حمل و نقل بین المللیاخبار
موضوعات داغ

تضعیف رانندگان حرفه ای با تقسیم ناعادلانه منافع حمل و نقل جاده ای

حمل و نقل جاده ای

8 / 100

تضعیف رانندگان حرفه ای با تقسیم ناعادلانه منافع حمل و نقل جاده ای

 

 

یک فعال بخش حمل و نقل جاده ای گفت: سال هاست نه تنها هیچ مشکلی از مشکلات رانندگان جاده ای مسافری و باری حل و یا کم نمی شود بلکه روز به روز بر حجم مشکلات این بخش از حمل و نقل افزوده نیز می شود.

تضعیف رانندگان حرفه ای با تقسیم ناعادلانه منافع حمل و نقل جاده ای 6 | آفکو

به گزارش تین نیوز، جعفر زارع راننده فعال در بخش حمل و نقل کالا در شبکه های اجتماعی با بیان این مطلب، نوشت: بر همین اساس فهرستی از سوال ها و ابهامات، عوامل و علت مشکلات و تناقضاتی که در این عرصه وجود دارد و دغدغه های رانندگان بخش مسافری و باری جاده ای است را در ادامه ارایه می کنم.

1- چرا به رانندگان جاده ای مدارکی به نام حرفه ای داده می شود ولی در قانون کار آنها کارگر ساده تلقی می شوند؟

2- چرا با وجود اینکه به رانندگان کارگر ساده اطلاق می شود ولی در مجموعه قوانین ساری و جاری هیچ کدام از امتیازات بخش کارگری به آنها تعلق نمی گیرد؟

3- رانندگان در ایران زیرمجموعه چه نهادی محسوب شده و بر اساس دستورالعمل کدام نهاد فعالیت می کنند؟

4- چه نهاد یا سازمانی برای رانندگان پروانه فعالیت صادر می کند؟

5- چرا سازمان متولی صدور پروانه فعالیت برای رانندگان، آنها را زیر چتر حمایتی مجموعه قوانین خود قرار نمی دهد؟

تضعیف رانندگان حرفه ای با تقسیم ناعادلانه منافع حمل و نقل جاده ای 7 | آفکو

6- چرا با وجود تایید سختی کار از سوی اکثریت سازمان های ذیربط و با وجود حر فه ای قلمداد شدن آنها،  قانون سختی کار تاکنون شامل حال آنها نشده است؟

7- چرا افراد بازنشسته و بازخرید شده از مشاغلشان، اجازه فعالیت در این صنف را پیدا می کنند و چرا تعداد قابل توجهی راننده صوری که در مشاغل دیگر فعالیت می کنند در این صنف وجود دارند؟

8- طبق قوانین کار کارگر باید هشت ساعت کار کند هشت ساعت کار راننده در سیستم حمل و نقل چگونه محاسبه می شود. چرا مجموعه زمان هایی که راننده درگیر گرفتن بار و مسافر و  عزیمت به محل بارگیری و مسافرگیری هستند و روزهایی که بار یا مسافر ندارند و یا ساعت های طولانی انتظار برای مسافرگیری  بعضا تا ۲۴ ساعت جزو ساعت کار راننده محاسبه نمی شود؟

9- چرا رانندگان عمومی امنیت شغلی و بعضا امنیت جانی ندارند؟

10- چرا از تعرض خودروهای اینترنتی و شخصی به حریم رانندگان عمومی در پایانه ها جلوگیری نمی شود؟

11- چرا با وجود قانون، برای برخورد با مسافربرهای شخصی اقدامی نشده و با وضع قوانین محدود کننده فعالیت ناوگان عمومی، فعالیت مسافربرهای شخصی تقویت می شود؟ چرا در این خصوص مماشات و مصلحت گرایی و تضعیف حمل و نقل عمومی جایگزین اعمال قوانین در حمایت از حمل و نقل عمومی در همه اشکال آن می شود؟

12- در کدام کشور توسعه یافته و نیافته دنیا خودروهای شخصی حق فعالیت و مسافربری دارند؟

13- از عمده عوامل  تصادفات کشوری خواب آلودگی راننده عنوان می شود. آیا برای رفع خستگی و کم خوابی رانندگان که قبل از  شروع به حرکت به عناوین مختلف بر آنان  تحمیل می شود تمهیداتی اندیشیده شده است؟

14- آیا می دانید نه تنها هیچ استراحت گاه امن و مناسب در جاده ها بلکه در پایانه ها هم وجود ندارد و اگر خوابگاهی هم در پایانه ها وجو دارد آنچنان نامناسب است که رانندگان در همین پایانه ها نیز خوابیدن در داخل خودرو یا جعبه اتوبوس را بر این خوابگاه ها ترجیح می دهند؟

15- یکی از دلایل خواب آلودگی و خستگی رانندگان وجود نامنی در جاده ها و خرابی جاده ها است که موجب می شود رانندگان سعی کنند با رانندگی بیشتر  خود را به محلی امن برسانند.

16- در برخی نقاط جاده ها نوشته شده محدوده تصادف ناشی از خستگی، آیا دراین  نقاط و یا حتی کنار قرار گاه های  پلیس راه مکان مناسبی برای استراحت رانندگان پیش بینی شده است که رانندگان بتوانند در آنجا با خیال آسوده از ایمنی مکان، استراحت نموده و با رفع خستگی وخواب آلودگی به سفر ایمن خود ادامه دهد؟

17-وضعیت تعیین حقوق رانندگان باید توسط چه نهادی کنترل و به مرحله اجرا درآید؟ چرا برای یک کارگر شرکتی یا اداری چیزی به نام فیش حقوقی تعریف می شود و در آن همه حق و حقوقش تعریف می شود. ولی برای یک راننده حرفه ای که با جان و مال خود و مردم سر و کار دارد هیچ اقدامی مبنی بر دفاع از حق و حقوق به حقش انجام نمی شود؟ واقعا عجیب نیست که راننده حق بیمه کاری نداشته باشد؟ آیا برای یک راننده، علی الخصوص راننده فاقد ناوگان، بیکاری پیش نمی آید؟

18 -چرا بیمه رانندگان بیمه خویش فرما نامیده می شود و به آنها کارگر ساده گفته می شود؟ اگر راننده کارگر محسوب می شود  پس باید کارفرمایی این میان وجود داشته باشد تا کارگر برای او کار کند. کارفرما در سیستم کاری رانندگان عمومی چه کسی است؟ آیا کارفرما سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای است که مجوز فعالیت صادر می کند است یا مالک ناوگان؟ در هر دو صورت یا سازمان باید پاسخگو باشد یا مالک، پس چرا بیمه خویش فرما؟

19- سرمایه جاری در سیستم حمل و نقل سرمایه شخصی افراد سرمایه گذار  است. پس چرا سازمان مجموعه قوانین را تدوین می کند و نیروی انتظامی پلاک عمومی بروی ناوگان نصب می کند؟ وقتی سرمایه شخصی است پس چرا پلاک عمومی دولتی؟ اگر پلاک تحت نظارت قاطع دولت است، چرا دولت حامی ناوگان از نظر لوازم یدکی، روغن، لاستیک، کرایه و غیره نیست ؟

20-  آیا ما در کشورمان  چیزی به نام جاده استاندارد داریم؟

21 – درآمد عوارض اتوبان ها کجا هزینه می شود که وضعیت آنها اینچنین اسفناک است؟

22- بیمه تکمیلی چیست؟ چرا باید شخصی که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارد تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار گیرد؟ چرا و به چه حقی قرارداد بیمه تکمیلی رانندگان را کانون شرکت ها باید با بیمه ها و آن هم با شرکت هایی که باتمایلات و منافع شخصی آنها سازگار است، منعقد نماید؟ چرا اموری که مستقیما با رانندگان مرتبط می باشد به خصوص اموری که آب و نانی از آن در می آید به کانون شرکت ها واگذار شده است ؟ مگر رانندگان خود تشکل ندارند؟چرا تعهدات بیمه تکمیلی رانندگان همواره  نصفه و نیمه بوده و همین تعهدات هم در عمل اجرا نمی شود؟ چرا متولیان قرار داد بیمه تکمیلی هیچگاه پاسخگوی مشکلات رانندگان در خصوص نارسایی و عدم ایفای تعهدات از جانب بیمه گر  نبوده اند؟

23- چرا باید تصمیم گیرنده برای رانندگان و دارندگان ناوگان، انجمن و کانون شرکت ها‌ی باری و مسافری باشند؟ مگر کانون خودمان توانایی انجام کار را ندارد؟

24- چند درصد از زحمات و مشکلات حمل و نقل کشور در قیاس با رانندگان  بر دوش شرکت ها می باشد؟ چطور است که منافع حاصله از حمل ونقل کالا و مسافر این چنین ناعادلانه تقسیم می گردد که راننده محتاج نان شب است ؟

25-  چه میزان سرمایه جاری در صنف توسط شرکت های باربری و انجمن آنها به گردش در می آید و چه میزان درآمد نسبت به سرمایه گذاری صورت گرفته نصیب شرکت ها و رانندگان و مالکین  می شود؟

26 – مدیر فنی یعنی چه و چه کسی و چه نظارت و کنترلی به لحاظ سنجش صلاحیت و عملکرد آنان وجود دارد؟

27 – تن بر کیلومتر یعنی چه و چرا در کشور اجرایی نمی شود؟ چه کسانی مسبب این سهل انگاری هستند؟

28- ضریب تطبیقی چیست و چرا در برخی استان ها ضریب زیر یک محاسبه می شود؟

29 – چرا مسئولان حمل و نقلی گرایش به سوی شرکت محوری دارند؟

30 – یکی از مهمترین عوامل وجود و افزایش مشکلات در حمل و نقل جاده ای حضور مدیرانی از بخش راهداری در بخش حمل و نقل جاده ای می باشد. این گونه مدیران بهتر نیست در همان بخش تخصصی انجام وظیفه نموده و جاده های کشور را نجات بخشند !؟

31- ما یک وزیر در دولت داریم و چند بخش بسیار مهم کاری که همه این بخش ها دچار مشکل بوده و در وضعیت نامناسبی بسر می برند.

 

منبع: تین نیوز

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا