حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

تشریفات ترخیص کالا در ایران

حمل و نقل بین المللی

تشریفات ترخیص کالا در ایران

 

در حال حاضر تشریفات ترخیص کالا میان گمرکات الکترونیکی شده و دیگر وصولی های گمرک اعم از حقوق و عوارض گمرکی از طریق سیستم الکترونیکی بانکی انجام می شود. شماره ثبت کوتاژ توسط رایانه داده میشود. مجوزهای ترخیص کالا توسط رایانه کنترل می شود. ارزیاب اینترنتی تعیین میشود ،پروانه ترخیص از طریق رایانه صادر می شود.

تشریفات گمرکی بین شخص ذینفع و گمرکی انجام می گیرد  تا مقررات آئین نامه ای در مورد نظارت بر عبور مرور از گمرک انجام بشود. تشریفات گمرکی نسبت به رویه های مختلف طبق ضمایم کنوانسیون کیوتو تعریف شده.

تشریفات ترخیص کالا در ایران 6 | آفکو

سیر تشریفات امور گمرکی و ترخیص کالا در روش اعتبار اسنادی

پس از آنکه وارد کننده یا صادر کننده مجوزهای لازم را جهت ورود یا صدور کالا اخذ نمودند لازم است تشریفاتی را در گمرک انجام بدهند.

سیر تشریفات برای وارد کننده کالا

تشریفات مقدماتی:

تشریفات مقدماتی در ترخیص کالا وارداتی عبارت است از :

– ظهر نویسی اسناد توسط بانک گشایش کننده. ( توضیح اینکه به دلیل ارائه تسهیلات بانکی به خریدار، اسناد در ابتدا صدور به نام بانک ها صادر می گردد و بانک پس از تسویه حساب خریدار نسبت به ظهر نویسی اسناد به نفع وی اقدام می کند. و در مواقعی که خریدار قادر به تسویه حساب نباشد، بانک مالک کالا محسوب میشود. و کالا را به نفع خودش ضبط می کند. در هر حال پس از تسویه کامل خریدار با بانک در اعتبارات نقد ، بانک نسبت به ظهر نویسی اسناد اقدام می کند و در مورد اعتبارات مدت دار بانک پس از اخذ وثایق معتبر از خریدار نسبت به ظهر نویسی اسناد اقدام کنید.

–  تسلیم  اصل بارنامه ظهر نویسی شده به متصدی حمل و نقل و اخذ ترخیصیه از متصدی حمل و نقل.

متصدی حمل و نقل پس از تخلیه کالا در گمرک ، سندی را به نام ترخیصیه که نشان دهنده ی مالک کالا و همچنین محل تخلیه کالا در گمرک است با ذکر کامل تعداد بسته ها و وزن کالا و یا احیانا خسارت صادر می کند . و زمانی متصدی حمل و نقل اقدام به صدور ترخیصیه می کند که اصل بارنامه را از خریدار تحویل گرفته باشد و با متصدی حمل تسویه حساب نموده باشد. بنابراین خریدار پس از اخذ اسناد بانکی ، اصل بارنامه را تحویل نماینده متصدی حمل و نقل میده و نماینده متصدی حمل و نقل ترخیصیه کالا را برای خریدار صادر می کند.

لازم به ذکر است چنانچه طبق مقررات مجوزی باید برای ترخیص کالا اخذ بشود، خریدار باید نسبت به اخذ مجوز مربوطه اقدام کند.

تشریفات گمرکی:

تشریفات گمرکی در مکانی که تحت نظارت گمرک است اصطلاحا اماکن گمرکی انجام می شود

تشریفات ترخیص کالا در ایران 7 | آفکو

تنطیم اظهارنامه وارداتی

ثبت سفارش با مجوزهایی همچون اعلامیه فروش ارز وپروفرما

ضمیمه نمودن اسنادی همچون بارنامه، گواهی مبدا، لیست بسته بندی و بیمه نامه

 

تشریفات ورود و ترخیص کالای ورود موقت

صاحب کالا یا ترخیص کار اظهار نامه ورود موقت را تنظیم می کند و به گمرکی که قصد تخلیه کالا را در آن دارد ارائه می دهد. ضمیمه اظهارنامه اسنادی همچون فاکتور، بارنامه، قبض انبار، صورت عدل بندی و مجوز مربوطه باید باشد.

مراحل انجام تشریفات ترخیص کالا به صورت الکترونیکی

ابتدا اطلاعات اظهارنامه را ترخیص کار وارد می کند. سپس اظهار نامه دستی را همراه با اسناد و مجوزهای مورد نیاز (بر اساس کدهای مندرج در متن اظهار نامه) و فیش بانکی جهت رسیدگی به قسمت پذیرش اظهار نامه تسلیم می نماید سپس سیستم شماره ثبت اظهارنامه را ارائه می دهد سپس ارزیابی از کالا صورت می گیرد و رئیس سرویس ارزیابی از طریق شماره ثبت اظهار نامه آن را فراخوانی وبا استفاده از رایانه به ارزیابی سیستمی آن مبادرت نموده، شماره ارزیابی تعیین شده توسط سیستم را به صورت دستی در محل مربوطه (قسمت (ب) اظهار نامه) وارد و اظهار نامه را امضاء میکند. در مرحله آخر مراجعه به صندوق و پرداخت فیش و چاپ پروانه سبز گمرکی.

منبع: حمل و نقل دنیا رهنورد

در حال حاضر تشریفات ترخیص کالا میان گمرکات الکترونیکی شده و دیگر وصولی های گمرک اعم از حقوق و عوارض گمرکی از طریق سیستم الکترونیکی بانکی انجام می شود.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا