اخبار
موضوعات داغ

بی‌نیازی ایران از واردات کاتالیست‌های پتروشیمی تا سال 1402

اخبار داخلی و خارجی

11 / 100

بی‌نیازی ایران از واردات کاتالیست‌های پتروشیمی تا سال 1402

 

 

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با بیان این که انحصار شرکت های خارجی در تامین کاتالیست های مورد نیاز شکسته شده است، خبر داد: ایران تا سال 1402 از واردات کاتالیست های اصلی صنعت پتروشیمی بی نیاز می شود.

بی‌نیازی ایران از واردات کاتالیست‌های پتروشیمی تا سال 1402 6 | آفکو

به گزارش «انرژی امروز» از نیپنا؛ علی دفتری مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با گرامیداشت هفته پژوهش و تبریک به پژوهشگران صنعت پتروشیمی، اظهارکرد: شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی باپشتیبانی صنعت پتروشیمی و با بهره گیری از دانش روز جهان، همواره در روند توسعه این صنعت پویا نقش آفرین بوده است.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی افزود: این شرکت براساس برنامه ریزی های راهبردی خود در مسیر تدوین و توسعه دانش‌ فنی تولید کاتالیست ها و مواد شیمیایی مورد نیاز صنعت پتروشیمی، صنایع تکمیلی و بهینه سازی فرآیندهای واحدهای تولیدی و دانش های موجود و تجاری سازی دانش های فنی گام برمی دارد.

وی با بیان این که  از ۴۰ نوع گروه کاتالیست موجود در صنعت پتروشیمی ، 20 گروه آن در کشور داخلی سازی و صنعتی شده است، گفت: تا پایان امسال 8 گروه دیگر داخلی سازی می شود و 12 گروه باقی مانده نیز در حال  تحقیق ویا توسعه است.

شکست انحصار شرکت های خارجی در تامین کاتالیست ها

دفتری با بیان اینکه در زمینه تامین نیاز کاتالیست های مورد نیاز صنعت پتروشیمی، انحصار شرکت های خارجی شکسته شده است، تصریح کرد: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده تا سال 1402  ایران از واردات کاتالیست های اصلی مورد نیاز صنعت پتروشیمی بی نیاز می شود و در این مسیر شرکت پژوهش و فناوری با ارائه کاتالیست های مختلف مورد نیاز مجتمع های پتروشیمی، موجب کسب اعتماد به ساخت داخل شده است .

وی افزود: در سالهای اخیر با وجود تحریم های اعمال شده با همکاری مشترک و فعال شرکت های دانش بنیان و شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، نیاز شرکت های پتروشیمی به خارج از کشور برای تامین کاتالیست های خود کاهش یافته است.

بی‌نیازی ایران از واردات کاتالیست‌های پتروشیمی تا سال 1402 7 | آفکو

دفتری، به قابلیت ها و امکانات پیشرفته شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در مراکز تهران، اراک، ماهشهر و عسلویه اشاره کرد و گفت: شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی ارتباط و همکاری های بسیار خوبی را با پژوهشگران در بخش های مختلف دارد  وشرکت آماده هرگونه همکاری و تعامل مشترک با تولیدکنندگان کاتالیست ها است.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی ادامه داد: ارتباط با مراکز دانشگاهی ، شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها می تواند نیازهای صنعت را برطرف کند و به عنوان یک شرکت دانش محور، انستیتوهای پژوهشی (متانول، الفین و پروپیلن) در چند دانشگاه معتبر ایجاد کرده ایم و همکاری مطلوبی با مجموعه دانشگاهی کشور وجود دارد.

وی افزود: خوشبختانه همکاری و تعامل بسیار خوبی با هلدینگ های پتروشیمی وجود دارد و با حمایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی پروژه های متعدد مشترکی با هلدینگ ها و شرکت های پتروشیمی تعریف شده است که برخی از آنها نیز منجر به کسب نتایج بسیار ارزشمندی و عقد قرارداد با هدف حمایت از تولید داخلی شده است.

دفتری به قابلیت های موجود برای صادرات دانش فنی و کاتالیست به کشورهای دیگر اشاره کرد و گفت: با برخی از کشورهای همسایه از سوی بخش خصوصی مذاکراتی انجام شده است و امید است در آینده نزدیک بتوانیم در زمینه صادرات دانش فنی و کاتالیست نیز عملکردی قابل قبولی را رقم بزنیم.

وی تصریح کرد: با تلاش پژوهشگران توانمند شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی شعار «دانش ایرانی، آفرینش و توانایی » محقق شده است و مصمم هستیم با حمایت وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی برنامه های پیش بینی شده را برای سال های آتی محقق کنیم.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی به همکاری با شرکت ملی نفت، شرکت ملی گاز و نیز شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی اشاره کرد و افزود: در پی درخواست هایی از دیگر شرکت های تابعه وزارت نفت ،شرکت پژوهش و فناوری اعلام آمادگی خود را برای همکاری های مشترک اعلام کرده است و زمینه های همکاری در بخش های گوناگون فراهم است.

طرح GTPP اسلام آباد غرب نماد خود باوری

وی درباره ویژگی های طرح دانش بنیان اسلام آباد غرب اظهارکرد: طرح اسلام آباد غرب نخستین طرحی است که با دانش فنی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی ساخته می شود .

دفتری افزود:  این طرح نخستین پروژه ملی در صنعت پتروشیمی است که زنجیره آن در هر سه فاز از مسیر گاز طبیعی به متانول، متانول به پروپیلن و پروپیلن به پلی پروپیلن از دانش فنی ایرانی تعریف شده است و  شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی طرح GTPP اسلام‌آباد غرب را در تمامی مسیر ساخت حمایت خواهد کرد.

3 قرارداد با پتروشیمی های بوشهر ، تبریز و مروارید

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی درباره قرارداد با شرکت های پتروشیمی  بوشهر و تبریز درمورد تامین دانش فنی طرح های توسعه ای ساخت واحد پلی اتیلن سنگین،  اظهارکرد: با اجرایی شدن این دوقرارداد ، عملیات اجرایی ساخت این واحد ها با دانش فنی ایرانی آغاز شده است.

وی درباره قرارداد با پتروشیمی مروارید نیز گفت: قرارداد تامین 170 تن اکتیویتور مورد نیاز پتروشیمی مروارید میان شرکت  پژوهش و فناوری پتروشیمی و شرکت پتروشیمی مروارید در سال 1399 منعقد شد و پس از موثر شدن قرارداد، واحد اکتیویتور در مرکز ماهشهر شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی احداث و پیش از سررسید قرارداد ، محصول تولیدی به شرکت پتروشیمی مروارید تحویل داده شده است.

تامین دانش فنی طرح GTPP امیرآباد

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، تامین دانش فنی طرح GTPP امیرآباد در استان مازندران را از برنامه های آتی این شرکت برشمرد و بیان کرد: تفاهم نامه تامین دانش فنی(PVM) این طرح امضا شده است و در صورت صدور کامل مجوزهای مورد نیاز برای اجرایی شدن طرح GTPP امیرآباد آماده تامین دانش فنی آن هستیم.

 

منبع: انرژی امروز

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا