اخبار
موضوعات داغ

حجم تجارت ایران و اتحادیه اروپا ۷ درصد رشد کرد

اخبار داخلی و خارجی

8 / 100

حجم تجارت ایران و اتحادیه اروپا ۷ درصد رشد کرد

 

آمارهای ایران می‌گوید حجم تجارت ایران و سوییس در سال جاری رشدی ۱۰۰ درصدی داشته است. از سوی دیگر طبق گزارش مرکز آمار اتحادیه اروپا، در ۱۱ ماهه نخست سال ۲۰۲۱ حجم تجارت ایران و ۲۷ کشور اروپایی ۷ درصد رشد داشته است.

به گزارش «انرژی امروز» از دویچه وله، ایران در سال گذشته در میان کشورهای اروپایی، بیشترین میزان صادرات را به آلمان (۲۴۸.۸ میلیون یورو)، ایتالیا (۱۶۳.۳میلیون یورو) و اسپانیا (۸۵

حجم تجارت ایران و اتحادیه اروپا ۷ درصد رشد کرد 6 | آفکو

ایران در سال گذشته در میان کشورهای اروپایی، بیشترین میزان صادرات را به آلمان (۲۴۸.۸ میلیون یورو)، ایتالیا (۱۶۳.۳میلیون یورو) و اسپانیا (۸۵

شریف نظام مافی، رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوییس در گفت‌وگو با ایلنا گفته است: «سوییس الان بزرگترین شریک تجاری اروپایی ایران است و از آلمان و فرانسه و ایتالیا تجارت بیشتری با ایران دارد. »

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوییس که درباره موافقت مجلس با «اجتناب از اخذ مالیات مضاعف در تجارت ایران و سوییس» گفت‌وگو می‌کرد، گفت، «پس از وضع مجدد تحریم‌ها در دوران ترامپ، بیشتر شرکت های سوییسی برخلاف سایر شرکت‌ها اروپایی از ایران نرفتند و تداوم حضور داشتند.»

بنا بر این گزارش، حجم تجارت ایران و سوییس در طی سال جاری ۱ میلیارد و ۱۰۴ میلیون دلار بوده که رشد ۱۰۰ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.

از این بین صادرات ایران به سوییس ۹ میلیون و ۳۰۵ هزار دلار بوده و واردات از این کشور نیز سهم ۱ میلیارد و ۹۴ میلیون دلاری را به خود اختصاص داده است.

شریف نظام مافی با تأکید بر اینکه لغو تحریم‌ها هزینه تجارت را کمتر می‌کند، می‌گوید امیدوار است بعد از توافق، حضور پررنگ‌‌‌تر شرکت‌های سوییسی در ایران و حضور بیشتر تجار ایرانی در سوییس را شاهد باشند.

حجم تجارت ایران و اتحادیه اروپا ۷ درصد رشد کرد 7 | آفکو

در جلسه علنی دهم بهمن‌ماه، مجلس شورای اسلامی با لایحه پروتکل بین دولت جمهوری اسلامی ایران و شورای فدرال سوییس به منظور اصلاح موافقتنامه در اجتناب از اخذ مالیات مضاعف در مالیات بر درآمد و سرمایه موافقت کرد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوییس می‌گوید، «اگر خبر اجرایی شود هم برای تجار ایرانی و هم برای شرکت‌های سوییسی خوب است چراکه یک گلوگاه از کارهایی که باید برای گسترش تجارت انجام شود، کمتر می‌شود.»

حجم تجارت ایران و اروپا در ۱۱ ماه نخست سال از ۴ میلیارد یورو گذشت

بر اساس تازه‌ترین آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار اتحادیه اروپا حجم تجارت ایران و ۲۷ کشور اروپایی در ۱۱ماهه نخست سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۴۳۱۲ میلیون یورو بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۷ درصد رشد داشته است.

به گزارش اتاق بازرگانی صنایع ایران و آلمان، بر پایه این آمار، اروپا در این بازه زمانی صادراتی به ارزش ۳۴۸۱ میلیون یورو به ایران داشته که در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال پیش از آن، ۴ درصد رشد نشان می‌دهد.

صادرات ایران نیز طی این مدت با ارزش ۸۳۱ میلیون یورو، رشد ۲۶ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل (۶۵۸ میلیون یورو) نشان می‌دهد.

صادرات اروپا در ماه نوامبر ۲۰۲۱ و درمقایسه با ماه‌های گذشته به بالاترین میزان خود رسیده است؛ نزدیک به ۵۰۰ میلیون یورو و رشدی ۳۰ درصدی در مقایسه با ماه مشابه سال قبل.

 

منبع: انرژی امروز

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا