اخبار
موضوعات داغ

بازی جدید صادرات زعفران برای تامین ارز واردات پر سود/ خطر تشکیل اوپک زعفران!

اخبار داخلی و خارجی

بازی جدید صادرات زعفران برای تامین ارز واردات پر سود/ خطر تشکیل اوپک زعفران!

 

عضو هیات رئیسه شورای ملی زعفران از بازی جدید وارداتچی ها برای تامین ارز از طریق صادرات زعفران خبر داد و نسبت به تشکیل بدون برنامه و سیاست گذاری اوپک زعفران هشدار داد.

به گزارش بانک و صنعت: علی حسینی با اشاره به افزایش صادرات زعفران در سالجاری اظهار کرد: آمار گمرک نشان از افزایش 35 درصدی صادرات زعفران در ماه‌های اخیر دارد.

بازی جدید صادرات زعفران برای تامین ارز واردات پر سود/ خطر تشکیل اوپک زعفران! 6 | آفکو

وی ادامه داد: در ظاهر افزایش حجم صادرات زعفران خبر خوبی است، اما با نگاه کارشناسی متوجه خواهیم شد که اتفاقی در حال رخ دادن است به زیان بازار صادراتی این محصول مزیت دار است.

حسینی با یادآوری اینکه اقتصاد جهان در شرایطی است که تقاضا بسیاری از محصولات کاهش یافته است، افزود: در این شرایط باید به افزایش صادرات زعفران با دید شک نگاه کرد و به دنبال عاملی غیر معمول بود.

به گفته وی؛ برخی از تجار برای تامین ارز واردات کالاهای پرسود، دست به فروش زعفران در بازار جهانی با قیمت نازل زده اند.

حسینی تصریح کرد: این افراد زعفران را در بازار جهانی با قیمت داخل کشور عرضه می‌کنند تا از ارز آن برای واردات کالاهای پر سود و منفعت بهره ببرند.

وی گفت: این افراد سودجو در خواب غفلت مسئولان، حتی برای آن نیز آگهی می‌کنند و با تبلیغات قیمت زعفران کشور را نزولی کرده اند.

حسینی از پیشنهاد تشکیل اوپک زعفران خبر داد و گفت: برخی به دنبال تشکیل نهادهای جدیدی هستند تا از طریق آن بتوانند به مقاصد خود دست پیدا کنند.

بازی جدید صادرات زعفران برای تامین ارز واردات پر سود/ خطر تشکیل اوپک زعفران! 7 | آفکو

وی افزود: تشکیل اوپک زعفران برای ما هیچ منفعتی ندارد و تنها موجب می‌شود که اطلاعات تولید کشور در اختیار رقبا قرار گیرد.

حسینی توصیه کرد به جای تشکل نهاده‌های جدید به دنبال ایجاد صنایع فرآوری و توسعه بازار خارجی باشیم تا این محصول ارزشمند به صوت فله‌ای از کشور خارج نشود و ارزش افزوده آن نصیب خودمان شود.

 

منبع خبر : قطره

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا