حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

اهمیت ارزیابی و تشخیص لجستیک یکپارچه در شرکت های بزرگ

لجستیک و تجارت

10 / 100

اهمیت ارزیابی و تشخیص لجستیک یکپارچه در شرکت های بزرگ

 

 

 

اهمیت ارزیابی و تشخیص لجستیک یکپارچه در شرکت های بزرگ 6 | آفکو

امروزه زنجیره های تدارکات و تامین بخش مهمی از اقتصاد شرکت ها و کشورها از جمله تولید و تجارت را تشکیل می دهند. در واقع کمتر فعالیت تولیدی و تجاری وجود دارد که متکی به فعالیت های لجستیکی مانند حمل و نقل، ذخیره سازی، توزیع، تامین و مانند آن نباشد و در چارچوب مدل مدیریت زنجیره تامین حرکت نکند.

کارایی فعالیت‌های لجستیکی در شرکت‌های تولیدی و تجاری که بخشی از زنجیره تامین هستند، یکی از عواملی است که منجر به کارایی در زمان و هزینه برای بنگاه‌ها می‌شود.

امروزه موضوع لجستیک به عنوان عاملی تعیین کننده در کسب و کارها اعم از تولیدی و خدماتی مطرح بوده و نقش مهمی در دستیابی به اهداف کسب و کارها ایفا می کند.

 

از سوی دیگر، استفاده از چارچوب هایی مانند مدل های تعالی با رویکرد کل نگر یا ایجاد یک سیستم جامع برای ارزیابی لجستیک و زنجیره تامین می تواند به عنوان ابزاری قدرتمند برای شناسایی نقاط قوت، زمینه های بهبود و بهبودهای اصلاحی مناسب و سطح لجستیک مورد استفاده قرار گیرد. برتری در ابعاد متفاوت را مشخص کنید

شناسایی صحیح و به موقع مسائل مؤثر بر سازمان ها اولین گام در جهت بهبود، تداوم و تعالی سازمان است. همانطور که پیش نیاز هر درمانی در بدن نیاز به تست های تشخیصی و بررسی وضعیت بدن انسان دارد، سازمان ها نیز باید قبل از هر اقدام اصلاحی عوارض را تشخیص دهند تا نقاط اصلاحی را به درستی شناسایی کرده و عملکرد آنها را بهبود بخشند. با انجام فرآیند تشخیصی سعی در یافتن فرصت های بهبود و تنگناهایی که ممکن است مانع حرکت سازمان باشد را بیابد و برای بهبود و رفع این موانع برنامه ریزی و پیشنهاداتی برای بهبود ارائه شود.

اهمیت ارزیابی و تشخیص لجستیک یکپارچه در شرکت های بزرگ 7 | آفکو

به خصوص برای شرکت های بزرگی که تصمیم به اجرای طرح های توسعه دارند، قطعا توجه به مقوله لجستیک (هم لجستیک داخلی که بر انبارها متمرکز است و هم لجستیک خارجی که بر حمل و نقل متمرکز است) و توسعه آن مهم است. شاید کسب و کارهایی که به دلیل کمبود لجستیک شکست خورده اند و نتوانسته اند به رقابت و رقابت ادامه دهند. بدون شک، امروزه لجستیک به همان اندازه تولید در صنایع حائز اهمیت شده است و بعضاً به عنوان برگ برنده و مزیت رقابتی در ربودن گوی سبقت از رقبا به کار گرفته شده است (توجهتان را به داستان‌های موفقیت آمازون، وال‌مارت و حتی دیجی‌کالا و افق کوروش ایران جلب می‌کنم).

از سوی دیگر، لجستیک مجموعه ای یکپارچه از اجزاء مانند تامین و حمل و نقل مواد اولیه، توزیع و توزیع محصولات، انبارهای مواد و محصولات، جابجایی مواد و محصولات در داخل کارخانه، مراکز توزیع و غیره است که باید به صورت هماهنگ و یکپارچه با هم کار کنند. به. بنابراین پرداختن تنها به بخشی از اجزای لجستیک بدون بررسی آثار و پیامدهای آن بر سایر اجزای لجستیکی، خود نقض هدف و مغایر با تعریف و روح لجستیک است.

 

پیامدهای غفلت از ارزیابی و تشخیص لجستیک

بدون شک تشخیص دقیق و جامع لجستیک و علاوه بر آن طراحی و برنامه ریزی اصولی سیستم مدیریت لجستیک برای مجتمع های بزرگ با توجه به گستردگی جغرافیایی در سراسر کشور و پیشرفت های محصولی که اغلب رخ می دهد ضروری است. زیرا اگر لجستیک متوازن مورد توجه قرار نگیرد و توسعه پیدا نکند، به زودی لجستیک به گلوگاهی برای آن قشر تبدیل می شود و در صورت غفلت، قطعاً پروژه ها قفل شده و بسیاری از سرمایه گذاری ها از بین می رود.

 

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا