صادرات و واردات
موضوعات داغ

بسته بندی مواد غذایی

صادرات و واردات

بسته بندی مواد غذایی

 

 

مواد غذایی مهمترین محصولاتی هستند که تمام مردم دنیا هر روز نیاز به استفاده از آنها دارند. اما آیا صرفا نوع مواد غذایی که تمایل به خرید آن وجود دارد برای مصرف کننده حائز اهمیت است، یا نوع بسته بندی مواد غذایی نیز از اهمیت برخوردار است؟ باید بگوییم در ایران شرکت بسته بندی مواد غذایی بسیاری مشغول به فعالیت هستند تا بتوانند محصولی با کیفیت بالا و بسته بندی استاندارد به دست مصرف کننده برسانند.

بسته بندی مواد غذایی 6 | آفکو

امروزه مصرف کنندگان به دنبال تهیه محصولاتی هستند که از بسته بندی سازگار با محیط زیست برخوردار باشد. از این رو بیشتر تمایل به خرید مواد غذایی در بسته بندی های یکبار مصرف داشته و ترجیح می دهند این نوع بسته بندی ها قابلیت تجزیه در محیط زیست را نیز داشته باشد. این نیاز مصرف کنندگان منجر شده است تا برخی از بزرگترین شرکت های بسته بندی در ایران، در زمان استفاده از بسته بندی ها به برخی متغیرهای مهم توجه کنند.

بسته بندی هایی که برای مواد غذایی استفاده می شوند باید از ایمنی بالایی در برابر آلودگی ها، هوا، سموم، رطوبت و آسیب برخوردار باشند. تا در زمان حمل و نقل با آسیبی مواجه نشده و محصول در صحت کامل به دست مشتری برسد. از سوی دیگر ظروف بسته بندی شده باید از انعطاف پذیری بالایی برخوردار باشند تا بتوان آنها را محکم مهر و موم کرد.

 

انواع کارخانه بسته بندی مواد غذایی در ایران

 

کارخانه های بسته بندی مواد غذایی بسیاری در ایران فعالیت می کنند که هر یک از این کارخانه ها، در زمینه تولید بسته بندی های متنوع فعالیت دارد. به طور کلی انواع کارخانه بسته بندی مواد غذایی در ایران را می توانیم چنین دسته بندی کنیم:

 

بسته بندی مواد غذایی 7 | آفکو

شرکت هایی که در زمینه بسته بندی کارتن فعالیت دارند

کارخانه ها و شرکت های چاپ بسته بندی

تولید کنندگان و فروشندگان ماشین آلات برای بسته بندی مواد غذایی

واحدهای تولید کننده جعبه های بسته بندی

تولید کنندگان بسته بندی های شیشه ای

شرکت ها و کارخانه های تولید کننده ظروف پلاستیکی

شرکت های تولید کننده ظروف فلزی

 

هر یک از این شرکت ها و کارخانه های صنایع بسته بندی در استان های مختلف ایران مشغول به فعالیت هستند. از این رو می توان به راحتی بسته بندی های مختلف را از این شرکت ها در سراسر کشور تهیه کرد. در این میان باید به این مسئله اشاره کنیم که بیشتر کارخانه های بسته بندی مواد غذایی و بسته بندی های دیگر بیشتر در شمال کشور قرار دارند و مشغول به فعالیت هستند. تمام این کارخانه ها و شرکت های بسته بندی مواد غذایی به نوآوری و کیفیت توجه ویژه ای نموده و به دنبال تولید بسته بندی های با کیفیت و مقرون به صرفه هستند. تا مواد غذایی با کمترین میزان هزینه بسته بندی به دست مصرف کنندگان برسد.

 

استان های پر رونق شرکت های بسته بندی مواد غذایی

 

معمولا این دسته از شرکت ها باید در منطقه ای باشد که کارخانه های تولید کننده مواد غذایی و مواد اولیه در آنجا قرار دارند. تا شرکت های تولید کننده مواد غذایی بتوانند با کمترین میزان هزینه، به تجهیزات لازم جهت بسته بندی مواد غذایی خود دست یابند. استان های شمال کشور پر رونق ترین منطقه تولید بسته بندی های مواد غذایی در ایران به شمار می روند.

بیشتر استان های شمال ایران به مواد اولیه دسترسی دارند و از این رو شرکت ها و کارخانه های تولید کننده مواد غذایی بسیاری در این مناطق تاسیس شده اند استان های خراسان شمالی، استان های مجاور دریای خزر، استان های شمال آذربایجان و غیره همگی دارای معتبرترین شرکت بسته بندی هستند. البته باید به این مسئله اشاره کنیم که استان های شمال ایران از رطوبت بالایی برخوردار هستند و به همین دلیل روند بسته بندی این کارخانه ها کند پیش می رود.

استان های دیگر شمال ایران همچون استان های خراسان شمالی نیز به دلیل داشتن میزان زعفران زیاد به عنوان یکی از مواد غذایی، فرصتی برای فعالیت در زمینه بسته بندی دیگر مواد غذایی را ندارند. از این رو روند فعالیت آنها نیز آهسته است. در میان استان های یاد شده باید به استان های دیگری نیز اشاره کنیم، که تاسیس شرکت بسته بندی مواد غذایی در این استان ها می تواند آینده روشنی در پی داشته باشد. مثلا استان هایی که در بخش شمال غرب ایران واقع شده اند، به دلیل مجاورت با کشورهای دیگر و رونق صادرات به این کشورها، می توانند در زمینه بسته بندی مواد غذایی پیشرفت بیشتری داشته باشند و آینده روشنی در انتظار آنها باشد.

 

منبع: باسکول

امروزه مصرف کنندگان به دنبال تهیه محصولاتی هستند که از بسته بندی سازگار با محیط زیست برخوردار باشد.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا