صادرات و واردات

ترخیص کالا 

صادرات کالا

ترخیص کالا

ترخیص کالا در ایران به مفهوم آماده سازی و ارائه اسناد و مدارکی از جمله مجوزات لازم جهت ترخیص کالا نظیر مجوزهای ترخیص کالا مانند مجوز استاندارد، مجوز بهداشت، مجوز وزارت ارشاد و کانون پرورش فکری کودکان، مجوز سازمان انرژی اتمی، مجوز وزارت ارتباطات و مخابرات، مجوز مبارزه با مواد مخدر، مجوز قرنطینه مرزی و مجوز قرنطینه نباتی و البته مجوز وزارت راه که به کلیه کالاهایی که با ناوگان غیر ایرانی به حمل و نقل بین المللی خود پرداخته باشند (شامل 10% کرایه حمل کالا) تعلق می گیرد را شامل می شود. ترخیص کالا همچنین شامل حمل و نقل بین المللی به روش سریع و ارسال کالا به مقصد نهایی درون مرزی می باشد. بسیاری از ترخیص کاران در حوزه هایی چون صنایع فلزی، شیمیایی و ماشین آلات و مواد اولیه به تخصص رسیده اند. ترخیص کاران معمولا در گمرکات بنادر و فرودگاه ها و یا مناطق آزاد متمرکز و مستقر حمل و نقل بین المللی می شوند.

تخصیص کوتاژ با توجه به مدت اعتبار کابوتاژ کالا به گمرک مقصد می باشد (تا سه ماه بعد از انقضای کابوتاژ کالا اگر گواهی نامه ی گمرک مقصد از طرف صاحب کالا که خود  نشان حمل و نقل بین المللی به روش سریع دهنده ورود کالا است ارائه نشود، کالا به مقصد نرسیده استنباط می شود.) حمل و نقل بین المللی به روش سریع در این مرحله تشخیص مسیر گمرکی جهت ترخیص کالا به روش سیستمی صورت می گیرد که شامل دریافت کوتاژ ترخیص کالا می شود، کوتاژ در واقع کد شناسایی برای ترخیص کالا و اظهارنامه می باشد.

 

ترخیص کالا  6 | آفکو

باید توجه کرد کالایی که ترخیص قطعی نشده برای گمرک در عوض وثیقه ای برای مطالبات گمرک چه در خصوص ترخیص کالای مورد بحث و چه در خصوص مطالبات معوقه ی حاصل از ترخیص کالاهای از پیش صورت گرفته می باشد.

بر مبنای اظهار صورت گرفته یکی از مسیرهای سبز ، زرد و قرمز انتخاب می شود.

گمرک پس از دریافت اسناد و مدارک ترخیص کالا به تشخیص هویت و تشخیص کارت ترخیص کالا بازرگانی می پردازد و در مراحل بعد به تشخیص نماینده قانونی جهت ترخیص کالا، وکالت نامه ترخیص و معرفی نامه، بررسی پروانه حق العملکاری و بررسی مطالبات معوقه و کنترل بدهی مربوط به ارزش کالا می پردازد.

بر اساس ماده 3 قانون مقررات واردات و صادرات وجود کارت بازرگانی ترخیص کالا با اعتبار برای افرادی که به واردات به صورت تجاری اقدام می کنند یک امر اجباری می باشد.

روش قیمت گذاری عامل مهمی در قسمت فروش و به خصوص تماس های حمل و نقل بین المللی به روش سریع سرد می باشد . در هنگامی که تماس سرد برقرار می کنیم 3 فاکتور مهم ارائه سرویس ها ، مهیا کننده ها و  نحوه ی معامله کردن تأثیرگذار هستند .

کیفیت و زمان ارسال نیز از عوامل مهم بالا آمدن یک ترخیص کالا کمپانی حمل و نقل بین المللی محسوب می شود . هرچه کالا با کیفیت بهتر و سریعتر به مقصد برسد ، مشتریان راضی تر و در نتیجه کمپانی معروف تر خواهد بود .

ترخیص کالا  7 | آفکو

همچنین ابعاد و مقیاس کالا عامل مهمی در تعیین روش حمل و نقل می باشد . حمل و نقل بین المللی به روش سریع معمولا برای بار های خیلی سنگین از حمل ونقل ریلی و دریایی استفاده می شود .

قابلیت انعطاف در و استفاده از تمام روش های موجود که پروسه حمل و نقل کالای مشتریان را راحت تر حمل و نقل بین المللی بهروش سریع می کند بخش قال توجهی از مشتریان ثابت را به ترخیص کالا خود جذب می کند .

همچنین سابقه کمپانی در تصادفات و خطرات احتمالی و به خصوص برای کمپانی های عظیم میلیارد دلاری همچون زنگ خطری محسوب می شوند  .

فعالیت کسب و کار های حمل ونقل بین المللی را می توان در توانایی های حمل و نقل بین المللی به روش سریع فورواردر و کریر نیز تعریف کرد . فورواردر روال های قانونی و کاغذ بازی ها را انجام و کریر وظیفه ی حمل و ترخیص فیزیکی کالا را شامل می شود .

در هر صورت ساختمان حرفه ی حمل و نقل بین المللی بسیار وسیع و همچنین از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است . و با توجه به قوانین موافقت شده توسط  کشور مبدأ و کشور مقصد انجام می شود .

 

 

باید توجه کرد کالایی که ترخیص قطعی نشده برای گمرک در عوض وثیقه ای برای مطالبات گمرک چه در خصوص ترخیص کالای مورد بحث و چه در خصوص مطالبات معوقه ی حاصل از ترخیص کالاهای از پیش صورت گرفته می باشد.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا