اخبار
موضوعات داغ

 باز تعریف جایگاه تاریخی ایران در مسیر تاریخی جاده ابریشم

اخبار داخلی و خارجی

 باز تعریف جایگاه تاریخی ایران در مسیر تاریخی جاده ابریشم

 

مزیت اتصال ریلی تبریز-چشمه ثریا-کارس این است که اتصال یک سره ریلی را از چین تا اروپا از شاخه جنوبی طرح کمربند و جاده، فراهم می‌کند و می تواند جایگاه تاریخی ایران در مسیر تاریخی جاده ابریشم را باز تعریف نماید.

محمد مهدی صفری مقدم* :

 باز تعریف جایگاه تاریخی ایران در مسیر تاریخی جاده ابریشم 6 | آفکو

یک کارشناس حمل و نقل معتقد است: مزیت اتصال ریلی تبریز-چشمه ثریا-کارس این است که اتصال یک سره ریلی را از چین تا اروپا از شاخه جنوبی طرح کمربند و جاده، فراهم می‌کند که نسبت به کریدور میانی (ترانس کاسپین) مزیتش این است که نیاز به عبور عز دریا با رو-رو ندارد و می تواند جایگاه تاریخی ایران در مسیر تاریخی جاده ابریشم را باز تعریف نماید.

محمد مهدی صفری مقدم در جمع متخصصان تین نیوز، در توضیح این دیدگاه خود گفت: به این موضوع مهم باید توجه داشت که اتصال شبکه راه آهن ایران و  ترکیه از مسیر تبریز-چشمه ثریا-کارس (قارص) که در آینده می‌تواند به عنوان شاخه جنوبی کریدور اتصال شرق-غرب و طرح کمربند و جاده به خصوص با توجه به توافق همکاری ۲۵ ساله ایران و چین در توسعه ترانزیت و لجستیک بین المللی و فراتر از آن در ارتقای جایگاه ایران در زنجیره تامین جهانی، نقش اساسی داشته باشد ‌طبق توافقات با طرف ترک قرار است مسیری دو خطه و برقی باشد و اکنون مطالعات مرحله اول آن به اتمام رسیده و به عنوان یک مسیر با کارکرد اصلی ترانزیتی قاعدتا قرار است از مسیر دو خطه جدید فاصله تبریز تا میانه را بپیماید که با این حساب اتصال ایستگاه قدیم و ایستگاه دوم تبریز اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

وی افزود: در این ارتباط لازم است به این موضوع اشاره شود که اتصال فعلی شبکه راه آهن ایران و ترکیه از مرز رازی به دریاچه وان ختم می شود و ادامه مسیر با استفاده از سرویس رو-رو از روی دریاچه ممکن است که زمان و هزینه تبادلات را بالا می برد.

او عنوان کرد: ترک ها به دلایل امنیتی و سیاسی و … علاقه ای به اتصال یکسره ریلی با ساخت راه آهن کناره دریاچه وان و توسعه ترانزیت از این منطقه ندارند و کریدور ترانزیتی خود را از مسیر کارس(قارص) طراحی کرده و از یک سو تا استانبول و از سمت شرق با ایجاد کریدور کارس-تفلیس-باکو توسعه داده اند.

صفری مقدم تاکید کرد: بر این اساس مزیت اتصال ریلی تبریز-چشمه ثریا-کارس این است که اتصال یکسره ریلی را از چین تا اروپا از شاخه جنوبی طرح کمربند و جاده فراهم می‌کند که نسبت به کریدور میانی (ترانس کاسپین) مزیتش این است که نیاز به عبور عز دریا با رو-رو ندارد و می تواند جایگاه تاریخی ایران در مسیر تاریخی جاده ابریشم را باز تعریف نماید.

منبع: تین نیوز

 باز تعریف جایگاه تاریخی ایران در مسیر تاریخی جاده ابریشم 7 | آفکو

مزیت اتصال ریلی تبریز-چشمه ثریا-کارس این است که اتصال یک سره ریلی را از چین تا اروپا از شاخه جنوبی طرح کمربند و جاده، فراهم می‌کند و می تواند جایگاه تاریخی ایران در مسیر تاریخی جاده ابریشم را باز تعریف نماید.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا