اخبارتجهیزات حمل و نقل
موضوعات داغ

بیش از چهار دهه صنعت کشتی سازی در هرمزگان

اخبار خارجی و داخلی

بیش از چهار دهه صنعت کشتی سازی در هرمزگان

 

 

ایزوایکو با درنظر گرفتن جایگاه خاص صنعت نفت در ایران، حوزه بی‌نظیر نفتی خلیج فارس و کشورهای ساحلی آن، رفت وآمد کشتی‌های متعدد حمل نفت به منطقه و همچنین به منظور ایجاد امکانات و تجهیزات مناسب برای ساخت و تعمیر انواع شناورهای کوچک و متوسط، به عنوان بزرگترین کشتی‌سازی در خاورمیانه مطرح است.

بیش از چهار دهه صنعت کشتی سازی در هرمزگان 6 | آفکو

کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران بزرگترین مجتمع صنایع دریایی کشور و یکی از شرکت‌های فعال زیرمجموعه‌های سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدور) است که در سال ۱۳۵۲ با طراحی شرکت آلمانی (بلوم اندفوس) با وسعت هزار و ۱۰۰ هکتار در۳۷ کیلومتری غرب بندرعباس آغاز به کار کرد.

هم اکنون بیش از پنج هزار و ۲۰۰ نفر در مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران که درقالب منطقه ویژه اقتصادی کشتی سازی خلیج فارس و با همکاری ۶ شرکت زیرمجموعه به صورت هلدینگ مرکزی اداره می‌شود، به کار مشغول هستند و تمام فعالیت‌های این مجموعه علاوه بر اشتغالزایی، نقش قابل توجهی در صرفه جویی ارزی و نیز کسب درآمد برای کشور دارد.

مجتمع اقتصادی معتبر و شناخته شده کشتی سازی خلیج فارس با زیرشاخه‌های مختلف درطول چهار دهه اخیز، افت و خیزهای فراوانی به خود داشته، ابتدا با تعمیر کشتی‌های کوچک و بزرگ و سپس غول پیکر آغاز به کار کرد و در یک دهه اخیر نیز به ساخت سکوهای نفتی و گازی روی آورده و می‌رود تا به صنعتی پیشرو در صنایع دریایی ایران تبدیل شود.

استان هرمزگان بدلیل ظرفیت‌های فراوانی که در بخش حمل ونقل دریایی اعم از تجاری و صیادی و پوشش استان‌های دریایی همجوار و کشورهای حوزه خلیج فارس را دارد، بالاترین سهم در زمینه ساخت و تعمیر انواع شناورها درمنطقه خاورمیانه به خود اختصاص داده است.

ظرفیت تعمیر و ساخت کشتی در مجتمع کشتی سازی و صنایع دریایی فراساحل (ایزوایکو) در بندرعباس با بیش از ۴۰ سال سابقه فعالیت یک فرصت ویژه به حساب می‌آید و بی‌توجهی به این ظرفیت، یک خطای راهبردی است.

همچنین این مجموعه توانایی اقداماتی مانند ساخت سازه‌های نفت و گاز به صورت ساحلی و فراساحلی، ساخت سازه‌های نفتی تجهیز شده همراه با ماشین‌آلات مدرن، به آب‌اندازی سکوهای فراساحل تا وزن ۸۰۰ تن و ساخت و تعمیر انواع سکوهای شناور را دارد.

بیش از چهار دهه صنعت کشتی سازی در هرمزگان 7 | آفکو

مدیرعامل ایزوایکو ابرازداشت: در بهمن ماه سال گذشته نیز نخستین کشتی یخچال دار(پشتیبانی ماهیگیری ) با قابلیت حمل ونگه داری ۳۵۰ تن آب شیرین در مخازن تعبیه شده به دست متخصصان داخلی در مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) در بندرعباس ساخته و با موفقیت آب‌اندازی شد.

در دوازدهم شهریورماه سال 99 بود که تمامی مراحل ساخت یک شناور۳۵۰ تنی پاک بوم ۴ که به سفارش اداره کل بنادر و دریانوردی با تکیه بر توان و دانش بومی و با وجود تحریم‌ها در این مجتمع انجام شد، با موفقیت به آب‌اندازی شد.

شناور پاک بوم ۴ قادر است ضایعات نفتی را مهار و در تانکرهایی که به آن مجهز هستند، انتقال دهد و با استفاده از یدک‌کش ضایعات را به کنار اسکله حمل کرده تا در مخزن‌ها تخلیه و به مکان موردنظر انتقال دهند.

این شناور دارای ارزشی افزون بر ۲۰۰ میلیارد ریال و با ظرفیت مخازن حمل ضایعات نفتی ۶۰۰ تن است که می‌تواند عملیات جمع آوری ضایعات نفتی را با تجهیزاتی پیشرفته انجام دهد.

 

ایزوایکو رکوردار ساخت سازه‌های دریایی در خاورمیانه

 

سازه‌های دریایی نفت و گاز نیز در مجموعه ایزوایکو با دستان توانمند کارشناسان ایرانی، تجهیزات مهندسی، محاسبات دقیق طراحی، ساخت بارگیری، نصب و راه اندازی می‌شود.

مدیرعامل مجتمع کشتی سازی و فراساحل ایران یادآورشد: ایزوایکو توانسته رکوردار ساخت سکوهای نفتی و گازی در خاورمیانه باشد و با وجود نیروهای بومی و توانمند هر روز بر موفقیت‌های این مجتمع عظیم افزوده می‌شود.

رضاییان اصل تصریح کرد: هر سکوی نفتی و گازی ساخته شده در مجتمع کشتی سازی، به ازای هر یک روز که زودتر ساخته شود، پنج میلیون دلار درآمد نصیب کشورمان می‌شود.

وی یادآورشد: درحال حاضر ایزوایکو بزرگترین سکوساز نفتی در کشور است که توانست با ساخت و بهره‌برداری از سکوهای نفتی هندیجان در شهریورماه جاری روزانه ۳۳ هزار و ۵۰۰ بشکه نفت را بر تولیدات نفتی کشور بیفزاید.

مدیرعامل ایزوایکو اظهارداشت: سکوی ۰۷ و ۰۸هندیجان از جمله سکوهایی است که ۹۹ و نیم درصدشان درخشکی و کارگاه ساخته می‌شود و نیم درصد باقیمانده با بارگیری این سکو بر روی بارج انجام و در دریا نصب و به بهره برداری می‌رسد.

رضاییان اصل گفت: ساخت سکوهای نفتی هندیجان ۴۵ میلیون یورو هزینه دربرداشت که ۴۵ درصد ارزان‌تر از مشابه خارجی آن است.

وی بیان داشت: با تداوم طرح‌های ساخت سکوهای نفتی قادریم نیروهای بیشتری را برای اشتغالزایی در این مجتمع بزرگ صنایع دریایی جذب کنیم و خوشبختانه ۱۵۰ نیروی متخصص در این حوزه فعالیت دارند.

مدیرعامل ایزوایکو اظهارداشت: سکوهای دیگری نیز در ایزوایکو درحال آماده شدن هستند و این مجموعه قادر به ساخت سکوهای نفتی بیشتری با آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا است.

 

منبع: تابناک
آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا