حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

بزرگ ترین سازندگان هواپیما در جهان

صنعت حمل و نقل

بزرگ ترین سازندگان هواپیما در جهان

 

بزرگ ترین سازندگان هواپیما: صنعت هواپیماسازی یکی از حساس ترین و در عین حال پردرآمدترین صنایع است. صنعت هوایی یکی از عوامل مهم توسعه یافتگی کشورها محسوب می شود. در این راستا برخی از کمپانی های بزرگ از جمله بوئینگ و ایرباس توانسته اند گوی رقابت را بربایند.

بوئینگ


این شرکت در سیاتل، در ایالت واشنگتن توسط ویلیام.ای بوئینگ، تحت عنوان «شرکت محصولات و تولیدات هوایی اقیانوس آرام»با کمک جرج کُنراد وسترولتس مهندس ملوان ایالات متحده آمریکا تشکیل شد.

بزرگ ترین سازندگان هواپیما در جهان 6 | آفکو

شرکت بوئینگ بزرگ ترین شرکت فرآوران هوافضایی در جهان است و در سال ۲۰۱۱ به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ تجهیزات دفاعی جهان، شناخته شد. بوئینگ، بزرگ ترین صادرکننده کالا و خدمات، در ایالات متحده است و سهام آن، در بازار بورس نیویورک مبادله می شود.

این شرکت بزرگ هواپیمایی در سال ۱۹۱۶ تأسیس شده است و دارای بزرگ ترین ساختمان کارخانه به مساحت ۱۳میلیون مترمربع است. جالب است بدانید که بیش از ۳۵ هزار نفر در این کارخانه تولید هواپیما مشغول به کار هستند.

ایرباس


شرکت هواپیماسازی اروپایی و سازنده بزرگ ترین هواپیمایی جت مسافربری جهان است. دفتر مرکزی این شرکت در شهر تولوز فرانسه قرار دارد و کارخانه های آن در سراسر اروپا گسترده هستند.

شرکت ایرباس هم اکنون به عنوان بازوی تولید هواپیماهای مسافربری گروه ایرباس فعالیت می کند. ایرباس هم اکنون پس از بوئینگ، دومین شرکت هواپیماسازی جهان به شمار می آید و در حدود نیمی از هواپیماهای مسافربری و غیرنظامی جهان را تولید می کند.

این شرکت دارای ۵۷هزار کارمند و ۱۶ دفتر در کشورهای آلمان، فرانسه، بریتانیا و اسپانیا است. مونتاژ نهایی هواپیماهای ایرباس در شهرهای تولوز در فرانسه، هامبورک، در آلمان، سویل در اسپانیا و تیانجین در چین انجام می پذیرد.

بزرگ ترین سازندگان هواپیما در جهان

بزرگ ترین سازندگان هواپیما در جهان 7 | آفکو
ای تی آر


هواپیمای ای تی آر، توسط شرکت هواپیماسازی فرانسوی- ایتالیایی تولید می شود. بحران انرژی در سال ۱۹۷۳ باعث شد که توجه بسیاری از سازندگان هواپیما در جهان به لزوم توسعه هواپیماهای مسافربری منطقه ای دو موتوره توربوپراپ با ظرفیت بیش از ۳۰ صندلی جلب شود.

در بین این سازندگان، شرکت های آئرواسپشیال(فرانسه) و آئریتالیا(ایتالیا) به فعالیت در زمینه توسعه هواپیماهای این رده علاقه مند شدند.

مذاکرات بعدی این اتحادیه تازه تأسیس با خطوط هوایی، نیاز بازار به حدود دوهزار فروند هواپیمای ترابری منطقه ای را تا سال ۲۰۰۰ نشان می داد. در پرتو این پیش بینی امیدوارکننده، در ۴ نوامبر ۱۹۸۱ توافق مسئولان دو شرکت برای تکمیل و ساخت هواپیمای ای.تی.آر-۴۲، مقرر شد که کار ساخت ای.تی.آر-۴۲ به طور مساوی تقسیم شود. بدین شکل که آئریتالیا متولی ساخت بدنه دوم و دم و آئرواسپشیال عهده دار ساخت بال و مونتاژ نهایی شد.

سوخو


شرکت هوافضای روسی است که در سال ۱۹۳۹ توسط پاول سوخو بنیان گذاشته شد. این شرکت در زمینه ساخت هواپیماهای جنگنده تخصص دارد که شرکت سوخو بزرگ ترین تشکیلات هواپیماسازی روسیه است.

این شرکت مالکیت سهام های تمامی شرکت هایی را که برای هواپیمای سوخو قطعه تولید می کنند، در اختیار دارد و به همین علت بر چرخهٔ تولید، از طراحی گرفته تا ساخت و کنترل کیفیت، نظارت کامل ایفا می کند.

هواپیماهای سوخو نه تنها خط مقدم نیروی هوایی روسیه را تشکیل می دهند، بلکه بخش عمده ای از نیروی هوایی کشورهای دیگری مانند هند، ایران، آلمان، چین و مصر نیز هستند. در ژوئن سال ۲۰۰۷، شرکت سوخو ورود خود را به بازار هواپیماهای مسافربری اعلام کرد. نخستین هواپیمای مسافری طراحی شده توسط سوخو سوپرجت- ۱۰۰ نام دارد.

توپولف


هواپیمایی میان برد و ساخت کشور روسیه است که نخستین بار در ۴ اکتبر ۱۹۶۸ میلادی به پرواز در آمد. این کمپانی ۹۰۰ هواپیمای توپولف در مدل های گوناگون ساخته که از این تعداد ۳۲۵ فروند آن مدل Tu-154M است.

در ایران شرکت های هواپیمائی ایران ایرتور، تابان، آریا، کیش ایر، هواپیمایی کاسپین از مدل Tu-154M این هواپیما استفاده می کردند اما تا تاریخ ۱۳۸۹/۱۱/۱۰ فقط شرکت های ایران ایرتور، کاسپین، کیش ایر و تابان کاربر این هواپیما بودند که پس از این تاریخ این هواپیما در ایران زمین گیر شدند.

بزرگ ترین سازندگان هواپیما در جهان

فوکر


یک هواپیمای مسافربری ساخت شرکت فوکر در کشور هلند است. فوکر۱۰۰ که یکی از ساخته های این کمپانی است از سال ۱۹۸۸ روانه بازار شد. این هواپیماها از روی مدل قدیمی تر فوکر اف ۲۸ ساخته شدند، که در آغاز این هواپیما توانست بازار هواپیماهای مسافربر کوچک را تسخیر کند، اما با ورود بوئینگ ۷۳۷ و ایرباس ای ۳۱۸ و ارباس ای ۳۱۹ به این بازار نتوانست به رقابت ادامه دهد.

در مجموع ۲۸۳ فرونداز این هواپیما ساخته شد. ایران ایر با داشتن ۱۶ فروند فوکر ۱۰۰ و آسمان با داشتن ۲۰ فروند یکی از بزرگ ترین اپراتورهای این هواپیما هستند. تولید این هواپیما در سال ۱۹۹۷ متوقف شد. تا سال ۲۰۰۶ مجموعاً ۲۲۹ فروند فوکر ۱۰۰ در ۴۷ خط هوایی دنیا مشغول به فعالیت بودند.

ساب


شرکت ساب واقع در کشور سوئد در سال ۱۹۳۷ تأسیس شده است. این شرکت در ابتدا سازنده خودرو بود و سپس وارد صنایع هوایی شد. اکثر محصولات صنایع هوایی این شرکت بیشتر هواپیماهای نظامی بوده است.

شرکت ساب از بدو تأسیس خود پستی و بلندی های بسیاری دیده است و در صنایع دیگری مانند کامپیوتر خودروهای سبک، خودروهای تجاری دیزل سنگین و دیگر صنایع نظامی از جمله صنایع دفاع الکترونیک و… نیز فعالیت کرده است. در تاریخ اول ژانویه ۲۰۱۰ شرکت از ۱۵ واحد تجاری به پنج زمینه تجاری بازسازی، هوانوردی، دینامیک، سیستم های دفاع الکترونیک، راه حل های امنیت و دفاع و پشتیبانی و خدمات تبدیل شد.

بزرگ ترین سازندگان هواپیما در جهان

ایلیوشین

این کمپانی در زمینه ساخت هواپیماهای نظامی، ترابری و تجاری فعالیت دارد. شرکت ایلیوشین در سال ۱۹۳۳ توسط سرگئی ایلیوشین بنیان گذاشته شد. این شرکت هم اکنون به همراه شرکت هایی چون میگ، انتوف، سوخو، آنتونوف، توپولوف، ایرکوت و یاکوولیفزیر مجموعه ای از کمپانی یونایتد ایرکرف به شمار می آید.

حجم قابل توجهی از ناوگان هوایی جهان را تولید شرکت های بوئینگ و ایرباس تشکیل می دهد. اما بررسی های آماری نشان می دهد برخی مدل های تولیدی این شرکت ها در فهرست هواپیماهای خطرناک جهان قرار دارند.

 

منبع: حمل و نقل دنیا رهنورد

بزرگ ترین سازندگان هواپیما: صنعت هواپیماسازی یکی از حساس ترین و در عین حال پردرآمدترین صنایع است.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا