حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

تعیین تعرفه گمرکی چیست و چگونه انجام می شود؟!

حمل و نقل کالا

تعیین تعرفه گمرکی چیست و چگونه انجام می شود؟!

 

تعیین تعرفه گمرکی یکی از مهم‌ترین کارهای قبل از ثبت سفارش کالا و انجام امور گمرکی جهت واردات محموله به داخل کشور است. در واقع تعرفه یک کد ۸ رقمی است که برای تعیین جایگاه کالا و شناسایی آن در ترخیص کالا استفاده می‌شود. این کد تعیین کننده مقدار حقوق گمرکی قابل پرداخت برای ورود محموله است.

 

تعیین تعرفه گمرکی چیست و چگونه انجام می شود؟! 6 | آفکو
اهمیت تعرفه گمرکی در تخصیص ارز:

تخصیص ارز یکی دیگر از موضوعات مرتبط با تعیین تعرفه گمرکی است. با انتخاب تعرفه گمرکی مناسب می‌توان به محموله وارداتی، ارز دولتی تخصیص داد.

 

تعیین تعرفه گمرکی چگونه انجام می‌شود؟

 

تعرفه با توجه به نام کالا، کاربرد آن، مواد تشکیل دهنده کالا و نوع کاربرد تعیین می‌شود. به عنوان مثال برای واردات مواد شیمیایی ابتدا باید مشخص شود که فرمول ماده شیمیایی چیست؟ در چه صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و کاربرد آن چیست؟ و نقش آن در پروسه تولید چیست؟

با توجه به اطلاعات، از طریق کتاب قانون و مقرراتی که هر سال سازمان مقررات و وزارت صنعت و معدن تجارت منتشر می‌کند، می‌توان تعیین تعرفه را انجام داد.

ارزیابی تعرفه چگونه انجام می‌شود؟

پس از ورود کالا به گمرک، کارشناس ارزیاب، کالای وارد شده به گمرک را با کد تعرفه گمرکی اختصاص داده شده ارزیابی می‌کند تا کالا با کد تعرفه گمرکی همخوانی داشته باشد. در صورت عدم همخوانی تعرفه با محموله وارد شده، ممکن است وارد کننده مشمول جریمه شود یا به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ارجاع داده شود.

تعیین تعرفه گمرکی چیست و چگونه انجام می شود؟! 7 | آفکو

 

نقش تعیین تعرفه در معافیت گمرکی:

در بیشتر موارد به ماشین آلات و محموله‌هایی که در خط تولید به کار گرفته می‌شوند، معافیت گمرکی مالیاتی تعلق می‌گیرد و از وارد کننده حقوق گمرکی و ارزش افزوده دریافت نمی‌شود. یکی از وظایف مهم ترخیص کار و شرکت‌های مشاور در ثبت سفارش و ترخیص کالا، تسلط بر قوانین و مقررات گمرکی و انجام سریع و درست امور گمرکی است تا وارد کننده به حق قانونی خود برسد.

 

 لیست ۷۷ قلمی معافیت گمرکی:

تعیین تعرفه درست، نقش بسزایی برای دریافت معافیت گمرکی دارد. اگر محموله وارداتی مد نظر در لیست ۷۷ قلمی اداره صنعت وجود داشته باشد، اداره صنعت و معدن هر استانی امکان تخصیص معافیت گمرکی به محموله وارداتی را مستقیماً خواهد داشت. اگر امکان گنجاندن تعرفه گمرکی در لیست ۷۷ قلمی وجود نداشته باشد، درخواست به وزارت خانه مربوطه ارسال می‌شود تا برای دریافت یا عدم دریافت معافیت گمرکی تعیین تکلیف شود.

 

 

منبع: داهی تجارت

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا