صادرات و واردات
موضوعات داغ

بیشترین صادرات فولاد ایران به کجاست؟/ چشم‌انداز صادارت؛تایلند، ویتنام، تایوان و اندونزی

صادرات و واردات

بیشترین صادرات فولاد ایران به کجاست؟/ چشم‌انداز صادارت؛تایلند، ویتنام، تایوان و اندونزی

 

وضعیت صادارت معدن و صنایع معدنی ایران به تایوان و ویتنام 

ویتنام یک شرکت بزرگ فولاد سازی به نام هوآپات دارد که هم نیاز داخلی را تامین می کند و هم به سایر کشور های حوزه آ س آن فولاد صادر می کند. کشورهای حوزه آس آن  با یکدیگر توافق تجاری دارند به شکلی که واردات این حوزه معاف از عوارض است، بنابراین خرید فولاد از ویتنام به صرف تایوان است و  صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

وضعیت صادارت معدن و صنایع معدنی به تایلند و اندونزی

ایلند و اندونزی کشورهایی هستند که شانس صادرات فولاد  ایران به آن‌ها بیشتر است اما بازار محدودی دارند. چشم انداز صادرات فولاد ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز بستگی مستقیم به برنامه‌های فولادی این کشورها دارد. کشورهای حاشیه خلیج فارس مشغول تصویب بخشنامه برای اخذ عوارض واردات فولاد هستند. واردات محصولات میانی از کشورهایی همچون ایران و ترکیه و چین به تولیدات داخلی این کشورها لطمه می زند. بی شک تصویب این بخشنامه می تواند صادرات محصولات میانی ایران به این کشورها  را کاهش دهد.

بیشترین صادرات فولاد ایران به کجاست؟/ چشم‌انداز صادارت؛تایلند، ویتنام، تایوان و اندونزی 6 | آفکو

بازار بین المللی فولاد و سنگ آهن

بازار چین هدف اصلی صادرات محصولات فولادی ایران بوده و هست و باید تمام تمرکز ایران به صادرات این کشور باشد.  میزان واردات چین از ایران در مقایسه با حجم بزرگ واردات این کشور، زیاد نیست و آمار آن را باید از گمرک چین گرفت.

میزان صادرات ایران در سال گذشته حدود ۸.۵ نیم میلیون تن است که در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از کل صادرات فولاد ایران به چین است.  امسال پتانسیل صادرات فولاد ایران به چین به ۲ برابر افزایش پیدا کند. دلیل آن نیز بالا بودن قیمت جهانی فولاد و پتانسیل بازار چین برای فولاد ایران است هر چند که بطور موقتی بر اساس سیاست های اخیر دولت چین، قیمت فولاد بطور موقتی کاهش یافته است.

 

منبع: صدای بورس

ویتنام یک شرکت بزرگ فولاد سازی به نام هوآپات دارد که هم نیاز داخلی را تامین می کند و هم به سایر کشور های حوزه آ س آن فولاد صادر می کند.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

بیشترین صادرات فولاد ایران به کجاست؟/ چشم‌انداز صادارت؛تایلند، ویتنام، تایوان و اندونزی 7 | آفکو

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا