اخبار
موضوعات داغ

تخصص ژاپنی‌ها در ساخت مترو به داد ترافیک جاکارتا رسید

اخبار داخلی و خارجی

8 / 100

تخصص ژاپنی‌ها در ساخت مترو به داد ترافیک جاکارتا رسید

 

 

جاکارتا مدتها یکی از سه شهر نخستِ سیاهه پرازدحام‌ترین شهرهای جهان بوده است. اما امروز به لطف تخصص و فناوری ژاپنی راهی ‌تازه برای جابه‌جاشدن در این کلان‌شهر ۳۰ میلیون نفری ایجاد شده، و نخستین متروی جاکارتا یکی از پروژه‌های پایدار و بلندپروازانه در زمینه حمل‌ونقل شهری جهان به‌شمار می‌رود.

تخصص ژاپنی‌ها در ساخت مترو به داد ترافیک جاکارتا رسید 6 | آفکو

به گزارش «انرژی امروز» از یورو نیوز، محمد اقبال، شهروند جاکارتا دیگر برای رفتن به سر کار دردسر چندانی ندارد، او موتورسواری در خیابان‌های پایتخت را رها کرده و حالا از سامانهٔ ترابری سریع یا مترو استفاده می‌کند. محمد می‌گوید: «مترو واقعا باعث شده که زمان جابه‌جایی من خیلی کمتر شود، و همیشه هم سر وقت به اداره می‌رسم. از این گذشته، عادت تازه‌ای هم پیدا کرده‌ایم. آخر هفته با همسرو و فرزندانم با مترو به پارک بزرگ وسط شهر می‌رویم.»

اولین خط متروی پایتخت اندونزی به طول ۱۶ کیلومتر، در سال ۲۰۱۹ بین جنوب و مرکز شهر راه‌اندازی شد، و سبب شد راهی که پیمودنش با ماشین حدود ۲ ساعت طول می‌کشید با مترو ۱۸ دقیقه بیشتر به طول نینجامد.

این مترو که سروقت‌بودنش استرس شهروندان را کاهش داده، به‌وسیله رویکردی تماما ژاپنی ساخته شده است، و قطارهای سبک، کم‌مصرف و کارآمدی دارد که از ژاپن می‌آیند.

شیه‌گو هونزو، کارگزار ارشد آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن، در دفتر اندونزی می‌گوید: «در جاکارتا با افزایش جمعیت شمار خودروها هم بیشتر شده، و اینها ترافیک سنگین و آلودگی هوا را به بار آورده. دولت اندونزی برای حل این مشکل تصمیم گرفت با استفاده از تخصص و فناوری ژاپن متروی جاکارتا را راه‌اندازی کند.»

هر سال، و حتی در زمان همه‌گیری، میلیون‌ها مسافر از این مترو استفاده می‌کنند. شیوه جابه‌جاشدن مردم در جاکارتا نیز تغییر‌ کرده و افراد بیش‌ازپیش به پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری روی آورده‌اند. طبق پژوهش‌های دانشگاهی، انتشار آلاینده‌ها نیز در این شهر نسبت به پیش از راه‌اندازی مترو ۱۸ درصد کمتر شده است.

سیلویا حلیم، مدیر ساخت‌وساز متروی جاکارتا می‌گوید:‌ «هدف ما آن است که با ایجاد امکان سفر مطمئن،‌ اعتمادِ مسافرِ هر روزه را جلب کنیم و با این کار گزینه حمل‌ونقل عمومی را وارد سبک زندگی مردم کنیم. البته کار به اینها محدود نمی‌شود.»

تخصص ژاپنی‌ها در ساخت مترو به داد ترافیک جاکارتا رسید 7 | آفکو

مرحله دوم توسعه شبکه متروی جاکارتا هم‌اینک با پشتیبانی ژاپن در جریان است و بناست حدود ۱۲ کیلومتر خط تازه به این شبکه افزوده شود. این خط، پس تکمیل، جنوبی‌ترین نقطه جاکارتا را به شمالی‌ترین نقطه آن وصل می‌کند.

دایسوکه نانجو، عضو شرکت جهانی مشاوران شرق، و معاون مدیر پروژه ساخت متروی جاکارتا می‌گوید: «ما ساخت مجموعه‌ای تونل عمودی را به‌همراه یک ایستگاه چهارطبقه زیرزمینی، در نزدیکی کانال شهر در دست داریم. کار در چنین شرایطی بسیار سخت است. در نزدیکی این ایستگاه، به بقایای سازه‌های قدیمی برخورده‌ایم که کار را مشکل‌تر می‌کند. اما ماموریت داریم کار را سر وقت تمام کنیم.»

تخصص ژاپنی‌ها در حوزه حمل‌ونقل به‌خوبی در متروی جاکارتا به‌کار گرفته شده است، از هدایت عملیات ساخت و بهره‌برداری گرفته تا آموزش پرسنلی نظیر رانندگان قطار و کارکنان ایستگاه‌.

سیلویا حلیم در انتها می‌افزاید: «امروز شاهد انتقال دانش مترو و راه‌آهن هستیم، هم در زمینه طرح‌ و توسعه و هم در زمینه مهندسی و ساخت. ما به مدد همکاری با مشاوران و مدیران و پیمان‌کاران ژاپنی توانسته‌ایم استانداردهای کیفی‌مان را ارتقا بدهیم.»

 

منبع: انرژی امروز

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا