حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

تجارت با کشور لهستان

حمل و نقل کالا

تجارت با کشور لهستان

 

(تجارت با لهستان): پایتخت جمهوری لهستان (به انگلیسی، Poland)، شهر ورشو (Warsaw). با جمعیت بالغ بر ۱٫۷۱۶٫۰۰۰ نفری (طبق سرشماری سال ۲۰۱۰) بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهر این کشور محسوب می شود. این کشور دارای قدمت تاریخی است. مساحت این کشور عددی بالغ بر ۳۱۲٫۶ هزار کیلومتر مربع است که آن را شصت و نهمین کشور بزرگ جهان و نهمین کشور بزرگ اروپا کرده است. همچنین با جمعیت ۳۸٫۵ میلیون نفری، این کشور سی و چهارمین کشور پرجمعیت جهان، هشتمین در قاره اروپا و ششمین در اتحادیه اروپایی می باشد.

 

تجارت با کشور لهستان 6 | آفکو

جغرافیا:

لهستان کشوری است در مرکز اروپا، از غرب با آلمان، از جنوب غربی با جمهوری چک، از جنوب با اسلوواکی، از شمال شرقی با لیتوانی و روسیه (منطقه برون بومی کالینینگراد)، از شرق با بلاروس، از جنوب شرقی با اوکراین و از شمال با دریای بالتیک همسایه است.

لهستان با حاکمیتی متمرکز دارای ۱۶ استان است. از مهم ترین شهرهای لهستان می توان به کراکوف ۷۵۶‌هزار نفر، ووچ ۷۴۲ هزار نفر، وروتسلاو ۶۳۲ هزار نفر، پوزنان ۵۵۶ هزار نفر، گدانسک ۴۵۵ هزار نفر، اشچچین و کاتوویتس اشاره کرد.

جنوب لهستان را کوه های کارپات دربر گرفته اند، رودهای اودر (Oder) و نیسه (Neisse) هم نیز در غرب لهستان جریان دارند. از جمله رودهای مهم لهستان می توان به، ویستولا (Vistula)، وارتا (Warta) و باگ‌ (Bug) اشاره کرد که نقش مهمی در تجارت لهستان ایفا می کنند. بلندترین نقطهٔ لهستان، کوه ریسی (Rysy) با ارتفاع ۲۴۹۹ متر می باشد که در جنوب لهستان و هم مرز با اسلوواکی در میان کوهستان کارپات قرار دارد.

 

جمعیت شناسی:

۹۶ ٪ نژاد مردم لهستان را، لهستانی ها، ۱ ٪ را آلمانی، ۱ ٪ را بلاروس ها و ۱ ٪ را نیز اوکراینی ها تشکیل می دهند، همچنین دین ۹۰ ٪ لهستانی ها، کاتولیک، ۱ ٪ ارتدکس و ۱ ٪ نیز پروتستان می باشد. زبان لهستانی، زبان رسمی کشور لهستان است.

نژادهای زیر در لهستان به چشم می خورد:

 1.  لهستانی ۹۸٫۷ درصد.
 2.  اوکراینی ۰٫۶ درصد.
 3.  آلمانی ۰٫۴ درصد.
 4. بلاروسی ۰٫۱ درصد.

در مورد مذاهب موجود در این کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کاتولیک ۹۵ درصد.
 2.  ارتودوکس ۲٫۳ درصد.
 3.  پروتستان ۰٫۴ درصد.

مهاجرت لهستانی ها به ایران در میانه جنگ دوم جهانی روی داد.

تجارت با کشور لهستان 7 | آفکو

در طی سال های ۱۳۲۰ الی ۱۳۲۳ خورشیدی بیش از ۱۵۰ هزار نفر از لهستانی ها برای مهاجرت به فلسطین و آفریقا، از کشور اتحاد جماهیر شوروی وارد خاک ایران شدند. تعداد مهاجرین در اردیبهشت ۱۳۲۱ خورشیدی به حدود ۱۳۰۰۰ نفر رسید.

 

سیاست:


(تجارت با لهستان): دولت در تبعید لهستان در سال ۱۹۴۴ جایگزین حکومت کمونیستی شد که توسط شوروی در لهستان روی کار آمده بود.

آنها پس از آزاد سازی شهر لوبلین واقع در شرق لهستان از دست کمونیست های وابسته به شوروی به این شهر رفته و در آنجا (دولت موقت لهستان) را تشکیل دادند. قانون اساسی جدید در سال ۱۹۵۲ از لهستان یک نظام دموکراتیک خلق که به نوعی تأثیرپذیری از شوروی بود، ساخت.

در سال ۱۹۵۵ لهستان به عضویت پیمان ورشو درآمد و همچنین سیاست خارجی لهستان کاملاً مطابق و الگو‌برداری شده از شوروی بود.

امروزه مهم ترین دغدغهٔ سیاست خارجی لهستان برپایی سامانهٔ دفاع ضد موشکی آمریکا در خاک این کشور است که با مخالفت شدید روسیه همراه شده است. نوع حکومت لهستان، جمهوری چندحزبی است که دارای دو مجلس قانون گذاری است. قوه مجریه این کشور به ترتیب رئیس جمهور، نخست وزیر و هیئت وزیران است. رئیس جمهور برای مدت ۵ سال انتخاب می گردد که حداکثر یک رئیس جمهور می تواند دو دوره در این پست خدمت کند.

 

اقتصاد:

واحد پول این کشور زلوتی است و هر زلوتی برابر است با ۱۰۰ گروش، یعنی حدود ۹۷۵۰ ریال.

لهستان تنها کشور عضو اتحادیه اروپا است که در زمان بحران اقتصادی در این قاره رشد اقتصادی مثبت داشت. (تجارت با لهستان)

این کشور یکی از اعضای اتحادیه اروپاست و در شرق قاره سبز قرار دارد. مهم ترین صادرات لهستان را، ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل، خواربار و حیوانات زنده و فراورده های کشاورزی تشکیل می دهند.

 

روابط تجاری ایران و لهستان:

ارزش تجارت ایران و لهستان در یک دهه اخیر افت و خیزهایی داشته و در سال های اخیر افتی قابل توجه داشته است.

بررسی آمارهای رسمی گمرک ایران نشان می دهد در سال ۸۵ ایران معادل ۱۲ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار کالا به لهستان صادر کرده است.

در سال ۸۶ ارزش صادرات ایران به لهستان به ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار رسیده، در سال ۸۷ ایران معادل ۱۶ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار کالا به این کشور صادر کرده و در سال ۸۸ ارزش صادرات ایران به لهستان به میزانی معادل ۲۰ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار رسیده است.

در سال ۸۹ صادرات ایران به این کشور به اوج خود رسیده و به میزانی معادل ۲۳ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار رسیده است.

ارزش کل صادرات ایران به لهستان در سال ۹۰ معادل ۱۶ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار، در سال ۹۱ معادل ۱۹ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار، در سال ۹۲ معادل ۱۶ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار و در سال ۹۳ معادل ۲۰ میلیون و ۶۰۰‌هزار دلار بوده است.

در سال ۹۴ نیز ایران معادل ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار کالا به لهستان صادر کرده است.

در سال ۹۴ ارزش کل واردات ایران از لهستان نیز ۲۹ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار بوده است. این در حالی است که ایران در سال ۸۵ معادل ۶۱ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار، در سال ۸۶ معادل ۶۹ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار و در سال ۸۹ معادل ۷۵ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار کالا از لهستان وارد کرده است.

اما در سال های بعد ارزش واردات ایران از این کشور روندی نزولی داشته است.

 

محصولات مبادله شده بین ایران و لهستان:

روده حیوانات، انگور خشک کرده، پسته، خرما، انگور بی دانه، چای سیاه، میوه های خشک شده، شیرینی، زعفران، سبزی، پنیر تازه و ماشین آلات نانوایی از جمله کالاهایی هستند که از ایران به لهستان صادر می‌شوند.

همچنین مکمل های دارویی، پمپ انژکتور، تراکتور جاده ای، آدامس بدون قند، ماشین های ریسندگی، سنگ‌آسیاب، ماشین آلات و دستگاه ها برای آماده کردن گوشت یاپرندگان خانگی، کمباین، پودر سیب زمینی. دستگاه های مکانوترا پی، ماساژ و سنجش توانایی روانی، مداد آرایشی، قزل آلا، منقل و خوراک پز، آلات و دستگاه ها برای سنجش یاکنترل فشار، لنت ترمز، ماشین آلات و دستگاه ها برا ی کارکردن روی خمیرکاغذ، کاغذ یا مقوا. ظروف شیشه ای، کود معدنی، کف پوش از جمله کالاهای وارد شده از لهستان به ایران است.

ثبت شرکت در لهستان:

دولت لهستان این اجازه را به افراد خارجی می دهد که فعالیت های کسب و کار خود را در این کشور تحت قانون حقوقی شهروندان لهستانی انجام دهند. این قانون برای سرمایه گذاران خارجی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا و دیگر سرمایه گذاران این اجازه را داده است که کسب و کار خود را در لهستان راه اندازی کنند و بتوانند اجازه اقامت و اجازه کار را دریافت کنند.

انواع شرکت های لهستانی:

 1.  شرکت با مسئولیت محدود از رایج ترین انواع شرکت های تجاری در لهستان است. این شرکت را با ۵۰۰۰ زلوتی می توان تأسیس کرد.
 2.  شرکت های سهامی که اغلب برای کسب و کارهای بزرگ در لهستان و توسط یک یا چند نهاد حقیقی و یا حقوقی تأسیس می شود حداقل سرمایه برای این نوع از شرکت ۱۰۰۰۰۰ زلوتی است.
 3.  شرکت های مشارکت مدنی در لهستان. این نوع شرکت برای کسب و کار های کوچک در لهستان طراحی شده است که توسط دو نهاد حقیقی و یا حقوقی می تواند تشکیل شود و تنها شرکا باید شراکت نامه خود را در دادگاه ملی لهستان به ثبت برسانند.
 4.  شرکت های خارجی فعال در لهستان. شرکت های خارجی نیز می توانند در لهستان شعبه و نمایندگی خود را دایر کنند.

تعهد به ثبت نام یک شرکت در لهستان:

اشخاص حقوقی در لهستان باید شرکت خودرا به صورت رسمی به ثبت ملی برسانند و از طریق پلت فرم‌های آنلاین ثبت شرکت جستجوی انجام دهند. و اطلاعات مورد نظر خود را پیدا کنند. شرکت ها در لهستان باید در دادگاه ملی این کشور به ثبت برسند. با یک شماره مالیاتی و شناسایی مشخص، وشرکت‌های ثبت شده باید حساب های بانکی مورد نظر و مشخص خود را افتتاح کنند. و سرمایه اولیه آنها به عنوان سپرده تعیین می شود.

شرکت های تابعه لهستانی:

(تجارت با لهستان): هنگامی که یک سرمایه گذار خارجی را برای تأسیس یک شرکت در لهستان انتخاب می کنید. باید به انتخاب بین شاخه اصلی و فرعی آن نیز توجه داشته باشید.

قانون لهستان این اجازه را داده است که سرمایه گذاران خارجی برای باز کردن شرکت در داخل لهستان با شریکی در لهستان این کار را انجام دهند. ولی این شرکت ثبت شده در لهستان به شرکت مادر خود در خارج از لهستان وابسته ومتکی است. این شرکت در واقع یک شرکت مسئولیت محدود لهستانی است. که باید تمامی قوانین و قررات مبنی بر مالیات و حسابداری در لهستان را رعایت کند.

 

منبع: حمل و نقل بین المللی دنیا رهنورد

ارزش تجارت ایران و لهستان در یک دهه اخیر افت و خیزهایی داشته و در سال های اخیر افتی قابل توجه داشته است.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا