حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

ترخیص کالا از مرز ترکیه

حمل و نقل بین المللی

ترخیص کالا از مرز ترکیه

 

مرز رازی – کاپی کوی

گمرک رازی در استان آذربایجان غربی و حدود سه ساعت از ارومیه فاصله دارد . در آن سوی مرز گمرک «کاپی کوی» ترکیه قرار گرفته که زیر نظر گمرک «وان» است. گمرکات در دو طرف مرز همکاری خوبی دارند. در این نقطه ی مرزی جمعاً روزانه حدود پنج هزار مسافر ورودی و خروجی تردد می کنند. ترخیص مسافران توسط دو گمرک حتی تا پاسی از شب ادامه دارد. به علت اختلاف ساعت در دو طرف مرز، عملاً فعالیت مرز از ساعت 10:30 صبح شروع می شود. گمرک رازی 60 نفر و گمرک کاپی کوی 40 پرسنل دارد. انتقال مسافر از طریق راه آهن از مرداد ماه سال 94 ازاین مرز توسط مقامات ترکیه متوقف شده و قرار است حدود یک سال دیگر از سر گرفته شود.

مرز سرو – اسن دره

گمرک سرو در استان اذربایجان غربی و حدود یک ساعت از ارومیه فاصله دارد. در آن سوی مرز گمرک «اسن دره» ترکیه از زیر مجموعه های گمرک «وان» قرار دارد. بنا به اظهار مسئولین، فاصله گمرک اسن دره تا شهر وان سه ساعت است. نزدیک ترین شهر ترکیه به این مرز«یوکسک اووا» به فاصله نیم ساعت قرار گرفته و این شهر فرودگاه داخلی نیز دارد. گمرک اسن دره با ساختمان جدید و مدرن که سال گذشته افتتاح شد مجهز به اسکن کامیونی و چمدانی و سگ موادیاب است. دولت ترکیه برای احداث این ساختمان و منازل مسکونی 20 میلیون دلار هزینه کرده است. مقامات ترکیه در کنار گمرکات مرزی وجود بازارچه مرزی را ضروری نمی دانند. احداث ساختمان جدید گمرک سرو در حال انجام است و نیاز های آن از جمله اسکنر کامیونی در حال تامین و ایکس ری چمدانی و سگ موادیاب تامین شده است.
روزانه جمعاً حدود 1800 مسافر و حدود 20 کامیون ورودی و 20 کامیون خروجی و نیز تعدادی خودرو سواری از این مرز تردد می کنند. از تعداد 1800 مسافر فوق الذکر حدود 1000 نفر هر روز تردد می کنند. همکاری سازمان های ملی با گمرک سرو نسبتاً خوب است. در حال حاضر، در این گمرک امکانات قرنطینه گیاهی و دامی وجود ندارد ولی در صورتی که اعلام قبلی از گمرک سرو دریافت کنند می توانند مامور قرنطینه از گمرک وان احضار کنند.

ترخیص کالا از مرز ترکیه 6 | آفکو

 

مرز بازرگان – گوربولاغ

گمرک بازرگان در استان آذربایجان غربی در فاصله 300 کیلومتری ارومیه و 280 کیلومتری تبریز واقع شده است.
در آن سوی مرز گمرک «گوربولاغ» قرار دارد. گمرک بازرگان حدود 350 پرسنل و گمرک گوربولاغ 120 پرسنل دارد که قرار است به زودی به 180 نفر افزایش یابد. مدیر گمرک گوربولاغ تحت عنوان مدیر منطقه ای مستقیماً به آنکارا گزارش می دهد. روزانه حدود 800 مسافر ورودی و 800 مسافر خروجی از این مرز تردد می کنند. پروژه دیوار سازی ترکیه در مرز ایران ادامه دارد. نزدیک مراکز ترکیه به مرز، شهر «دوغو بایزید» و فرودگاه «آغری» هستند. گمرک بازرگان مجهز به اسکنر کامیونی و جمدانی و سگ های موادیاب است. گمرک گوربولاغ نیز اسکنر کامیونی و چمدانی و سگ های موادیاب و سیگاریاب و مواد منفجره یاب دارد. در مرز گوربولاغ در هنگام عبور کامیون های ورودی به ترکیه، فقط شماره کامیون را ثبت می کنند و سپس راننده در داخل محوطه گمرکی و فضای وسيع به کیوسک کنترل گذرنامه مراجعه می کند.

گمرک از برخی محموله های ورودی نمونه برداری و کامیون را عازم گمرکات داخلی می نماید. بر اساس ضوابط ریسک ده درصد کامیون ها ایکس ری می شوند و در صورت موارد قطعی قاچاق، محموله بازرسی فیزیکی و در صورت ظن قاچاق، توسط سگ کنترل می شود. این شیوه باعث تسریع حرکت کامیون ها می شود. در صورتی که بار کامیون خاطی یا مظنون فاسد شدنی باشد بلافاصله در سردخانه انبار می شود. گمرک ترکیه برای اسکن کامیون ها هزینه ای دریافت نمی کند.

در مرز گوربولاغ تیر پارک با ظرفیت 600 کامیون احداث و حدود شش ماه قبل به بهره برداری رسیده است.

در گمرکات مرزی، کارکنان گمرک ترکیه پس از سه سال خدمت به گمرکات دیگر منقل می شوند و لذا همه کارکنان مشمول برنامه گردش شغلی هستند که از نظر تأمین نیروی انسانی در نقاط دور افتاده و کسب تجربه مؤثر تلقی می شود.

برای بهبود وضعیت در این مرز با توجه به اهمیت خاص ترانزیتی و نقطه اصلی اتصال ایران و اروپا، لازم است سطح همکاری ملی در این نقطه ارتقا یابد.

ترخیص کالا از مرز ترکیه 7 | آفکو

 

گمرک خوی

گمرک خوی با مرز رازی حدود 100 کیلومتر فاصله دارد. در این گمرک حدود 20 نفر خدمت می کنند. با توجه به فعالیت های صنعتی و تولیدی در این شهر واردات کالا و مواد اولیه توسط این گمرک ترخیص می شود. اخیراً یک انبار اختصاصی برای شرکت نساجی خوی گشایش یافته است. این شرکت نقش مؤثری در اشتغال اهالی دارد.
با توجه به اینکه گمرک خوی در مسیر تجارت کشور های ترکیه، عراق، آذربایجان و ارمنستان قرار دارد، ایجاد رویه صادرات در این گمرکات برای حجم کاری گمرک بازرگان و سایر گمرکات مرزی ضروری به نظر می رسد.

منبع: تهران پیشرو

بر اساس ضوابط ریسک ده درصد کامیون ها ایکس ری می شوند و در صورت موارد قطعی قاچاق، محموله بازرسی فیزیکی و در صورت ظن قاچاق، توسط سگ کنترل می شود.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا