حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

انوانتر چیست

حمل و نقل بین المللی

انوانتر چیست

 

انوانتر (Inventory) در لغت به معنی صورت برداری از کالا در انبار است که با نظارت مأموران گمرک انجام می‌گیرد. هر کاری که در این مرحله روی بسته ها انجام گیرد، توسط  مامور ثبت می‌شود و یک نسخه به انبار تحویل می‌شود. معمولا انوانتر که یک لفظ فرانسوی است. و از زمان بلژیکی ها از ۱۱۰ سال گذشته در گمرک مرسوم شده، به صاحب کالا اجازه داده می شود که از کالای خود قبل از اظهار بازدید یا تعیین تعرفه نماید. این اقدام در ماده ۹۹ آئین نامه قانون امور گمرکی سابق وجود داشت. و در قانون جدید تعیین تعرفه در ماده ۴۲ قانون امور گمرکی و بازدید و سایر اقدامات در ماده ۵۹ آئین نامه اجرایی آن آمده است .

در روند ترخیص کالا، صاحب آن یا نماینده قانونی او حق دارد قبل از تسلیم اظهارنامه ، طبق تقاضای کتبی و ارائه اسناد مالکیت با موافقت گمرک کالای خود را ببیند. و سپس بسته‌ها را وزن و باز کند و محتویات آن را ببیند؛ این کار برای به دست آوردن مشخصات مذکور است. نماینده یا صاحب کالا در عین حال می‌تواند کار نمونه برداری و خشک کردن کالا و تعویض لفاف آن را نیز انجام دهد.

انوانتر چیست 6 | آفکو

این اقدام ( انوانتر ) باید با حضور و تحت نظارت مستمر ماموران مطلع انجام شود که اداره در ضمن صدور اجازه تعیین می‌کند.

هرگاه بر اثر باز کردن و بستن بسته‌ها به ترتیب فوق خسارتی به محتویات آن ها وارد شود، مسئولیت آن متوجه گمرک نیست و بابت آن، خسارت یا تخفیفی در حقوق گمرکی ، سود بازرگانی و هزینه‌های گمرکی و عوارض پرداخت نمی شود. هرگاه صاحب کالا بخواهد اقدام به بازدید محتویات بسته‌ها، تغییر لفاف یا خشک کردن کالا یا سایر اعمالی که نیازمند تغییر در بسته بندی و دست‌خوردگی کالاست انجام دهد، باید مراتب را به صراحت و وضوح و تفکیک، در درخواست خود قید کند.

ماموری که برای این کار تعیین می‌شود باید مراقب باشد که غیر از آنچه صاحب کالا درخواست کرده و با آن موافقت شده اقدام دیگری انجام نگیرد. قبل از انجام هر عملی مامور باید مشخصات ظاهری بسته‌ها را از نظر نوع بسته، علامت، سالم بودن، پار‌گی و دستخوردگی را صورتجلسه کرده و بعد اجازه باز کردن آن ها را بدهد.

پس از باز کردن بسته‌ها باید پر و خالی بودن ، وزن خالص ، نوع ، جنس ، مقدار ، تعداد و سایر مشخصات کامل کالای محتوی تمام بسته‌ یا بسته‌هایی را که مورد درخواست صاحب کالا بوده صورتجلسه شود؛ در مجموع باید یک نسخه از این صورتجلسه به انبار تسلیم شود.

کارگزار رسمی گمرک که کار ترخیص کالا به او محول شده‌است، می‌تواند قبل از اظهار کالا به گمرک، با تقاضای کتبی به گمرک و ارائه اسناد مالکیت، کالا را رویت و محتویات آن را بررسی کند.

 

انوانتر چیست 7 | آفکو

منبع: آی اکسپورت

این اقدام ( انوانتر ) باید با حضور و تحت نظارت مستمر ماموران مطلع انجام شود که اداره در ضمن صدور اجازه تعیین می‌کند.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا