حمل و نقل بین المللیانواع سیستم های حمل و نقلتعاریف حمل و نقل
موضوعات داغ

بارنامه bill of lading (بخش سوم)

تعاریف حمل و نقل

انواع بارنامه

 

بارنامه فیاتا

بارنامه فیاتا ( اسناد حمل فیاتا ) یکی از رایج ترین استاندارهای بین المللی صدور بارنامه است. در این بارنامه سعی شده تا بارنامه ای متحد الشکل طراحی گردد و قوانین و مقررات استاندارد و مشخص برای بارنامه های استاندارد تعریف گردد. استاندارد سازی و تعریف قوانین مشخص باعث تسهیل حمل و نقل بین المللی خواهد شد. با توجه به اهمیت بارنامه های فیاتا در این قسمت به معرفی و تشریح فیاتا و قوانین آن پرداخته ایم.

معرفی فیاتا

فیاتا ( اتحادیه بین المللی شرکت های متصدی حمل و نقل [۱] ) به عنوان یک سازمان غیر دولتی با عضویت بیش از ۴۰۰۰۰ فوروادر و کریر در سال ۱۹۲۶ تاسیس گردید. فیاتا به عنوان یک سازمان مرکزی برای ایجاد ارتباط میان فورواردر های حمل و نقل در سراسر جهان عمل می نماید. فیاتا مسئولیت تضمین، تسهیل روابط و همکاری مشترک میان ذی نفعان در حمل بین المللی کالا و مسئول در نظر گرفتن نیازمندی های ذی نفعان در یک برنامه حمل تجاری بین المللی است.

بارنامه bill of lading (بخش سوم) 6 | آفکو

 

فیاتا دارای جایگاه مشاوره در انجمن اجتماعی اقتصادی سازمان ملل (ECOSOC) و همچنین (ESCWA,ESCAP,ESC)، کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل (UNCTAD) و کمیسیون قانون تجارت بین الملل سازمان ملل (UNCITRAL) است.

فیاتا همچنین به عنوان نماینده صنعت فورواردرهای حمل با بسیاری از سازمانی های دولتی، سازمان های دارای اختیارات دولتی، سازمان های بین المللی خصوصی در زمینه حمل و نقل مانند اتاق بازرگانی بین المللی (ICC)، اتحادیه بین الملل حمل و نقل هوایی (IATA) ، اتحادیه بین المللی خطوط ریلی (UIC)، اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای (IRU)، سازمان گمرکات جهانی (WCO)، سازمان تجارت جهانی (WTO)، … . مقر اصلی فیاتا در کشور سوئیس است.

اهداف فیاتا

 

 • یکپارچه کردن صنعت فورواردری در جهان
 • ارائه، توسعه و حراست از منافع حاصل از صنعت بوسیله ی شرکت کردن در نشست های بین المللی سازمانهای مرتبط با حمل و نقل بعنوان مشاور یا کارشناس
 • افزایش کیفیت خدمات عرضه شده بوسیله فورواردرها از طریق توسعه و ارتقاء اسناد ارسال(حمل و نقل) یک شکل، شرایط بازرگانی استاندارد و غیره
 • مسئول تامین نیازمندی ذی نفعان حوزه حمل و نقل در قرار دادهای حمل و نقل که توسط سازمانهای بین المللی و فراملی تدوین می شوند است
 • فراهم آوردن امکان تعامل و مشارکت تمامی گروه ها، فدراسیون ها و ذی نفعان دیگری که در امر حمل و نقل مشارکت دارند
 • در نظر گرفتن و کاربردی سازی قوانین و قواعد کاری گمرکات در کسب و کارهای بین المللی
 • ارائه تضمینات برای فوروارد ها برای افزایش اعتماد به آنها در سطح بین المللی

فیاتا چندین مستند و فرم برای ایجاد یک استاندارد واحد برای استفاده توسط فورواردرهای حمل در سراسر دنیا تهیه کرده است. هر کدام از این مستندات برای شناسایی دارای رنگ مشخص و دارای آرم فیاتا در بالای هر صفحه هستند.

بارنامه حمل مرکب فیاتا (FBL)

بارنامه حمل مرکب فیاتا مهم ترين سندی است كه سازمان فياتا در اختيار فورواردرهای عضوش قرار می دهد. بارنامه فیاتا یک سند حمل ترکیبی است که تحت قوانین متحد الشکل اتاق بازرگانی بین الملل (UCP) توسط فورواردر ها صادر می شود. بارنامه فیاتا به شکل استاندارد بوده و دارای قوانین و شرایط استاندارد تجاری است. بارنامه فیاتا توسط اتاق بازرگانی بین المللی تایید شده است. برای صدور بارنامه فیاتا ، فورواردر ها می بایست به عضویت فیاتا رسیده باشند. در قوانین متحد الشکل گمرکات و اجرائیات (UCP) موارد زیر در بخش ۲۵ در رابطه با بارنامه فیاتا آورده شده است.

بارنامه bill of lading (بخش سوم) 7 | آفکو

بخش ۲۵: مگر در مواردی که در اعتبار نامه تصریح شده باشد، بانک ها سند حمل و نقل صادر شده توسط فورواردر های حمل را رد خواهند کرد مگر اینکه سند بارنامه فیاتایی باشد که توسط اتاق بازرگانی بین الملل تایید شده یا اینکه دلالت بر این داشته باشد که توسط فورواردر حمل و نقلی صادر شده باشد که به عنوان کریر یا نماینده کریر عمل نموده است.

بانک مرکزى ايران نيز رعايت اين مقررات را از تاريخ ۱۳۶۳/۷/۹ براى کليه بانک‌ها الزامى دانسته است.

این سند قابل معامله و انتقال بوده و مورد پذيرش بانكها برای معامله اسناد قرار می‌گيرد. این سند را می توان در حمل كالا توسط کامیون، کشتی، هواپیما و قطار استفاده کرد. بارنامه حمل مرکب فیاتا یک سند قابل معامله است مگر آنکه بر روی آن عبارت غیر قابل معامله ذکر شده باشد.

متصدی حمل و نقل ( فورواردر ) صادر کننده بارنامه حمل مرکب فیاتا که به عنوان عامل حمل و نقل مرکب عمل می کند مسئولیت کالا و انجام عملیات حمل و نقل را به عهده دارد .فورواردر نه تنها مسئولیت تحویل کالا را در مقصد به عهده می گیرد بلکه مسئول عملیات کلیه حمل کنندگان و اعمال اشخاص ثالثی است که در حین حمل و نقل به وسیله او به کار گرفته می شوند .

خصوصيات بارنامه حمل مرکب فياتا

 1. سندى بهادار و قابل معامله است
 2. به تایيد اتاق بازرگانى بين‌المللى رسيده است
 3. منطبق با مقررات متحدالشکل اعتبارات اسنادى اتاق بازرگانى بين‌المللى که مورد قبول کليه بانک‌ها است مى‌باشد
 4. صادرکننده بارنامه FBL با صدور اين بارنامه نه تنها خود مسئوليت تحويل کالا به گيرنده را به عهده مى‌گيرد، بلکه مسئوليت هر نوع عملکرد ناصحيح و خلاف حمل‌کننده اصلى و عوامل مؤثر در حمل را نيز تقبل نمايد
 5. در حمل مرکب به کار گيرى انواع مختلف وسايل حمل از قبيل کاميون، کشتي، قطار و هواپيما مورد استفاده قرار مى‌گيرد
 6. مى‌تواند به حواله‌کرد صادر شود
 7. منحصراً توسط کارگزاران مجاز فياتا صادر مى‌شود

قوانین و مقررات بارنامه

در حوزه صدور بارنامه و حمل و نقل کالا قوانین و مقررات مشخص و مدون بسیاری در سطح بین المللی تدوین شده است. سازمان ملل نیز در حوزه تسهیل فعالیت های تجاری در بخش حمل و نقل توصیه نامه های بسیاری را منتشر کرده است که هر کدام از آن ها جهت طراحی سیستم یکپارچه تجاری می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

از سوی دیگر نهادهای بین المللی دیگری نیز بنا به روش حمل و یا الزامات تجاری بین المللی قوانین خاصی تدوین کرده اند. در ادامه لیست کاملی از توصیه نامه های مرتبط تهیه شده توسط سازمان ملل و قوانین و کنوانسیون های قانون گذاری حوزه حمل و نقل معرفی شده است.

توصیه نامه های مرتبط سازمان ملل در رابطه با حوزه حمل و نقل

 • توصیه نامه شماره ۵: تعاریف اینکوترمز
 • توصیه نامه شماره ۱۰: متدولوژی کد شناسه یکتا
 • توصیه نامه شماره ۱۱: موارد مستندسازی حمل بین المللی کالا های خطرناک
 • توصیه نامه شماره ۱۲: معیارهایی برای تسهیل رویه مستندات در حمل و نقل دریایی
 • توصیه نامه شماره ۱۶: کد های مرتبط به بنادر و مکانهای دیگر
 • توصیه نامه شماره ۱۸: معیارهای تسهیل مرتبط با رویه تجارت بین الملل
 • توصیه نامه شماره ۱۹: کدهایی برای روش حمل و نقل
 • توصیه نامه شماره ۲۱: کدهای مربوط به انواع بار، بسته ها و جنس بسته بندی
 • توصیه نامه شماره ۲۲: اصول چینش برای دستور العمل استاندارد حمل
 • توصیه نامه شماره ۲۳: کد هزینه حمل
 • توصیه نامه شماره ۲۴: کدهای وضعیت (Statues) حمل و نقل و تجارت
 • توصیه نامه شماره ۲۴: کدهایی برای انواع وسایل حمل

 

 منبع: آی اکسپورت

فیاتا ( اتحادیه بین المللی شرکت های متصدی حمل و نقل [۱] ) به عنوان یک سازمان غیر دولتی با عضویت بیش از ۴۰۰۰۰ فوروادر و کریر در سال ۱۹۲۶ تاسیس گردید. فیاتا به عنوان یک سازمان مرکزی برای ایجاد ارتباط میان فورواردر های حمل و نقل در سراسر جهان عمل می نماید. فیاتا مسئولیت تضمین، تسهیل روابط و همکاری مشترک میان ذی نفعان در حمل بین المللی کالا و مسئول در نظر گرفتن نیازمندی های ذی نفعان در یک برنامه حمل تجاری بین المللی است.
آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا