اخبار
موضوعات داغ

ایران صادرات گاز به عراق را از امروز به طور کامل از سر می‌گیرد

اخبار داخلی

ایران صادرات گاز به عراق را از امروز به طور کامل از سر می‌گیرد

 

سخنگوی وزارت برق عراق، اعلام کرد که قرار است، ایران از امروز حجم صادرات گاز خود به این کشور را دوباره به سطح قبلی 50 میلیون مترمکعب در روز برساند.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، احمد موسی، سخنگوی وزارت برق عراق، اعلام کرده است که با توجه به توافق انجام‌شده با ایران برای پرداخت بدهی 6 میلیارد دلاری به این کشور، ایران هم توافق کرده از امروز صادرات برق به عراق را به سطح قبلی بازگرداند.

ایران صادرات گاز به عراق را از امروز به طور کامل از سر می‌گیرد 6 | آفکو

ایران به طور متوسط روزانه 50 میلیون مترمکعب گاز به عراق صادر می‌کرد که به خاطر زیاد شدن بدهی بغداد و عدم پرداخت این بدهی آن را به یک دهم معادل 5 میلیوه مترمکعب در روز کاهش داده بود و  حتی گفته بود که قصد دارد این میزان را هم تقریبا به نصف پایین بیاورد.

وزارت برق عراق گفته بود:  کاهش صادرات گاز ایران بسیاری از شهرهای بزرگ از جمله بغداد را با بحران کمبود برق مواجه کرده است.

اخیراً رضا اردکانیان، وزیر نیروی ایران، به بغداد سفر کرده و با مجید مهدی همتای عراقی خود دیدار و در باره پرداخت بدهی ایران توافقاتی انجام شده است.

سخنگوی وزارت برق عراق می‌گوید: دیدار وزرای ایرانی و عراقی باعث شده تا اختلافات حل شده و قرار است از امروز عصر و به صورت تدریجی روند افزایش صادرات گاز ایران به عراق و بازگشت آن به سطح قبلی آغاز شود.

وزیر نیروی ایران همچنین با مصطفی الکاظمی دیدار کرده و بر موضع ایران برای بالا بردن صادرات گاز به عراق تاکید کرده است. هنوز جزئیات توافق ایران و عراق برای پرداخت بدهی میلیاردی بغداد به تهران مشخص نشده، اما یکی از اعضای برجسته اتاق بازرگانی ایران ـ عراق گفت که تهران با عراق بر سر مبادله کالا به کالا توافق کرده و قرار است، بخشی از این بدهی به صورت کالا تحویل ایران شود.

روز 21 دسامبر دولت عراق اعلام کرده بود که آماده است تا 700 هزار تن جو را با قیمت هر تن 125 دلار به عنوان بخشی از بدهی خود به ایران صادر کند. یکی از مقامات وزارت بازرگانی عراق هم دیروز گفته بود که صادرات جو به ایران به همراه صادرات برخی دیگر از کالاها به عنوان ابزاری برای بازپرداخت بدهی به ایران استفاده خواهد شد.

ایران صادرات گاز به عراق را از امروز به طور کامل از سر می‌گیرد 7 | آفکو

به خاطر تحریم‌های آمریکا دسترسی ایران به برخی دارایی‌های دلاری خود محدود شده است. آمریکا به شرط آنکه عراق خود را به سمت کاهش وابستگی به ایران در حوزه انرژی ببرد، این کشور را بارها از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران معاف کرده، اما بغداد به خاطر پایین بودن قیمت نفت و متعاقبا درآمد خود، هنوز در این زمینه پیشرفتی نداشته است.

 

منبع: خبرگزاری فارس
آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا