اخبار
موضوعات داغ

باید آمار واردات و صادرات و اطلاعات ورود و خروج از گمرک دریافت شود

اخبار خارجی و داخلی

باید آمار واردات و صادرات و اطلاعات ورود و خروج از گمرک دریافت شود

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، محمد شیرازیان، مدیر سامانه جامع تجارت ایران شب گذشته (پنجشنبه 26 فروردین) در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره آخرین وضع سامانه جامع تجارت به ارائه توضیحاتی پرداخت و با اشاره به اینکه اين سامانه به عنوان متولی ایجاد یکپارچگی در زیرساخت تجارت کشور و برقراری ارتباط بین دستگاه هاست، گفت: با این وجود خروجی بعضی از فعالیت‌ها هنوز برای ما شفاف نشده است.

وی با بیان اینکه سامانه تجارت در شش ماهه دوم سال ۹۹ با ورود شورای اجرایی فناوری اطلاعات و قبل از آن سازمان بازرسی کل کشور مصوبه‌های جدیدی برای پیشبرد سریعتر کار‌ها داشته است، ادامه داد: مصوبه‌های متعددی داشتیم و دستگاه‌های زیادی هم همکاری کردند. برخی از تکالیف در موعد مقرر که نهم آذر ماه بود به نتیجه نرسید. پیشرفت ۷۰ درصدی در این تاریخ گزارش شد و بقیه مصوبات به تاریخ ۱۱ بهمن موکول شد و از آن تاریخ به بعد هم تعدادی از دستگاه‌ها مانند گمرک که وظیفه داشتند هنوز خروجی آن به سامانه جامع تجارت نرسیده است.

باید آمار واردات و صادرات و اطلاعات ورود و خروج از گمرک دریافت شود 6 | آفکو

مدیر سامانه جامع تجارت ایران با بیان این مطلب که در مصوبات شورای اجرایی، تکمیل سامانه جامع انبار‌ها مد نظر بود، گفت: در بخش مناطق آزاد هم سامانه‌ای برای ساماندهی انبار‌ها شکل گرفت و توافق شد که تبادل اطلاعات بین سامانه جامع تجارت و سامانه جامع انبار‌ها و سامانه دبیرخانه شکل بگیرد و در پایان سال اطلاعات انبار‌های مناطق آزاد ویژه را دریافت کنیم.

وی با اشاره به اینکه بخش دیگری که مورد انتظار ما از مناطق بود، اطلاعات تبادل تجاری مناطق آزاد ویژه با خارج از کشور است، ادامه داد: طبق مصوبات دریافت این اطلاعات برای سامانه جامع تجارت را نیاز داریم که نمی‌دانیم که بین دبیرخانه و گمرک،اطلاعات را از کجا دریافت کنیم.

شیرازیان با تصریح این نکته که در تبادل اطلاعاتی که با گمرک داریم متاسفانه به دلایل مختلف بدست ما نمی رسد، تاکید کرد: تبادل این اطلاعات بعضاً منوط به تایید دبیرخانه می شود یا ادعا می شود چنین اطلاعاتی وجود ندارد و ما در تبادل اطلاعاتی با گمرک مشکل داریم.

وی با بیان اینکه موضوع قطع ارتباط بین دو سامانه نداریم و هر دو سامانه مرتبط هستند ولی موضوع کیفیت تبادل اطلاعات، مطرح است، ادامه داد: درحال حاضر در واردات با کیفیت ترین اطلاعات را از گمرک دریافت می کنیم و اطلاعاتی که از سال 99 دریافت کردیم، واردات رسمی 34 میلیارد دلار است که حدود 4 میلیارد دلار اختلاف در آمار داریم که از این جهت اعلام می کنیم اطلاعات ناقص است البته اطلاعات برخط است ولی ناقص به ما می رسد.

مدیر سامانه جامع تجارت ایران با اشاره به اینکه ایده آل برای ما این است که آمار واردات و صادرات و اطلاعات ورود و خروج از گمرک دریافت شود، ادامه داد: چون در تبادل اطلاعات با گمرک مشکل داریم تا الان نتوانستیم اطلاعات واردات و صادرات مناطق را از گمرک دریافت کنیم.

وی بر این نکته تاکید داشت که هیچ وقت نگفتیم گمرک مقصر است و کلیه دستگاه های بی طرف و نظارتی که ورود کردند مانند ستاد مرکزی، دبیرخانه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، شورای امنیت کشور و سازمان بازرسی که دستگاه های مستقلی هستند به این موضوع ورود کردند و هر کدام گزارش دادند . از نظر فنی هم این طور نیست که گمرک اطلاعات را ارسال کند و ما نتوانیم دریافت کنیم.

باید آمار واردات و صادرات و اطلاعات ورود و خروج از گمرک دریافت شود 7 | آفکو

 

منبع: تی نیوز
آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا