اخبار
موضوعات داغ

ترانزیت کالاهای هندی از گرجستان به روسیه به دلیل ارزانی حمل دریایی

اخبار داخلی و خارجی

8 / 100

ترانزیت کالاهای هندی از گرجستان به روسیه به دلیل ارزانی حمل دریایی

 

این اقدام اقتصادی است چرا که هزینه حمل و نقل دریایی آنقدر ارزان و ایمن است که حمل تا فاصله چند برابر زمینی را موجه می کند.

 تین نیوزچند روز پیش منابع خبری هند اعلام کردند ترانزیت کالاهای هندی به روسیه از مسیر گرجستان آغاز شده که اقدام از سوی برخی کارشناسن حوزه به دور زدن ایران توسط هندی ها تعبیر شده است.

ترانزیت کالاهای هندی از گرجستان به روسیه به دلیل ارزانی حمل دریایی 6 | آفکو

به گزارش تین نیوز، در این زمینه تحلیل های گوناگونی در شبکه های اجتماعی صورت گرفته که از جمله آنها دیدگاه مطرح شده توسط محمد اسماعیل علیخانی کارشناس حمل و نقل و نماینده اسبق ایران در کمیته حمل‌ و نقل اسکاپ است که این اقدام هند را به ارزان و ایمن تر بودن حمل  دریایی مرتبط می داند.

علیخانی در تحلیل این اقدام هند و روسیه در جمع متخصصان تین نیوز نوشت: این اقدام اقتصادی است چرا که هزینه حمل و نقل دریایی آنقدر ارزان و ایمن است که حمل تا فاصله چند برابر زمینی را موجه می کند.

وی افزود: مشکلات بار اندازی و بارگیری های مکرر، مسائل تقاطع های مرزی، تغییر بوژی ها در حمل ریلی، بار محوری ، قوانین و مقررات، همسان نبودن عضویت کشورها در کنوانسیون های بین المللی  و… از مطلوبیت امکانات زمینی می کاهد‌ و البته به ندرت مسئله سیاسی هم می شود.

او در توضیح استفاده از عبارت «به ندرت» گفت: چرا به ندرت؟ چون صاحبان کالا دولت ها نیستند. فورواردرها و صاحبان کالا به هزینه ها و ایمنی مسیر می اندیشند. مگر قهرا دولتی برای بخش  خصوصی مانع ایجاد کند.

نماینده اسبق ایران در کمیته حمل‌ و نقل اسکاپ، مولفه زمان سفر، را تعیین کننده دانست و افزود:  موافقت نامه و تفاهم نامه بین دولت ها گاهی جنبه تزیینی می یابد و گاهی یکی از طرفین یا یکی از اطراف تفاهم یا توافق، اهداف یا هدف خاصی را دنبال می کند.

علیخانی گفت: هدف عمده هند در چابهار دسترسی به افغانستان (و دور زدن پاکستان باتوجه به اختلاقات دیرینه) است که چابهار و قلمروی ایران، راه حل منحصر به فرد در این مورد و بقیه مطالب مشروط به اگرهای زیادی است.

او تاکید کرد: رقیب دریایی همیشه در صحنه  و مستقل از مسایل سیاسی و در کمال ایمنی و بدون نیاز به زیر بنای جدید و یا محدودیت ظرفیت در خدمت است.

ترانزیت کالاهای هندی از گرجستان به روسیه به دلیل ارزانی حمل دریایی 7 | آفکو

منبع: تین نیوز

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا