حمل و نقل بین المللیانواع سیستم های حمل و نقل
موضوعات داغ

ترانزیت کالا و اهمیت آن در اقتصاد کشورها

حمل و نقل و ترانزیت

ترانزیت کالا و اهمیت آن در اقتصاد کشورها

 

از زمان قدیم مردم برای تامین لوازم موردنیاز خود به مناطق مختلف سفر کرده‌اند و طی سفر لوازم مورد نیاز خود را تامین می‌کردند. بعد از گذشت سال‌ها همچنان شاهد این اتفاق هستیم و حتی امروزه اهمیت آن افزایش پیدا کرده و بسیار گسترده‌تر شده به طوری که تبادل کالا در کشورها و یا حتی قاره‌های مختلف انجام می‌شود.
بسته به موقعیت جغرافیایی و موارد دیگر از جمله موقعیت‌های فرهنگی، سیاسی و مهمتر از همه میزان منابع طبیعی کشورهای مختلف قابلیت تولید کالا به صورت انبوه خواهند داشت و پس از تامین میزان موردنیاز برای استفاده در کشور خود باقیمانده آن را برای افزایش درآمد به کشورهای دیگر صادر خواهند کرد.
در نقطه مخالف این قضیه هنگامی که یک کشور توان تولید کالای مورد نیاز خود را ندارد یا اینکه در تولید آن کم توان است و یا اصلا تولید آن با توجه به شرایط، صرفه اقتصادی ندارد تنها راه حل این مشکل واردات کالای مورد نیاز از کشورهای دیگر است.
تعداد اندکی از کشورها در موقعیت‌های جغرافیایی استراتژیک و کاربردی قرار گرفته‌اند. از این کشور‌ها به عنوان یک راه میانبر برای انتقال و جابجایی کالا استفاده می‌شود.

معنا و مفهوم ترانزیت

ترانزیت به معنای انتقال و جابه جایی کالایی که گمرگ نشده از گمرکی به گمرک دیگر اما با هماهنگی و تحت قوانین و نظارت گمرک است.
به عبارتی دیگر به انتقال و جابه جایی کالا و اقلام دیگر بین کشورهای مختلف ترانزیت گفته می‌شود. اصولا به کالایی که از سوی فروشنده ارسال شده است و در مسیر انتقال قرار دارد و هنوز به خریدار نرسیده کالای ترانزیتی گفته می‌شود.
ترانزیت روشی بسیار مناسب برای کشورهایی است که توان تولید برخی کالاهای موردنیاز خود را ندارند و یا در تولید آن کم توان هستند.
ترانزیت کالا یک فعالیت بین المللی است به همین دلیل هر کشوری برای انجام فعالیتهای ترانزیتی باید خود را با قوانین آن وفق داده و از آنها پیروی کند.
و اما بازارهای بین المللی ترانزیتی بسیار رقابتی هستند و هر کشوری در تلاش است که برای موفقیت خود در بازارهای ترانزیتی کالا هزینه‌ها را به صورت رقابتی اعلام کند. چراکه هر کشوری که بتواند از توانایی‌های خود در بازارهای بین المللی ترانزیتی کالا به خوبی استفاده کند و موفقیت کسب کند در واقع چرخه اقتصادی خود را با سود بسیار خوبی مواجه کرده کرد.
کشورهای مختلف با در نظر گرفتن مواردی از جمله هزینه ترانزیت بین المللی کالا وارد فعالیت‌های ترانزیتی با کشوری دیگر خواهند شد. پس یک کشور که به فعالیت‌های ترانزیتی احتیاج داشته باشد به دنبال همکاری با کشورهایی خواهد بود که هزینه کمتری به دنبال داشته باشند زیرا در کشوری که هزینه‌های حمل و نقل و جابجایی کالا در آن زیاد باشد مزیت رقابتی خود را در ترانزیت بین المللی کالا از دست خواهد داد.
اما باید بدانید که حوضه فعالیت‌های ترانزیتی تنها به فعالیت‌های ترانزیتی بین المللی و خارجی محدود نمی‌شود و بخشی قابل توجه از آن به فعالیت‌های ترانزیتی و حمل و نقل داخلی نیز مرتبط است.

ترانزیت کالا و اهمیت آن در اقتصاد کشورها 6 | آفکو
انواع فعالیت‌های ترانزیتی را می‌توان به این شکل تعریف کرد:

ترانزیت داخلی کالا و اقلام

برخی از جابه جایی‌های کالا فقط به دلیل انجام امور تشریفاتی گمرکی بین دو نقطه گمرکی در یک کشور صورت می‌گیرند که اصطلاحا به این عمل ترانزیت داخلی اطلاق می‌شود.
1- در ترانزیت داخلی در مرحله اول کالا در گمرک مبدا بررسی خواهد شد تا از مطابقت آن با چیزی که اظهار شده است اطمینان حاصل شود و در صورت مشاهده هرگونه تفاوت و تخلف کالا به عنوان کالای قاچاق شناخته خواهد شد.
-2 در مرحله بعد کالایی که به عنوان کالای ترانزیتی شناخته شده است باید طبق یک تاریخ معین در گمرک مقصد قرار داشته باشد و اما در صورتی که طی مدت زمان مشخص شده و درج شده در پروانه به مقصد نرسد کالا به عنوان کالای قاچاق شناخته خواهد شد مگر آنکه کالا به دلیل یک حادثه و یا تصادف در تاریخ معین به مقصد خود نرسد که در این صورت با ارائه جریمه‌ی نیروی انتظامی می‌توان کالا را با نهایتا 5 روز تاخیر به مقصد رسانده و ترخیص کالا را انجام داد.

ترانزیت به داخل کشور

ترانزیت کالا به داخل زمانی اتفاق خواهد افتاد که کالای موردنظر در یکی از گمرکات کشور قرار دارد اما کارهای مربوط به ترخیص آن باید در گمرکی دیگر در همان کشور صورت گیرد و کالا به این صورت به گمرک دوم منتقل می‌شود. این نوع جابجایی و ترانزیت کالا را ترانزیت به داخل می‌نامند.

ترانزیت خارجی

ترانزیت خارجی به ترانزیتی می‌گویند که تعداد کشورهای درگیر در حمل و نقل حداقل 3 کشور و یا بیشتر از 3 کشور باشند. یعنی به طور کلی انتقال و جابجایی کالا از مبدا تا مقصد مورد نظر در سه کشور یا بیشتر از آن صورت می‌گیرد. نکته مهم اینجاست که تاریخ و زمان ورود و خروج در هر کشور معین و مشخص است و نباید تاخیری در آن صورت گیرد. همچنین پیش از هر چیز مرزها و گمرک‌های هر کشور برای دریافت و انتقال کالا در ترانزیت خارجی مشخص خواهد شد.
ترانزیت به خارج
ترانزیت به خارج نوعی از انواع ترانزیت کالا است که در آن تنها یک مبدا و یک مقصد وجود دارد. یعنی جابجایی و صادرات کالا از مبدا گمرک کشوری به مقصد گمرک کشوری دیگر صورت می‌گیرد.

گذرنامه برای ترانزیت

هرگونه ورود و یا خروج در هر کشوری احتیاج به گذرنامه دارد. در این میان رانندگانی که کارشان ترانزیت کالا است باید از اداره گذرنامه دفترچه خروج و گذرنامه تهیه کنند و اداره گذرنامه نیز موظف است تا با گرفتن استعلام از سازمان حمل و نقل در کشور از ادعای فرد برای ترانزیت و حمل کالا و خروج از کشور اطمینان حاصل کند.
نیروی انتظامی نیز در این میان وظیفه دارد تا برای اینگونه رانندگان پلاک ترانزیتی و مخصوص ترانزیت کالا، دفترچه مالکیت و گواهینامه نامه بین المللی صادر کند.

ترانزیت فرودگاه به چه معناست؟

ترانزیت فرودگاه در واقع به توقف موقتی و زمان انتظار در فرودگاه یک کشور برای تعویض هواپیما گفته می‌شود. ترانزیت فرودگاه زمانی انجام می‌شود که بین دو پرواز فاصله وجود داشته باشد به همین علت به آن فاصله بین دو پرواز نیز گفته می‌شود. منطقه‌ی حمل و نقل در ترانزیت فرودگاه داخل فرودگاه صورت می‌گیرد و از فرودگاه خارج نخواهد شد.
امروزه با افزایش سفرهای هوایی و جابجایی کالا از طریق خطوط هوایی به دیگر کشورها، فاصله بین پروازها امری بسیار طبیعی است.
دو نوع ویزای فرودگاهی و یا ترانزیت وجود دارد که اولی ویزای کوتاه مدت است که اعتبار آن نهایتا 1 الی چند ساعت است و اما نوع بلند مدت ویزای فرودگاهی معمولا حداکثر تا 3 روز معتبر است.

ترانزیت کالا و اهمیت آن در اقتصاد کشورها 7 | آفکو
FOB در ترانزیت چیست؟

یک اصطلاح بین المللی است که بسیاری از قرار دادها برای حمل کالا بر اساس آن نوشته و توافق می شود. محتوا و معنای اصطلاح FOB بدین شرح است:
FOB مخفف کلمه‌ی Free on Board است و در قرارداد ترانزیتی که بر اساس فوب باشد، فروشنده کالا موظف است تا تمامی هزینه‌های ترانزیت کالا و خطرات احتمالی را تا زمان رساندن کالا به دست شرکت خریدار کالا در مکانی معین و مشخص بر عهده بگیرد و اما بعد از انجام این مراحل تمامی هزینه‌ها از جمله کرایه حمل کالا و بیمه و غیره بر عهده خریدار است.

سپرده در ترانزیت به چه معناست؟

منظور از سپرده در ترانزیت همان ارز، پول، چک و یا هر چیز دیگری است که یک شرکت دریافت کرده و در ترازنامه شرکت به عنوان پول ثبت شده است. ترازنامه یک سند است که تمامی حساب‌های مالی یک شرکت در آن ثبت و نگهداری می‌شود.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا