اخبار
موضوعات داغ

تقویت ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس

اخبار داخلی و خارجی

8 / 100

تقویت ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس

 

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس برای آنچه که مقابله با «تهدیدهای ایران» عنوان شده است تقویت می‌شود.

به گزارش «انرژی امروز» از دویچه وله، قرار است ۱۰۰ شناور و زیردریایی بدون سرنشین به تجهیزات ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده اضافه شوند. فرمانده این واحد نظامی آمریکایی ایران را «تهدید شماره یک» در منطقه خواند.

تقویت ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس 6 | آفکو

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در خاورمیانه روز دوشنبه، ۲۱ فوریه (دوم اسفند) از راه اندازی یک  «واحد مشترک ناوهای بدون سرنشین با کشورهای هم‌پیمان» خود در منطقه خبر داد. با این اقدام، گشت‌زنی در بخش وسیع‌تری از آب‌های منطقه صورت خواهد گرفت و کنترل آن آسان‌تر خواهد شد.

آدمیرال برد کوپر، فرمانده ناوگان پنجم مستقر در بحرین به آسوشیتدپرس گفت، ۱۰۰ شناور بدون سرنشین به طور چشمگیری ظرفیت نظارتی نیروی دریایی ایالات متحده در «آب‌های حیاتی» را چند برابر می‌کنند.

به گفته این مقام نظامی، حمل و نقل دریایی در منطقه در سال‌های اخیر، پس از خروج آمریکا از برجام، بارها در معرض خطر بوده است.

کوپر تاکید کرد، با استفاده از سیستم‌های بدون سرنشین به سادگی می‌توان زاویه دید و کنترل را بیشتر کرد. او در حاشیه نمایشگاه و کنفرانس سیستم‌های بدون سرنشین در ابوظبی گفت، این سیستم‌ها از قابلیت اطمینان بالایی برخوردار هستند و دیگر لازم نیست در مناطق پرخطر از نیروی انسانی استفاده شود.

فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا ابراز امیدواری کرد که پروژه «شناورهای بدون سرنشین با استفاده از هوش مصنوعی» با همکاری شرکای منطقه‌ای تا تابستان سال ۲۰۲۳ عملیاتی شود.

ناوگان پنجم مسئولیت حفظ منافع آمریکا در خلیج فارس، دریای عمان، دریای سرخ، خلیج عدن و بخش‌هایی از اقیانوس هند را به‌عهده دارد و مرکز آن در بحرین است.

تقویت ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس 7 | آفکو

تنها از تنگه هرمز ۲۰ درصد نفت مورد نیاز جهان می‌گذرد.

ایران، «تهدید شماره یک»

آدمیرال کوپر در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس اظهار داشت: «به‌ خوبی ثابت شده است که ایران در منطقه‌ای که ما مامور رسیدگی به آن هستیم، تهدید شماره یک به‌شمار می‌رود».

او در این راستا به موشک‌های بالستیک، موشک‌های کروز، پهپادها و نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی در منطقه اشاره کرد.

کوپر مدعی شد که عملیات حوثی‌ها در یمن «تهاجمی» است اما فعالیت آمریکا در منطقه «جنبه دفاعی دارد».

پیش‌تر گفته شد که ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا سرگرم آزمایش ده‌ها ناو بدون سرنشین در رزمایش‌های خود در خلیج فارس است. به گفته مقامات آمریکایی، در این راستا پهپادهای ساخت اسرائیل نیز در پشتیبانی از  زیردریایی‌های بدون سرنشین و پهپادهای آمریکایی آزمایش می‌شوند.

منبع: انرژی امروز

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا