حمل و نقل بین المللیتجهیزات حمل و نقل زمینی
موضوعات داغ

بررسی حمل و نقل جاده ای اروپا در 2021

ترانزیت جاده ای

10 / 100

بررسی حمل و نقل جاده ای اروپا در 2021

 

در سال 2021 حمل و نقل جاده ای اروپا به بهبودی ادامه داد که در نیمه دوم سال 2020 آغاز شده بود اما نتوانست به سطح قبل از همه گیری بازگردد.

 

بررسی حمل و نقل جاده ای اروپا در 2021 8 | آفکو

همه‌گیری ویروس کرونا اقتصاد جهانی را به شدت تحت تأثیر قرار داده است. در اروپا، با تعداد زیادی کارخانه فلج در سال 2020 و بازار فروپاشیده مواجه بودیم، اما سال 2021 سال بهبودی بود.

با این حال، برنامه‌های حمایتی گسترده از اقتصاد و کسب‌وکارها که توسط دولت‌ها تصمیم‌گیری شد، امکان جلوگیری از موج ورشکستگی‌هایی را که متخصصان و ناظران حمل‌ونقل جاده‌ای از آن ترسیده بودند، فراهم کرد.

بازار باید با تقاضایی که از عرضه فراتر می رفت کنار بیاید. این تأثیری بر کل زنجیره تامین و به ویژه حمل و نقل داشته است. دوستان آنگلوساکسون ما از عبارت “طوفان کامل” برای توصیف ترکیبی از پدیده هایی استفاده کرده اند که قیمت حمل و نقل بار جاده ای اروپا را بالا برده است.

از جمله این موارد می توان به کمبود نیمه هادی ها، افزایش شدید قیمت سوخت و کمبود رانندگان کامیون اشاره کرد. به ویژه در بریتانیا که برگزیت اوضاع را بدتر کرده است.

این عوامل تأثیر تورمی بر قیمت حمل و نقل بار جاده ای در اروپا داشته است، اما با تفاوت بین بازارها. برخی از مشکلات ساختاری شده اند، مانند کمبود رانندگان. بنابراین ما می‌توانیم انتظار دوره‌ای از تورم پایدار نرخ حمل و نقل را در میان مدت داشته باشیم.

وضعیت اقتصادی: تثلیث رشد، کمبود، تورم

طبق پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۱ باید به ۵.۹ درصد برسد. در اروپا، آخرین پیش بینی های کمیسیون اروپا که در 11 نوامبر منتشر شد، رشد 5 درصدی تولید ناخالص داخلی را برای مدت مشابه پیش بینی می کند.فرانسه پویایی خاصی را نشان می دهد و انتظار می رود افزایش آن به 6.5٪ برسد. بنابراین با کاهش محدودیت‌های بهداشتی، بهبود اقتصادی قوی و عمومی است و این رشد پایدار باید تا پایان سال حفظ شود. اول از همه، در پایان سال جاری، موج پنجم و ظهور نوع Omicron به عنوان یادآوری است که اپیدمی کووید-19 همچنان وجود دارد. بدیهی است که در این مرحله اندازه گیری پیامدهای اقتصادی این موج پنجم غیرممکن است، اما تجارت جهانی قبلاً تحت تأثیر بسته شدن مرزها تصمیم گرفته شده توسط برخی کشورها به دلیل نوع Omicron قرار گرفته است.

بررسی حمل و نقل جاده ای اروپا در 2021 9 | آفکو

علاوه بر این، علیرغم بهبودی قوی، سال 2021 با تشدید کمبود مواد خام و گاهی اوقات نیروی کار مشخص شد. با حفظ تورم بالا، این پدیده تا حدی مزایای راه اندازی مجدد را از بین برده است. تورم در حال حاضر در حال افزایش است. طبق پیش بینی صندوق بین المللی پول، در پایان سال 2021، قیمت مصرف کننده باید 2.9 درصد در منطقه یورو، 4 درصد در آلمان و 2.9 درصد در فرانسه افزایش یابد.

به‌طور میانگین سالانه، آخرین پیش‌بینی‌های کمیسیون اروپا، تورم 2.6 درصدی را برای اتحادیه اروپا در سال 2021 در مقابل 0.7 درصدی در سال 2020 پیش‌بینی می‌کند. طبق گزارش INSEE، در فرانسه، افزایش قیمت‌ها و در فرانسه تسریع شده است. در ماه اکتبر به 2.6 درصد در 12 ماه رسید.

بازار حمل و نقل جاده ای همچنان پایین تر از سال 2019 است

پیش‌بینی‌های بازار توسط Transport Intelligence (Ti) نشان می‌دهد که بازار حمل‌ونقل جاده‌ای اروپا در پایان اکتبر 2021 نسبت به مدت مشابه سال قبل 8.6 درصد رشد داشته است، با رشد قوی‌تر در سطح بین‌المللی (+11.8 درصد) نسبت به بازارهای داخلی (+7.2 درصد).

خرده‌فروشی و تجارت الکترونیک جریان‌های فرامرزی کالاهای مصرفی را افزایش داده‌اند. در مقابل، بسیاری از بخش‌های صنعتی مانند ساخت‌وساز اثرات رکود و کمبود عرضه را احساس کردند. از آنجایی که این جریان ها ماهیت ملی بیشتری دارند، در مقایسه با رشد بازار حمل و نقل داخلی مانع شده است.

بهبود تجارت داخلی اروپا اندکی از سایر نقاط جهان پیشی گرفته است. در عین حال، رشد جابه‌جایی بار کامل کامیون (FTL) از جابجایی‌های کمتر از بار کامیون (LTL) پیشی گرفته است زیرا مشتریان به دنبال اطمینان از دسترسی به ظرفیت هستند. با این حال، انتظار می رود LTL 70.8٪ از کل بازار را در سال 2021 نشان دهد.

انتظار می رود در سال تقویمی 2021، رشد بازار حمل و نقل جاده ای در اروپا به 4.7٪ محدود شود. با حجم 339.9 میلیارد یورو انتظار می رود که بازار در 1.5 درصد کمتر از سطح 2019 باقی بماند.

بررسی حمل و نقل جاده ای اروپا در 2021 10 | آفکو

پنج اقتصاد بزرگ – آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و بریتانیای کبیر – حدود 60 درصد از کل فروش حمل و نقل جاده ای اروپا را به خود اختصاص داده اند. آلمان با سهم بازاری که کارشناسان Ti 20.1 درصد تخمین زده اند، پیشتاز از فرانسه (10.7 درصد)، ایتالیا (9.9 درصد)، بریتانیا (9.9 درصد) و اسپانیا (9.6 درصد) است.

با این حال، سه اقتصاد از پنج اقتصاد بزرگ اروپا، به آرامی از پیامدهای بحران بهبود می یابند: بریتانیا، ایتالیا و اسپانیا. دو کشور اخیر در حال پیشرفت قابل توجهی هستند، اما هنوز به اندازه کافی برای بهبود پس از فروپاشی 2020 نیستند. از سوی دیگر، با رشد 4.2 درصدی پیش بینی شده در سال 2021، آلمان تقریباً به سطح قبل از بحران (- 0.3 درصد) بازگشته است.

افزایش هزینه ها که باید ادامه یابد

بدیهی است که فشارهای تورمی به بخش حمل و نقل جاده ای رحم نکرده است. در فرانسه، افزایش قیمت تمام شده کامل اندازه‌گیری شده توسط کمیته راه‌های ملی (CNR) به طور متوسط به 4.8٪ در سال 2021 (5.2٪ برای مسافت طولانی) رسید. این افزایش شدید عمدتاً ناشی از انفجار قیمت گازوئیل بود.

CNR می گوید: «متوسط قیمت گازوئیل بدون مالیات بر ارزش افزوده تورم بسیار قابل توجهی را در سال 2021 نشان داد. در اکتبر 2021، قیمت آن 25.1 درصد بیشتر از سطح دسامبر 2020 بود. بر اساس داده‌های Ti و IRU، قیمت دیزل در سایر بازارهای اصلی اروپایی نیز به شدت افزایش یافته است: + 38.5٪ در آلمان در سه ماهه سوم 2021 در مقایسه با سه ماهه سوم 2020، + 26.6٪ در بریتانیا، + 25.5٪ در اسپانیا، + 20.6٪. ٪ در ایتالیا.

CNR تخمین می‌زند که بدون احتساب گازوئیل، هزینه‌های حمل‌ونقل جاده‌ای فقط در فرانسه بسیار اندک افزایش یافته است: + 1.5٪ به طور متوسط برای سال. اجزای این شاخص (دستمزدها، هزینه‌های ساختاری، کمک هزینه سفر و غیره) هیچ تغییر عمده‌ای را در سال 2021 نشان نمی‌دهند، اما با این وجود توجه می‌کنیم که هزینه‌های نگهداری به طور قابل توجهی افزایش یافته است (+ 2.7٪ به طور متوسط سالانه).

تحت تأثیر تورم هزینه های تعمیر و نگهداری (قطعات، خرید خدمات خارجی، روان کننده ها و سایر هزینه های کارگاهی) و هزینه های AdBlue (متوسط تورم سالانه 24٪)، هزینه های تعمیر 3.6٪ افزایش یافت.

از سوی دیگر، کمبود رانندگان، برخلاف آنچه در دیگر کشورهای اروپایی مشاهده شده، هنوز اثرات تورمی شدیدی بر دستمزدها در فرانسه ایجاد نکرده است. اما برای سال 2022 CNR افزایش هزینه های پرسنل را بین 4.5٪ تا 7.2٪ در دومین (مدت طولانی) پیش بینی می کند. پیش بینی می شود که افزایش سایر اجزای هزینه های حمل و نقل جاده ای بین 3.5 تا 4 درصد باشد.

افزایش قیمت حمل و نقل در سراسر اروپا

در این شرایط کمبود راننده در مقیاس پاناروپایی و افزایش قیمت سوخت، نرخ حمل و نقل جاده ای به سطح رکوردی رسید.

جدی ترین بخش این طوفان کمبود راننده است. حدود 400000 راننده در اروپا کمبود دارند که 100000 راننده در بریتانیا، 65000 در آلمان و 40000 تا 50000 راننده در فرانسه وجود دارد. بهبود اقتصادی تنها کمبودی را تشدید می کند که چیز جدیدی نیست! عدم جذابیت این حرفه، جمعیت سالخورده رانندگان (با میانگین سنی 44 سال)، و سطح بالای صلاحیت لازم برای انجام این حرفه، همگی دلایلی هستند که کمبود را توضیح می دهند.

 

اختلال در تولید کامیون

در سال 2021 عامل دیگری که منجر به اختلالاتی شد که حمل و نقل جاده ای کالا را تحت تأثیر قرار داده است: تاخیر در تحویل کامیون های جدید دلایل مختلفی وجود دارد که چرا حاملان باید صبور باشند.

در بهار سال 2020، این بیماری همه گیر باعث توقف سرمایه گذاری در شرکت های حمل و نقل در سهام نورد شد. سپس، از آنجایی که تقاضا همچنان در سطح بسیار بالایی باقی ماند، سفارشات در پایان سال 2020 و اوایل سال 2021 دوباره افزایش یافت. این تاثیر تاخیری با عامل دیگری ترکیب شد، چرخه تعویض ناوگان 3 ساله. با این حال، فروش کامیون در سال 2018 بسیار بالا بود. بنابراین این افزایش شدید تقاضا، ظرفیت تولید تولیدکنندگان را اشباع کرده است.

به گزارش Trans.info، این در سراسر اروپا، به ویژه در لهستان مشاهده شده است. در کل اتحادیه اروپا در مارس 2021، ثبت نام کامیون 56.8٪ افزایش یافت، اما این در مقایسه با افزایش 127.3٪ ثبت شده در لهستان، چیزی نیست!

سپس تولیدکنندگان با مشکلاتی در تولید مواجه شدند که به تمدید زمان تحویل وسایل نقلیه از قبل سفارش داده شده نیز کمک کرد. تولیدکنندگان نه تنها نتوانسته‌اند توان خود را افزایش دهند، بلکه حتی گاهی مجبور به توقف تولید به دلیل عدم تامین مدارهای مجتمع و تراشه‌های بخش خودرو شده‌اند بنابراین همه برندها تحت تأثیر قرار گرفتند.

افزایش تقاضا به لاستیک ها و نیمه تریلرها نیز مربوط می شود… بنابراین، با وجود احیای بازار حمل و نقل و تمایل شرکت های حمل و نقل به نوسازی انبارهای نورد، خودروها و نیمه تریلرهای سفارش داده شده ممکن است تا سال آینده به دستشان نرسد.

 

 

ترجمه شده توسط تیم آفکو

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا