حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

با استانداردهای انبارداری آشنا شوید

حمل و نقل بین المللی

با استانداردهای انبارداری آشنا شوید

 

ایمنی در انبارهای آمریکا توسط مجموعه‌ای از استانداردهای سازمان ایمنی و بهداشت شغلی با نام OHSA، تنظیم می‌شود. استانداردهای انبارداری در کنگره آمریکا در 29 دسامبر 1970، توسط رئیس جمهور نیکسون تصویب شد. تمرکز اصلی OSHA جلوگیری از آسیب‌ها، بیماری‌ها و مرگ ناشی از کار است. از زمان تصویب استاندارد شغلی، 42 درصد آسیب‌ها و 62 درصد از مرگ و میرها ناشی از کار، کاهش یافت. در میان مشاغل، صنعت انبارداری بالاترین میانگین آسیب و جراحات کشنده را داشته است.

در ایران نیز انبار و انبارداری باید در چارچوب استانداردهای تصویب شده انجام گیرد.

با استانداردهای انبارداری آشنا شوید 6 | آفکو

استاندارد انبار عمومی

بیشتر مشاغل دارای انبارهای عمومی هستند که محصولات خود را در آن‌جا ذخیره و نگه‌داری می‌کنند. استاندارد انبار عمومی عبارت است از:

درب و پنجره:

درب‌ها باید در برابر رطوبت محکم و به خوبی بسته شوند. استفاده از درب‌های اتوماتیک برای انبار مناسب است. کلیه پنجره‌ها باید قابل شست‌شو و مجهز به توری‌های ریزبافت و فلزی باشند.

دیوار کف و سقف انبار:

دیوارهای انبار باید مقاوم، بدون نفوذ صاف، بدون فررفتگی و آسیب باشند. همچنین کف انبار نیز باید در مقابل نفوذ حشرات و آب مقاوم و بهتر است سیمانی و بتونی باشند. در انبارهای غیرکانتینتری سقف به صورت شیب‌دار ساخته می‌شود. به طورکلی سقف باید محکم، ضد آب و گرد و غبار طراحی شود.

استاندارد انبار مواد غذایی

یکی از انبارهای رایج، انبار مواد غذایی است. نگه‌داری از مواد غذایی باید طبق اصول بهداشتی انجام گیرد تا از بروز بیماری‌های مختلف و اتلاف مواد غذایی جلوگیری کند. برای رسیدن به این هدف باید کلیه فرآیندهای انبار مواد غذایی با اصول استاندارد انجام گیرد.

با استانداردهای انبارداری آشنا شوید 7 | آفکو

مکان:

انبارهای مواد غذایی باید در نزدیکی آشپزخانه‌ها، سوپرمارکت‌ها، رستوران و … باشد. محصولات غذایی باید برحسب میزان مصرف روزانه یا هفتگی به این مراکز ارسال و در انبار آن مکان با رعایت استانداردها نگه‌داری شود.

نور:

استاندارد نور در انبار مواد غذایی باید کافی و مناسب باشد. همچنین محصولات غذایی باید از تابش مستقیم نور خورشید به دور باشند.

دما:

درجه حرارت در انبار مواد غذایی نباید بیشتر از 15 درجه سانتی‌گراد باشد. به همین خاطر باید حتما انبار دارای تهویه و کولر مناسب و دارای هوای خشک و خنک باشد.

کف، دیوار و سقف:

ارتفاع استاندارد انبار 2 متر و حتما باید کاشی و سرامیک شود، تا هم قابل شست‌شو و هم غیرقابل نفوذ برای انواع موجودات باشد. همچنین کف انبار باید از موزاییک، سنگ و سرامیک باشد تا به راحتی شسته شود. همچنین سقف انبار باید رنگ روشن روغن باشد.

در و پنجره:

کلیه پنجره‌های موجود در انبار مواد غذایی باید با توری نمره ریز و ضد زنگ پوشانده شوند. کلیه درهای ورودی انبار برای جلوگیری از نفوذ حشرات باید پرده هوا و مجهز به فنر یا درب‌بند اتوماتیک باشند.

قفسه‌بندی:

به طور معمول قفسه‌ها در انبار مواد غذایی موازی و پشت سرهم است، و حدود 1 تا یک‌ و نیم متر جهت عبور و مرور و حمل و نقل در نظر گرفته می‌شود. چیدمان باید حداقل 30 سانتی‌متر با دیوار فاصله و ارتفاع قفسه‌ها از کف انبار بین 40 الی 45 سانتی‌باشد. قفسه‌بندی و پالت‌های انبار مواد غذایی باید از جنس فلز، پلاستیک فشرده و قابل شست‌وشو باشند.

چیدمان:

چیدمان مواد غذایی در انبار باید براساس ورود محصولات انجام گیرد، یعنی مواد غذایی که دیرتر وارد می‌شوند دیر نیز مورد استفاده قرار گیرند. همچنین انباردار باید مواد غذایی را به ترتیب تاریخ تولید و انقضا دسته‌بندی و ثبت کند.

فضای مورد نیاز:

به ازای هر 1 تن مواد غذایی باید حداکثر 4 مترمکعب فضا اختصاص داده شود.

منبع: لوتکا آبی کیش

به طور معمول قفسه‌ها در انبار مواد غذایی موازی و پشت سرهم است، و حدود 1 تا یک‌ و نیم متر جهت عبور و مرور و حمل و نقل در نظر گرفته می‌شود.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا