حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

تحول در صنعت حمل و نقل و لجستیک

حمل و نقل و لجستیک

8 / 100

تحول در صنعت حمل و نقل و لجستیک

صنعت حمل و نقل و لجستیک به عنوان یکی از اصلی ترین صنایع خدماتی، نقش موثری در تولید، صادرات و واردات در جهان دارد. بر اساس گزارش های جهانی، این صنعت یکی از شاخص های موثر در تجارت است که از وسایل حمل و نقل برای جابجایی کالا، مسافر و به تبع آن انتقال فرهنگ ها و ارزش ها استفاده می کند و عاملی جدی در شکل گیری روابط بین اقوام و اقوام است. مردم متفاوت است. صنعت حمل و نقل که در حال حاضر در اکثر کشورهای جهان از جمله ایران به روش سنتی اداره می شود، با چالش های زیادی از جمله نوسانات قیمت سوخت، نبود زیرساخت های مناسب، نبود رهبران و از همه مهمتر تغییر نیاز مشتریان و استفاده از فناوری در این صنعت به استفاده از رایانه و پست الکترونیکی محدود شده است و این امر استفاده از فناوری های جدید و تحول صنعت حمل و نقل را بیش از پیش ضروری کرده است.
این صنعت به دو نوع بار و مسافر تقسیم می شود که در دسته حمل و نقل بار، چهار بخش هوایی (بار با هواپیما)، دریایی (باربری با کشتی)، ریلی (باربری با قطار) و زمینی (باربری) قرار می گیرند. کامیون) و در دسته حمل و نقل مسافر دو بخش (برون شهری و بین المللی) و (درون شهری) می باشد. بخش برون شهری و بین المللی را می توان در حوزه حمل و نقل هوایی، دریایی، ریلی و زمینی و بخش درون شهری تنها در بخش زمینی و ریلی مورد توجه قرار گرفت.
استفاده از سکوها در صنعت لجستیک و حمل و نقل کشور برای رفع نیازهای ارتقا و بهره وری، شفافیت در جابجایی محموله ها، دسترسی سریعتر به ظرفیت ترانزیتی، گسترش بازار فعالیت، اجرای کارآمد فرآیندها ضروری است. علیرغم مقاومت در برابر ویژگی هایی مانند کنترل قانونی بالا، هزینه های بالای خرابی و مبتنی بر منبع، این صنعت پتانسیل تبدیل شدن به پلتفرمی با ویژگی هایی مانند حساسیت اطلاعات، مقیاس پذیری، پراکندگی بالا، حداکثر عدم تقارن اطلاعات را دارد. و استفاده از پلتفرم های مبتنی بر فناوری های جدید مانند اینترنت اشیا (IoT)، بلاک چین، کلان داده، هوش مصنوعی (AI)، با دسترسی به بازارهای جدید و منابع درآمدی و افزایش بهره وری را تسهیل می کند. با مدیریت منابع ارتباط برقرار کنید، مدل های کسب و کار جدید ایجاد کنید، فرآیندهای پویا ایجاد کنید و انواع جدیدی از تراکنش ها را ایجاد کنید.
پلتفرم های حمل و نقل با گرد هم آوردن کارفرمایان، پیمانکاران و مشتریان، فرصت های یکپارچه سازی داده ها را برای بازیگران صنعت فراهم می کنند و از طریق الگوریتم های هوشمند، خدمات رقابتی و ایجاد ارزش را ارائه می دهند. به عبارت دیگر این سیستم ها ابزار و تجهیزات صنعتی ندارند، اما با ارائه ابزارهای ارتباطی و تعاملی، هزینه های مبادله بین تولیدکنندگان، تامین کنندگان و خریداران را کاهش داده و زنجیره تامین را تقویت می کنند. پیش بینی می شود رشد بازار جهانی حمل و نقل هوشمند (ITS) تا سال 2022 به بیش از 72.3 میلیارد دلار افزایش یابد. به تناسب این افزایش، بازار تأمین و تعمیر تجهیزات نیز 37٪ رشد سالانه جهانی خواهد داشت و از سال‌های 2018 تا 2020 به بیش از 10.9 میلیارد دلار می رسد.
عوامل اصلی در گذار صنعت به رویکرد پلت فرم به پنج دسته تقسیم می شوند: دیجیتالی شدن، تغییر در تجارت بین المللی، تغییر در فرآیند مبتنی بر نرم افزار، تغییر در تجارت داخلی بازار و تغییر در فرآیند مبتنی بر ماشین.
دیجیتالی شدن منجر به تغییراتی در رفتار مشتری، دسترسی به فناوری و تغییرات در شیوه های حفاظت از داده ها و فرصت هایی مانند ساده سازی فرآیندهای داخلی با کاربرد گسترده تر راه حل های دیجیتال، افزایش درآمد از طریق دسترسی دیجیتالی به مشتریان و ارائه فرصت های فراوان برای بازاریابی آنلاین شده است. در صنعت حمل و نقل ارائه می کند.
از جمله راه حل های ارائه شده توسط تغییر در تجارت بین المللی، پایانه های متقابل (کنوانسیون مرکوری) برای ارائه خدمات مرزی ارائه شده توسط گمرک، خدمات در بخش های حمل و نقل و لجستیک، از جمله خدمات بسته و پست، و زیرساخت های حمل و نقل است.
از اثرات تغییر در تجارت بین‌المللی در صنعت حمل و نقل، اتصال چین به اروپا با طرح کریدور جاده ای بوده که موجب کاهش هزینه های تجاری و سرمایه گذاری، نوسازی راه آهن، بزرگراه ها، ارتباط از راه دور و مراکز حمل و نقل واقع در کریدورهای اصلی، افزایش دسترسی به مناطق تجاری و ایجاد قراردادهای تجاری جدید شده است.
تغییر در فرایند مبتنی بر نرم ­افزار، موجب تغییر در این صنعت با ارائه راهکارهایی همچون سیستم­ های حمل و نقل هوشمند (ITS)، اتوماسیون فرآیند رباتیک (RPA)، پیش­بینی تعمیر و نگهداری و نظارت با هواپیماهای بدون سرنشین و بلاکچین می­گردد. رشد بازار جهانی سیستم حمل و نقل هوشمند (ITS) در کریدورهای عبوری از 72.3 میلیارد دلار را تا سال 2020 به همراه داشته و موجب اجتناب از هزینه های غیر ضروری در نگهداری و بازتعریف فرآیندهای ساده و تکراری شده است. تغییر در تجارت داخلی بازار، موجب اشتراک گذاری اقتصاد و یکپارچگی زنجیره ارزش بین شرکت های حمل و نقل و لجستیک، تجارت الکترونیک و تولید کنندگان گردیده و موجب رشد 17.5 درصد سهم تجارت الکترونیک در خرده فروشی تا سال 2021 خواهد شد.
نهایتا تغییر در فرآیند مبتنی بر ماشین، با ورود کسب و کارها به تجارت الکترونیک، راه حل های CEP برای تجارت الکترونیک، تجمیع و به اشتراک­ گذاری راهکارهای اقتصادی و ارتباط بخش­ها، فرصت هایی همچون بهبود کارآیی انبارداری با استفاده از فناوریهای جدید حمل و نقل را برای این صنعت فراهم خواهد کرد.
بر اساس تحلیل PESTEL ، یکی از عوامل سیاسی گذار در صنعت حمل و نقل، انعقاد توافق های تجاری بین اتحادیه اروپا و کشورهایی مانند ژاپن ، مکزیک و ویتنام و افزایش حجم تجارت بین آنها است. رشد نفوذ تجارت الکترونیکی، از عوامل اقتصادی گذار می باشد. یکی از عوامل اجتماعی، تغییر ترجیحات مشتریان به خرید آنلاین و تحویل در خانه می باشد. تکامل فناوری پایه که راه حلهای نوآورانه را تقویت می کند از عوامل مهم فنی است. تمرکز بر پایداری محیط زیست، به عنوان عامل محیطی، لجستیک را به سمت راه حل های سازگار با محیط زیست و ایمن تر سوق می دهد(لجستیک سبز). و در نهایت مقررات مربوط به محافظت از داده ممکن است موانعی برای اجرای فناوری های جدید و همکاری بین بازیگران صنعت ایجاد کند که عامل قانونی گذار در این صنعت است.
آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

تحول در صنعت حمل و نقل و لجستیک 2 | آفکو
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا