اخبار
موضوعات داغ

تامین مواداولیه لوازم خانگی فاجعه است/ قید صادرات را زده‌ایم

اخبار داخلی

تامین مواداولیه لوازم خانگی فاجعه است/ قید صادرات را زده‌ایم

 

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی با بیان اینکه واحد تولیدی باید از تامین مواد اولیه اطمینان داشته باشد، گفت: در تامین مواد اولیه فولاد، ورق و مواد پتروشیمی بی نظمی وحشتناکی وجود دارد.

عباس هاشمی در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد وضعیت تولید لوازم خانگی، اظهار داشت: در حال حاضر واحدهای تولیدی به شدت در تأمین مواد اولیه داخلی مشکل دارند؛ با مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در مورد اختصاص ارزهای مختلف به تولید، مسائل تخصیص ارز در بانک مرکزی تسهیل شد اما در تأمین مواد اولیه در بخش‌های فولاد، ورق و مواد پتروشیمی بی نظمی وحشتناکی وجود دارد.

تامین مواداولیه لوازم خانگی فاجعه است/ قید صادرات را زده‌ایم 6 | آفکو

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی با بیان اینکه پتروشیمی‌ها هر کاری تمایل دارند انجام می‌دهند، افزود: به عنوان مثال دیروز قیمت گریدی که ۲۸ هزار تومان بود، در بازار آزاد به ۱۳۰ هزار تومان رسیده بود که در اواخر روز این قیمت به ۱۸۰ هزار تومان هم صعود کرد؛ با این مدل تأمین مواد اولیه نمی‌توان از تولید حمایت کرد.

تولیدکنندگان باید از تأمین مواد اولیه مطمئن باشد

وی ادامه داد: واحد تولیدی باید از استمرار تأمین مواد اولیه که لازمه تولید است اطمینان داشته باشد اگر قرار باشد برای تأمین مواد اولیه هر روز یک فاز جدید ایجاد کنند، واحدهای تولیدی فلج می‌شوند.

هاشمی گفت: واحدی داریم که ۲ میلیون قطعه سفارش صادراتی در بخش لوازم خانگی کوچک داشت اما نپذیرفت وقتی علت را جویا شدم، تولیدکننده گفت که برای تأمین مواد اولیه چه از لحاظ قیمت و چه از لحاظ میزان اطمینان ندارد و نمی‌تواند به طرف خارجی تعهد بدهد که کالا را با قیمت و حجم مشخصی تحویل می‌دهد.

وی تاکید کرد: تولید، یک سرمایه گذاری درازمدت است، به همین دلیل نیاز به ثبات و تثبیت قوانین دارد. اینکه هر روز وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار با صدور بخشنامه‌های متعدد و متناقض، تولیدکنندگان را بلاتکلیف کنند، درست نیست. تولیدکننده در ایران حتی به صورت ماهانه نیز از قیمت مواد اولیه اطمینان ندارد و نمی‌داند امروز که ورق را خرید، هفته بعد به چه قیمتی باید همین ورق را بخرد. تأمین مواد اولیه به خصوص در بخش پتروشیمی افتضاح است و تولیدکننده به هیچ وجه تکلیف خود را در این بخش نمی‌داند.

عدم اطمینان از تأمین مواد اولیه، صادرات را از بین می‌برد

تامین مواداولیه لوازم خانگی فاجعه است/ قید صادرات را زده‌ایم 7 | آفکو

هاشمی گفت: استمرار افزایش تولید ارتباط مستقیم با استمرار تأمین مواد اولیه دارد. تولیدکننده باید برنامه ریزی مشخصی برای تولید داشته باشد تا محصولات را به درستی قیمت گذاری کند و یا اگر صادراتی می‌خواهد انجام دهد بتواند به طرف خارجی تعهد دهد. بازارهای خارجی اینطور نیستند که ما امروز یک قیمت را به آنها اعلام کنیم و فردا یک قیمت دیگر.

وی تاکید کرد: تا زمانی که مشکلات مربوط به تأمین مواد اولیه حل نشود، حتی اگر افزایش تولید داشته باشیم، افزایش تولید نمی‌تواند استمرار داشته باشد.

راه فساد باز است

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی با تاکید بر اینکه وزارت صمت نباید دخالتی داشته باشد، گفت: دیروز جلسه‌ای داشتیم که مسئولان به زعم خود در حال شفاف سازی بودند و فرمول‌های عجیبی برای ورق‌های فولادی اعلام می‌کردند در حالی که مشکل اصلی در زنجیره عرضه فولاد است. این زنجیره در کشور ما معیوب است. در شمش، اسلب و بیلت ۲ میلیون تن مازاد تولید داریم اما از آن طرف در ورق گرم و سرد کمبود داریم در حالیکه ظرفیت وجود دارد اما به دلیل عدم مدیریت واحد و جزیره‌ای بودن تصمیمات، زنجیره عرضه فولاد معیوب شده است.

وی با بیان اینکه زنجیره عرضه فولاد باید اصلاح شود، افزود: یارانه و رانت باید از فولاد حذف و راه فساد بسته شود. مسئولان راه فساد را باز گذاشته اند و بعد از آن طرف ۱۰ ها کمیته تشکیل می‌دهند که این فساد را آسیب شناسی و مدیریت کنند.

هاشمی گفت: به عنوان مثال همین ارز ۴۲۰۰ تومانی که خود مسبب بسیاری از فسادها شد یکی از عوامل رانت است. با اطمینان می گویم هیچ کدام از کالاهایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفتند با ارز ۴۲۰۰ تومانی توزیع نشدند بلکه صاحب کالا با هزار روش دور زدن قانون، بر روی کالای خود قیمت روز گذاشت و به مصرف کننده عرضه کرد. از این ارز هیچ سودی به مردم نرسید، فقط رانت‌های بی معنی برای برخی از افراد به وجود آورد.

منبع: خبرگزاری مهر

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا