‌سفارش استان تهران در ۹‌ماهه امسال ۵۰‌هزار و ۹۴۷ مورد برای واردات مواداولیه، قطعات و ماشین‌آلات بود که نسبت به ۶۲‌هزار و ۸۸۴ مورد مدت مشابه سال گذشته، ۱۹‌درصد کاهش دارد. صادقی یادآور شد: ورود کمتر پرونده و ثبت‌سفارش در سال‌جاری، معنای مثبتی دارد چون به‌معنای کاهش واردات از خارج کشور است و از سوی دیگر معنای دیگر آن تامین اقلام جایگزین محصولات وارداتی با تولیدات داخلی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: سال گذشته یک‌میلیارد و ۲۰۰‌میلیون دلار محصول تولیدی داخلی جایگزین کالاهای وارداتی داشتیم و امسال هم یک‌میلیارد دلار هدفگذاری کردیم چون واحدهای صنعتی در کشور ایجاد شده‌اند که ماشین‌آلات، مواداولیه یا قطعات موردنیاز صنایع این استان را تولید می‌کنند.

وی با بیان اینکه ۹۰‌درصد واردات استان تهران را مواداولیه، ماشین‌آلات و قطعات یدکی تشکیل می‌دهند، تاکید کرد: کاهش میزان واردات اگرچه از سویی می‌تواند نشان‌دهنده کاهش فعالیت واحدهای تولیدی و صنایع باشد، اما در صورت تداوم فعالیت این واحدهای تولیدی و صنعتی، نشان‌دهنده جایگزینی محصولات داخلی با اقلام مشابه خارجی است. صادقی اضافه کرد: طی ۹‌ماه سال گذشته از ۶۲‌هزار و ۸۸۴ پرونده به ۵۹‌هزار و ۳۴۵ مورد رسیدگی شده که این رقم به ۴۲‌هزار و ۹۹۷ مورد از ۵۰‌هزار و ۹۴۷ پرونده وارداتی رسیده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران اظهار کرد: ارزش پرونده‌های رسیدگی‌شده در سال‌جاری سه‌درصد کاهش یافته است، پارسال در ۹‌ماه، ۱۵‌میلیارد و ۷۹۷‌میلیون یورو بود که در مدت مشابه سال‌جاری به ۱۵‌میلیارد و ۳۵۳‌میلیون یورو رسیده است.

منبع: دنیای اقتصاد

انجام ۳۰‌درصد صادرات ایران با کارت‌های بازرگانی تهران 7 | آفکو
آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا