اخبار
موضوعات داغ

ترکیه و چین بیشترین مقصد واردات و صادرات از گمرکات آذربایجان‌ غربی هستند

اخبار داخلی و خارجی

 

گروه استان‌ها ـ ناظر گمرکات آذربایجان‌‌غربی به عمده کشورهای مبدأ وارداتی اشاره کرد و گفت: ترکیه با سهم وزنی ۷۳درصد و کشور چین بیشترین میزان صادرات از گمرکات آذربایجان‌غربی را دارا هستند.

توحید آذربد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به این‌که کل درآمد گمرکات استان در 10ماهه امسال چهار میلیون و 498 هزار و 322 میلیون ریال بوده است اظهار داشت: این میزان در مشابه سال گذشته پنج میلیون و 503 هزار و 346 میلیون ریال بود.

وی تصریح کرد: تغییرات درآمد گمرکات استان امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته 18 درصد به‌دلیل شیوع ویروس کرونا کاهش داشته است.

ترکیه و چین بیشترین مقصد واردات و صادرات از گمرکات آذربایجان‌ غربی هستند 6 | آفکو

ناظر گمرکات آذربایجان غربی سهم گمرک بازرگان از کل درآمد گمرکات استان را 56 درصد اعلام کرد و افزود: این گمرک بیشترین سهم از کل درآمد گمرکات استان را به خود اختصاص داده است.

وی گمرک خوی و رازی را از نظر سهم درآمد گمرکات استان در رتبه دوم عنوان کرد و گفت: این گمرکات در سال جاری 929 هزار و 47 میلیون ریال درآمد داشته‌اند که این میزان در مدت زمان مشابه سال گذشته 904 هزار و 958 میلیون ریال بود.

آذربد سهم گمرک خوی و رازی از درآمد گمرکات استان را 21 درصد برشمرد و اظهار داشت: میزان درآمد گمرک خوی و رازی در امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته سه درصد افزایش یافته است.

ناظر گمرکات آذربایجان ‌غربی همچنین سهم گمرک سرو را از کل درآمد گمرکات استان 9 درصد اعلام و اظهار داشت: گمرک پیرانشهر، سردشت و مهاباد سهم ناچیزی از کل درآمد گمرکات را به خود اختصاص داده‌اند.

وی به عمده کشورهای مبدأ وارداتی اشاره کرد و گفت: ترکیه با سهم وزنی 73 درصد و سهم ارزشی 66 درصد از لحاظ ارزش و وزن بیشترین واردات را دارا است.

آذربد بیان کرد: همچنین چین، اکوادور، عراق، آلمان، ایتالیا، امارات، هند، کلمبیا، بلغارستان، لهستان، فرانسه، جمهوری کره، فدراسیون روسیه، پاناما و هلند از دیگر کشورهای هدف برای صادرات به‌شمار می‌رود.

ترکیه و چین بیشترین مقصد واردات و صادرات از گمرکات آذربایجان‌ غربی هستند 7 | آفکو

ناظر گمرکات آذربایجان‌ غربی به عمده کالاهای وارداتی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: موز سبز تازه یا خشک‌کرده، اجزای قطعات برای تریلرها و نیمه‌تریلرها و یراق‌ها و اتصالات، انواع ریل از آهن یا فولاد از جمله کالاهای وارداتی از گمرکات استان به کشور است.

وی افزود: همچنین بلبرینگ، تلنبه‌های بتون، پارچه‌های شنیل از پنبه، پروفیل توخالی از آلیاژهای آلومینیوم و پروفیل توخالی از آلیاژهای آلومینیوم از دیگر کالاهای وارداتی از مرزهای استان به داخل کشور بود.

به گزارش تسنیم آذربایجان‌غربی 891 کیلومتر مرز مشترک با سه کشور عراق، جمهوری آذربایجان و ترکیه دارد و با دارا بودن 9 گمرک و پنج بازارچه مرزی شاهراه ارتباطی ایران به اروپا به‌شمار می‌رود.

منبع: تسنیم

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا