حمل و نقل بین المللیتجهیزات حمل و نقل زمینی
موضوعات داغ

برق خودروهای برقی از کجا تامین خواهد شد؟

حمل و نقل بین المللی

برق خودروهای برقی از کجا تامین خواهد شد؟

 

در حالی که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا می خواهد در دوره ریاست جمهوری او میلیون ها خودروی برقی تولید شود این سؤال به قوت خودش باقی است که آیا نیروگاه ها و شبکه توزیع برق توان همراهی دارند یا نه.

در حالی که 4 ماه از طوفان و یخبندانی که در تگزاس باعث قطعی برقی شده بود می گذرد، مسئولان این ایالات می گویند تابستانی بسیار سخت در راه است و امکان آن زیاد است که برقی برخی نواحی قطع شود.

برق خودروهای برقی از کجا تامین خواهد شد؟ 6 | آفکو

شاید ایالات تگزاس بیشتر از بقیه ایالات ها در مرکز توجه قرار گرفته است اما موضوع نیروگاه ها و شبکه توزیع برق زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که صحبت از گسترش بسیار سریع خودروهای برقی است و در صورتی که زیرساخت های لازم در این زمینه ایجاد نشود، در دو فصل زمستان و تابستان، ظرفیت نیروگاه ها و شبکه های توزیع با این گسترش مطابقت نخواهد داشت.

مری بارا مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره جنرال موتورز می گوید: «امسال در ایالات متحده تقاضا به نقطه سرریز رسیده است. [یعنی از این بیشتر متقاضی نخواهد داشت]» درست است که تقاضا برای خودروها با قوای محرکه برقی و باتری رو به افزایش گذاشته اما تقریباً همه به حرف مدیر عامل جنرال موتورز رسیده اند و نظرسنجی ها هم نشان می دهد مردم تمایل زیادی به خرید خودروهای برقی نشان نمی دهند [حتی نظرسنجی ها نشان می دهد از از هر 5 صاحبِ خودروی برقی در کالیفرنیا، 1 نفر به خودروی بنزینی بازگشته است چون شارژ این خودروها پرمشقت است.] که دلیل آن قیمت بالاتر خودروهای برقی در مقایسه با بنزینی، فقدان شبکه سرتاسری در کشور و حالا هم دغدغه در مورد کشش و توان شبکه های توزیع برقی سرتاسری است.

این ها نگرانی هایی است که قرار است جو بایدن رئیس جمهور آمریکا پاسخگو باشد و برای همین هم هست که دولت او پیشنهاد صرف بودجه 170 میلیارد دلاری برای زیرساخت های لازم را مطرح کرده است. 10 درصد از این بودجه در نظر گرفته شده، باید صرف ساخت یا ایجاد جایگاه شارژ خودروهای برقی از شرق تا غرب آمریکا شود و جایگزین جایگاه های فعلی پمپ بنزین شود که در حال حاضر شبکه ای بی نظیر در سرتاسر این کشور دارند.

جنیفر گرانهولم Jennifer Granholm‌ وزیر انرژی این کشور هم که می گوید «باید پدال گاز را بفشاریم»، طرفدار گسترش خودروهای باتری دار است و روی طراحی، مهندسی و تولید داخلی تأکید دارد.  او که فرماندار سابق میشیگان بوده می گوید: «ما سرمایه گذاری روی فناوری ها و تحقیق و توسعه را دوبرابر می کنیم تا ساخت خودروهای برقی آسان تر شود و دسترسی مردم راحت تر باشد.»

دلایل زیادی وجود دارد که دولت ها روی گسترش خودروهای برقی تأکید دارند. دلیل اول نیاز به کاهش آلاینده های کربنی برای کاهش آثار گرمایش زمین است. دلیل دیگر، نیاز به کاهش وابستگی به سوخت های فسیلی و واردات بنزین و نفت است. یک دلیل دیگر هم وجود دارد و آن نگرانی آمریکا از چین و برتری این کشور در زمینه صنعت صنعت خودرو است چون علاوه بر رقابت های اقتصادی، نگرانی های امنیتی و دفاعی آمریکا را نیز تشدید خواهد کرد.

در حال حاضر چین علاوه بر آن که بزرگترین بازار و تولید کننده خودروهای برقی است، بلکه بزرگترین کارخانه های تولید باتری از نوع لیتیم-آیون را در اختیار دارد. به بیان دقیق تر براساس «اطلاعات بهینه کاوی معدنی» Benchmark Mineral Intelligence آمریکا فقط 4 کارخانه تولید باتری دارد در حالی که تعداد کارخانه های باتری سازی در چین 93 کارخانه است. این مؤسسه پژوهشی همچنین پیش بینی کرده است که تا سال 2030 تعداد گیگافکتوری های چین به 140 می رسد در حالی که در آمریکا فقط به 10 کارخانه خواهد رسید.

برق خودروهای برقی از کجا تامین خواهد شد؟ 7 | آفکو

در لایحه پیشنهادی به سنا، تقاضا شده است برای تشویق ساخت کارخانه های ساخت و مونتاژ باتری، به جای 7,500 دلار معافیت مالیاتی برای خودروهای الکتریکی 12,500 دلار در نظر گرفته شود با این شرط که این معافیت فقط به خودروهای تولید داخل تعلق بگیرد.

به نظر می آید که سازندگان هم این علائم را دریافت کرده اند طوری که برای مثال جنرال موتورز تصمیم گرفته است تا پایان امسال در لوردزتاون اوهایو کارخانه تولید باتری احداث کند. البته اخیراً هم اعلام کرده است که برای اسپرینگ هیل تنسی هم برنامه دارد. جنرال موتورز گسترش خودروهای برقی و باتری را جدی گرفته و این را می توان از برنامه ریزی برای سرمایه گذاری 35 میلیارد دلاری تا سال 2035 دریافت.

جیم فارلی Jim Farley‌ مدیر عامل فورد، مقام دوم بزرگترین خودروساز داخلی در آمریکا هم خبر از ایجاد و احداث کارخانه باتری در آمریکا داده است.

شرکت خودروسازی نوظهور تسلا هم در رنوی ایالات نوادا کارخانه گیگافکتوری دارد که یکی از بزرگترین منابع تولید باتری های لیتیم-آیون در دنیا است و قرار است در ایالات تگزاس هم یک کارخانه مونتاژ باتری تأسیس کند.

اما به جز خودروی برقی و کارخانه باتری، یک حوزه مهم دیگری وجود دارد که نباید مغفول باقی بماند و به همان اندازه نیاز به گسترش زیرساخت دارد، شبکه های توزیع برق و نیروگاه های برق هستند. اسکات هینسُن Scott Hinson مدیر فناوری پیکان استریک در آستن تگزاس می گوید: « باید این حقیقت را به رسمیت شمرد که زیرساخت های تولید و توزیع برق در این بخش از کشور نسبت به سایر بخش ها عقب مانده است.» با این که اعتقاد دارد هنوز وقت باقی است اما می گوید که عادت شده است که مشکلات را در دقیقه نود می بینیم و زمانی کار را شروع می کنیم که به معضل بزرگی تبدیل شده است.

پژوهش ها نشان می دهد که تولید و توزیع برق در آمریکا تا سال 2050 باید 40 درصد افزایش یابد تا بتواند خود را با گسترش خودروهای برقی هم وفق دهد.

پت رومانو Pat Romano مدیر عامل چارجپوینت ChargePoint، یکی از بزرگترین کمپانی های شارژ برقی می گوید: تردید نیست که افزایش خودروهای برقی بار مضاعفی روی شبکه های تولید و توزیع برق برجای خواهد گذاشت اما این روند بسیار بطئی است و دوران گذار بسیار کند است. تقریباً 80 درصد از دارندگان خودروهای برقی، خودروهای خود را در طول شب و در منزل شارژ می کنند که اتفاقاً زمانی است که ظرفیت ها خالی است.

به گزارش «انرژی امروز» از سایپا نیوز، با این حال شبکه تولید و توزیع برق نیاز به روزآمدی و بهبود دارد تا مردم با قطعی برق مواجه نشوند.

 

منبع: انرژی امروز

در حالی که 4 ماه از طوفان و یخبندانی که در تگزاس باعث قطعی برقی شده بود می گذرد، مسئولان این ایالات می گویند تابستانی بسیار سخت در راه است و امکان آن زیاد است که برقی برخی نواحی قطع شود.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا