اخبار
موضوعات داغ

 بازی نابرابر تولیدکننده ایرانی در برابر واردات ماسک چینی و قیمت‌های جدید

اخبار داخلی

 بازی نابرابر تولیدکننده ایرانی در برابر واردات ماسک چینی و قیمت‌های جدید

در ابتدای همه گیری ویروس کرونا کمبود اقلام بهداشتی نظیر ماسک بهداشتی سرعت شیوع بیماری کوید ۱۹ را چند برابر کرده بود. ماسک بهداشتی به شدت کمیاب شده بود و در بازار با قیمت‌های نجومی فروخت می‌شد.

 

به گزارش تابناک اقتصادی؛ در ابتدای همه گیری ویروس کرونا کمبود اقلام بهداشتی نظیر ماسک بهداشتی سرعت شیوع بیماری کوید ۱۹ را چند برابر کرده بود. ماسک بهداشتی به شدت کمیاب شده بود و در بازار با قیمت‌های نجومی فروخت می‌شد.

 بازی نابرابر تولیدکننده ایرانی در برابر واردات ماسک چینی و قیمت‌های جدید 6 | آفکو

به مرور تولید کننده‌های زیادی وارد عرصه شده و در حال حاضر در کشور کمبودی از نظر تامین ماسک بهداشتی ندارد. در این میان تعیین نرخ دستوری و کاهش‌های مکرر قیمت ماسک از سوی سازمان غدا و دارو، تولیدکنندگان را وارد بحران کرده است. قیمت مواد اولیه کماکان مانند سابق بالا است و کاهش قیمت از ۱۵۰۰ به ۱۳۰۰ و ۱۰۰۰ در مدت زمان کوتاه تعداد زیادی از واحد‌های تولیدی را به مرز تعطیلی کشانده است.

از سوی دیگر علی رغم ممنوع بودن صادرات و واردات ماسک، ماسک‌های قاچاق چینی بخش زیادی از بازار را اشغال کرده اند. این ماسک‌ها بدون تاییدیه بهداشتی و با نام ماسک وارداتی به وفور حتی در داروخانه‌های سراسر کشور توزیع می‌شود. این موضوع در کنار ممنوعیت امکان صادرات، تولیدکننده ایرانی را وارد بازی نابرابری کرده است.

با وجود اینکه در سال جهش تولید قرار داریم، این نوع تصمیم‌های ناگهانی و بدون پشتوانه ضربه مهلکی به تولیدکننده‌های ایرانی وارد ساخته و در صورت استمرار آن و بی توجهی به شرایط تولیدکنندگان، صدمات جبران ناپذیری به اشتغال و تولید کشور وارد خواهد شد، با تعطیلی واحد‌های تولیدی، تعداد زیادی از هموطنان بیکار شده و کل زنجیره این صنعت وارد بحران خواهد شد. موضوعی که در نامه اخیر انجمن داروسازان کشور به سازمان غذا و دارو نیز به آن اشاره شده است.

واردات ماسک چینی هرچه سریعتر متوقف شود
با ادامه روند ورود ماسک چینی در بازار‌ها دکتر حسن پور  رییس سازمان بسیج اصناف کشور طی نامه‌ای از وزیر صمت خواست مقابل واردات بی رویه‌ی ماسک بی کیفیت چینی بایستید و با متخلفین برخورد کنید.
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بسیج اصناف کشور، با توجه به فراوانی ماسک‌های چینی در سطح بازار‌های فروش و واردات آن از مبادی مرزی کشور به ویژه بندرگناوه و سایر بنادر دکتر غلام رضا حسن پور طی نامه‌ای ضمن حمایت از تولید ماسک در کارگاه‌های داخلی خواستار پیگیری جدی از ورود ماسک بی کیفیت چینی به بازار‌های داخلی شد. رییس سازمان بسیج اصناف کشور با توجه به نتایج مخرب و غیر قابل جبران واردات ماسک چینی به بازار‌های کشور اظهار داشت: ادامه روند ورود ماسک چینی در بازار‌ها شکست تولیدی‌ها و کارگاه‌های تولید ماسک را درپی خواهد داشت.
منبع: خبرگزاری تابناک
آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

 بازی نابرابر تولیدکننده ایرانی در برابر واردات ماسک چینی و قیمت‌های جدید 7 | آفکو
امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا